Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Przestarzałe technologie główną barierą transformacji cyfrowej

cloud digital transformationPrzestarzałe technologie utrudniają europejskim firmom osiąganie korzyści z cyfrowej transformacji - taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych na zlecenie Fujitsu, przez Pierre Audoin Consultants (PAC). W ankiecie wzięło udział ponad 500 osób podejmujących decyzje dotyczące zarówno technologii informatycznych, jak i działalności biznesowej w dużych przedsiębiorstwach. Ponad połowa (57%) respondentów przyznała, że ich infrastruktura technologiczna nie nadąża za wymaganiami związanymi z cyfryzacją.


Celem ankiety było określenie trendów rozwoju usług aplikacyjnych dla przedsiębiorstw w wybranych krajach europejskich z uwzględnieniem największych wyzwań, z jakimi mają do czynienia firmy rozpoczynające cyfrową transformację. W szczególności chodziło o tendencje i strategie dotyczące inwestycji w oprogramowanie SAP i Oracle, jak również sposoby modernizowania starszych infrastruktur technologicznych i optymalizacji produktywności.

Okazało się, że wiele firm nie jest przygotowanych do nowych wyzwań. Choć cyfrowa transformacja otwiera przed światem biznesu nowe możliwości, przedsiębiorstwa wciąż nie traktują jej priorytetowo. Fujitsu i PAC stwierdziły, że niewiele ponad 10% firm uważa się za liderów cyfrowej transformacji, a tylko 17% traktuje technologie cyfrowe jako czynnik decydujący o ich „być albo nie być”. Dla kolejnych 42% respondentów cyfryzacja ma duże znaczenie, ale jeszcze ważniejsze są inne problemy, np. ekonomiczne.

"Zaskakująco mało firm wykorzystuje dziś w pełni możliwości cyfrowej transformacji. W ciągu najbliższych 12-36 miesięcy możemy jednak oczekiwać dużych postępów w tej dziedzinie. Spodziewamy się, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie przenosić swoje zadania i aplikacje do chmury oraz podejmować zdecydowane kroki nie tylko w celu zwiększenia prężności działania, lecz również efektywniejszego wykorzystania budżetów działów informatycznych" - komentuje Ravi Krishnamoorthi, wiceprezes oraz szef działu usług doradczych dla przedsiębiorstw, usług cyfrowych i aplikacyjnych Fujitsu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki (EMEIA).

Transformacja aplikacji
Listę czynników stojących na przeszkodzie cyfrowej transformacji otwierają problemy technologiczne i kulturowe. Z jednej strony chodzi o przestarzałe technologie i infrastrukturę oraz trudności z integracją rozwiązań cyfrowych ze starszymi systemami, z drugiej - o problemy dotyczące wprowadzania zmian w kulturze pracy działów informatycznych. Za szczególne obciążenie respondenci uznali starsze aplikacje, ponieważ wpływają one niekorzystnie na prężność działania przedsiębiorstwa, a ponadto nadmiernie obciążają budżet, który lepiej byłoby przeznaczyć na innowacje.

Z ankiety wynika jednak, że najbliższe trzy lata mogą przynieść duże zmiany. Choć dotychczas tylko 20% respondentów przeniosło ponad połowę swoich aplikacji do chmur, w ciągu nadchodzących 36 miesięcy liczba ta powinna się co najmniej podwoić. Przewiduje się również, że w 2017 roku więcej firm wdroży systemy automatyzacji czynności wykonywanych ręcznie przez pracowników, dzięki czemu procesy zewnętrzne i wewnętrzne staną się szybsze, bardziej niezawodne i lepiej dostosowane do potrzeb.

Aplikacje Oracle działające w chmurze
Chcąc zwiększyć swoją prężność działania, przedsiębiorstwa z różnych sektorów decydują się na aplikacje w chmurze. Potrzebują więc architektury oprogramowania, która ułatwi im taką transformację. Przeważająca większość respondentów wdrażających obecnie aplikacje Oracle uważa, że mają one kluczowe znaczenie dla realizacji strategii cyfrowych. 21% ankietowanych wdrożyło już takie aplikacje, a blisko dwa razy tyle zamierza to zrobić w ciągu najbliższego roku. Żaden z respondentów korzystających z aplikacji Oracle w chmurze nie planuje zmiany dostawcy rozwiązania chmury, co stanowi dodatkową rekomendację dla tych produktów. Wdrażanie nowych technologii nie przebiega jednak bezproblemowo. Dla niemal połowy respondentów największe trudności wynikają z braku pracowników mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

SAP S/4HANA
SAP S/4HANA jest najważniejszą innowacją w obecnej generacji podstawowego pakietu SAP dla przedsiębiorstw. To znacznie więcej niż nowa wersja sprawdzonego systemu ERP na platformie SAP HANA®. SAP zasadniczo zmienił sposób działania swojego podstawowego systemu. Prawie wszyscy respondenci korzystający z rozwiązań SAP spodziewają się, że platformy te będą nadal odgrywać ważną rolę w ich strategiach cyfrowych. Jak wynika z ankiety, rok 2017 będzie przełomowy pod względem wdrażania platformy SAP S/4HANA. Blisko 40% respondentów zamierza rozpocząć taki projekt w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby usprawnić procesy i obniżyć ich koszty.

Efektywne wykorzystanie narzędzi biurowych
Ostatnio transformacja cyfrowa polega zwykle na modernizacji dotychczas używanych technologii. Tymczasem firma, która chce sprostać coraz to nowym wymaganiom rynku, potrzebuje również odpowiedniej struktury i kultury pracy. Korzyści osiągnięte wyłącznie dzięki technologii będą krótkotrwałe. Choć respondenci zwykle zdają sobie z tego sprawę, tylko 6% wdrożyło w pełni zintegrowane narzędzia biurowe i ułatwiające współpracę oraz zatrudnia pracowników, którzy efektywnie je obsługują. Większość wciąż nie potrafi w pełni wykorzystać potencjału takich technologii. W przyszłości ankietowane firmy zamierzają wdrażać nowe narzędzia biurowe przede wszystkim w zespołach, które kontaktują się z klientami. W ten sposób cyfrowa transformacja będzie ukierunkowana na potrzeby klientów.

"Problem większości dużych przedsiębiorstw polega na tym, że nie były one tworzone z myślą o epoce cyfrowej. Wiele z nich robi duże postępy, ale wciąż trudno jest im konkurować z nowymi uczestnikami rynku należącymi do tzw. cyfrowego pokolenia. W związku z tym kompleksowo modernizują swoje infrastruktury technologiczne, od systemów zaplecza po aplikacje dla przedsiębiorstw i narzędzia biurowe, choć często czują się przytłoczone zbyt dużym wyborem i częstymi zmianami ofert dostawców nowych technologii. Wdrożenie odpowiedniej infrastruktury to nie wszystko. Wiele firm przekonało się już, że bez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników zawodzą nawet najlepsze strategie cyfrowej transformacji" - dodaje Nick Mayes, dyrektor ds. badań w firmie PAC.

Źródło: Fujitsu

Logowanie i rejestracja