Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Prototyp Single Chip Cloud Computer

IntelBadacze z Intel Labs zademonstrowali prototyp 48-rdzeniowego procesora "Single Chip Cloud Computer".


Futurystyczny, prototypowy chip zawierający od 10 do 20 razy więcej jednostek obliczeniowych, niż najpopularniejsze współczesne procesory sprzedawane pod marką Intel Core ma zmienić wiele zasad obowiązujących w konstrukcji współczesnych laptopów, komputerów stacjonarnych i serwerów.

Naukowcy z Intel Labs nadali testowemu chipowi nazwę „Single Chip Cloud Computer”, ponieważ jego wewnętrzna organizacja przypomina centra danych używane do tworzenia internetowej „chmury” zasobów obliczeniowych w celu dostarczania milionom użytkowników takich usług, jak bankowość online, sieci społecznościowe i sklepy internetowe.

Długofalowym celem badawczym Intel Labs jest zwiększenie możliwości skalowania przyszłych komputerów, co umożliwi opracowanie nowych aplikacji oraz interfejsów. W przyszłym roku firma planuje zaangażować branżę i świat akademicki, udostępniając sto lub więcej tych eksperymentalnych układów do praktycznych badań nad opracowaniem nowych aplikacji i modeli programistycznych.

Intel, wprowadzający kluczowe funkcje do nowej linii procesorów z serii Core na początku przyszłego roku oraz sześcio- i ośmiordzeniowe procesory w dalszej części 2010 roku, przedstawił prototyp procesora zawierający 48 rdzeni, najwięcej, ile dotychczas zmieszczono na jednej kości krzemowej. Zawiera on szybką, wewnętrzną sieć do współdzielenia informacji oraz nowo opracowane techniki zarządzania zasilaniem, dzięki którym 48 rdzeni może działać niezwykle energooszczędnie, pobierając zaledwie 25W w trybie jałowym lub 125W podczas pracy z maksymalną wydajnością.

„Chmurowe” centra danych składają się z dziesiątek, a nawet tysięcy komputerów połączonych przewodową siecią, równolegle wykonujących duże zadania i przetwarzające ogromne zbiory danych. Nowy, eksperymentalny chip Intela wykorzystuje podobne podejście, ale wszystkie komputery i sieci są zintegrowane na jednej kości krzemowej rozmiaru znaczka pocztowego, w której wykorzystano 45-nanometrową intelowską technologię z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k metal-gate). Radykalnie ogranicza to liczbę fizycznych komputerów potrzebnych do utworzenia chmurowego centrum danych.

"Dzięki takiemu chipowi w przyszłości powstaną centra danych o rząd wielkości bardziej energooszczędne niż te, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, co zapewni dużą oszczędność miejsca i kosztów zasilania" – powiedział Justin Rattner, szef Intel Labs i główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel.

Nowy układ reprezentuje najnowsze osiągnięcie intelowskiego programu Tera-scale Computing Research Program, którego celem jest przełamywanie barier na drodze do przyszłych chipów zawierających dziesiątki lub setki rdzeni. Został opracowany wspólnie przez ośrodki badawcze Intel Labs w Bangalore (Indie), Brunszwiku (Niemcy) i Hillsboro (Oregon, Stany Zjednoczone).

Intel planuje zbudować 100 lub więcej eksperymentalnych układów i udostępnić je branżowym oraz akademickim partnerom z całego świata z myślą o opracowaniu nowych aplikacji i modeli programowania przyszłych procesorów wielordzeniowych.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani jednoukładowym, chmurowym komputerem Intela. W ramach projektu Barrelfish projektujemy architekturę systemów operacyjnych do przyszłych komputerów wielordzeniowych. System pamięci układu i obsługa przekazywania komunikatów doskonale odpowiadają naszym potrzebom. Dzięki niemu będziemy mogli przetestować i zweryfikować nasze pomysły"  – powiedział prof. Timothy Roscoe z wydziału informatyki ETH Zurich.

Źródło: Intel
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja