Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Router w domu - czym się kierować?

orange routerNadal jeszcze w większości domów zainstalowany jest Internet kablowy. Najbardziej popularnym sposobem na korzystanie z sieci na komputerze jest rozdzielenie sygnału przez specjalny router. Domowy stacjonarny router ma również tę opcję, że można dzięki usłudze Wi-Fi korzystać z jego sygnału na smartfonach, tabletach, notebookach, a nawet drukarkach i innych urządzeniach.

 

Mówi się coraz częściej o idei tzw. „inteligentnego domu”. Prognostycy mają tu na myśli cały zespół urządzeń, które będą się zapewne komunikować pomiędzy sobą, dokonując pewnych określonych wyborów. Żelazko będzie prawdopodobnie uruchamiało się samo do prasowania, pralka włączała w odpowiednim momencie po jej załadowaniu brudnymi rzeczami, a lodówka napełni się samoistnie. Żeby tak się stało, potrzebna będzie właśnie sieć bezprzewodowa – ta w pewnym procencie już do domów dociera, ale nie jest jeszcze tak powszechna jak metoda tradycyjna, kablowa. Ciągle dobry router do domu jest poszukiwanym sprzętem wśród osób, które chcą bezproblemowo korzystać w całym domu z Internetu, a casem nawet na jego tarasie.

Router Wi-Fi do domu – na co zwrócić uwagę na starcie?

Routery jako specjalistyczne urządzenia są zwykle dość mocno standaryzowane. Ich wyboru dokonywać trzeba w oparciu o porównywalne parametry. Jest jednak coś, od czego trzeba zacząć poszukiwania, żeby nie utknąć w połowie z niewiedzy i się nie zniechęcić. Dobre routery domowe obsługują zazwyczaj różne standardy sieci. W związku z tym, oferują wyższą lub niższą prędkość przesyłu danych. Jeżeli zatem w mieszkaniu jest wolny Internet i korzystamy z niego jedynie na notebooku lub tablecie wyposażonym w antenę Wi-Fi, zakup nowoczesnego, najlepszej klasy routera jest zupełnie niepotrzebny. Jednak trzeba też wiedzieć, że tanie routery przysparzają wiele problemów – Internet się od czasu do czasu, a kiedy indziej często rozłącza - zdarzają się problemy z zasięgiem oraz trudności z logowaniem do sieci.

Warto zatem wybrać dobry router, działający w mniej popularnym paśmie 5 GHz. Nie wszyscy wiedzą, że sygnał z routera można rozdzielić, używając jednego standardu dla smartfonów, a drugiego – na przykład dla tabletu czy laptopa. Opcja USB Host w routerach pozwala na podpięcie do routera dysku przenośnego, do którego dostęp mają wszystkie podłączone komputery. Zaś opcja Print Server routera, pozwala można podłączyć urządzenie drukujące, które chcemy używać z większej ilości komputerów w domu, niż jeden. Drukarka oczywiście musi mieć w swoim standardzie wbudowany moduł Wi-Fi. Trzeba ją tylko odpowiednio skonfigurować.

Najważniejszym problemem jest zasięg, dlatego mając na względzie kubaturę swojego domu, warto zainwestować w router o dość dużej mocy sygnału. Najlepsze modele routerów domowych obsługują szyfrowanie WP2 AES. Nieco starsze systemy WEP, są bardzo łatwe do złamania. To zwiększa ryzyko, że ktoś może włamać się naszej sieci. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość portów USB, LAN i WAN. Urządzenia w najwyższych cenach na rynku pozwalają na podłączenie nawet kilku nośników na USB.

Kluczową sprawą jest na kolejnym etapie dobór routera do dostawcy Internetu. W przypadku, gdy posiadamy Internet kablowy, np. UPS, to rozwiązaniem najwłaściwszym jest router wyposażony w Gigabit LAN, który ma odpowiednie wejście.

Internet od dostawców, którzy świadczą usługi telekomunikacyjne można udostępnić tylko przez routerom ADSL2+. Gdy nasz Internet wiemy, że działa dosyć wolno, wybranie szybkiego routera nie jest wskazane, bo niczego nie poprawi. Kupno najtańszego modelu routera z kolei nie jest wskazane wtedy, gdy korzystamy z internetu szerokopasmowego.

Jak sprawić, by w dużym domu wszędzie działało Wi-Fi?

Dobry router do domu powinien posiadać odkręcaną antenę. Pozwoli to na rozszerzenie jego możliwości na wszelkie zakamarki, nie tylko na terenie samego obiektu mieszkalnego, ale także kilka czy kilkanaście metrów wokół budynku na zewnątrz. Routery najnowszej generacji mają swoje własne integralne procesory. Są one wyposażone w oprogramowanie, które pozwala na dokładne dopasowanie w nim ustawień. Serwer VPN wraz ze specjalnym menedżerem pobierania plików, też tu nie zawadzą.

Zasięg sieci przesyłanej przez router można wzmocnić w niektórych przypadkach, zakupując dodatkową antenę. Dzięki niej może znacznie przyśpieszyć Internet. Opcja przekierowania portów będzie potrzebna w sytuacji, gdy będziemy chcieli ustawić pobieranie plików z sieci wówczas, gdy komputer jest wyłączony. Mając odtwarzacz sieciowy, warto spojrzeć czy posiada on opcję WMM. To ona jest odpowiedzialna za to, że można płynnie strumieniować dane.

Generalnie nigdy nie wiadomo na pewno przed zainstalowaniem, czy wybrany router domowy będzie miał dobry zasięg i czy będzie przenikał przez ściany wszędzie w takim samym stopniu. Dlatego koniecznie trzeba zapytać w punkcie sprzedaży, czy router będzie można zwrócić w stanie nieuszkodzonym w ciągu kilku dni, po tym jak poddamy go próbie.

Router ADSL do domu – wybór optymalny

W przypadku, kiedy posiadamy Internet z sieci Orange (dawnej Telekomunikacji Polskiej), dobry router ADSL pozwala na wykorzystanie w pełni szerokopasmowego Internetu, dostarczanego między innymi przez Neostradę. Koszt zakupu takiego routera waha się w granicach 200-400 zł. Kupując router ADSL do domu warto zwrócić uwagę na kilka spraw, które pomogą w dobrym wyborze. Po pierwsze - szybkość przesyłania danych (większość routerów działa z prędkością do 300 Mb/s). Po drugie – czy porty USB pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń do routera? W przypadku, gdy dla kupującego jest to istotne, to najlepiej wybrać router z gniazdami USB 3.0. Po trzecie - ilość anten. W większości domowych routerów większa ilość anten, to automatycznie lepszy zasięg. Najkorzystniej będzie wybrać router z odkręcanymi antenami, które można dowolnie wymieniać według zmieniających się potrzeb i ewentualnych ich mechanicznych uszkodzeń. Po czwarte - ilość RAM, bo niektóre modemy przypominają specyfikacją starsze komputery. To z kolei ma wpływ na ich cenę, lecz z drugiej strony pozwala bardzo precyzyjnie je skonfigurować. Router ADSL pozwala na zainstalowanie alternatywnego oprogramowania. Jest to opcja wygodna wtedy, gdy chcemy zmniejszyć moc nadajnika, jeśli nie potrzebujemy bardzo dużej mocy. Po piąte – ten typ routera pozwala na zakodowanie tzw. „kontroli rodzicielskiej”, polegającej na ograniczeniu dostępu do Internetu w określonym czasie małych dzieci i młodzieży, jeśli są ku temu przesłanki wychowawcze. Blokada dostępu do stron dla dorosłych lub wszelkich portali społecznościowych również na tym urządzeniu jest możliwa.

Jakie routery są obecnie dostępne na rynku?

Jedne z najnowszych danych rankingowych wskazują, że możemy szukać dobrych opcji wśród takich modeli, jak: D-Link DWR-921, Alcatel Link Zone 4G LTE, TP-Link Archer VR600, Huawei B593 czy TP-Link TL-MR6400. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie poczytać opinie w Internecie (jak na przykłąd tutaj: https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jaki-Router-LTE-do-domu/td-p/815), aby upewnić się, który model byłby najbardziej optymalny.

 

Źródło: Artykuł Partnera

 

Logowanie i rejestracja