Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Jak rząd chce ochronić samorządy przed cyberatakami?

CybersecurityTrwają prace nad wcieleniem w życie strategii cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2016-2020. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że odpowiedni projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w kwietniu przyszłego roku. Newralgicznym punktem administracji publicznej w kontekście ataków hakerskich są m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Jak się do nich odnosi planowana strategia?


Samorządy: potrzebne fundusze i centralna strategia

Tegoroczne badanie poziomu cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego zrealizowane na zlecenie firmy Fortinet wykazało, że co trzeci urząd nie dysponuje podstawowym systemem ochrony, jakim jest zapora sieciowa (firewall).

Według informatyków z samorządów największymi barierami w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa informacji w urzędach są: brak funduszy, niska świadomość problemu na wyższych szczeblach administracyjnych oraz brak centralnej strategii cyberbezpieczeństwa. Obecne działania rządu można zatem potraktować jako nadrabianie zaległości, mające m.in. pomóc administracji lepiej zadbać o ochronę informatyczną.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa

W dokumencie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP zapowiada się objęcie jednostek samorządu terytorialnego krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. Mają być one włączone do tzw. klastra bezpieczeństwa administracji publicznej. Za funkcjonowanie systemu ma odpowiadać Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCCyber).

Realizacja strategii ma zostać określona w planowanej ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma uporządkować kompetencje i role poszczególnych podmiotów związane z jego wdrożeniem i utrzymaniem.

W każdej instytucji objętej ustawą kierownik jednostki ustanowi system zarządzania bezpieczeństwem informacji w cyberprzestrzeni w oparciu o obowiązujące normy i najlepsze praktyki. Planowane są też szkolenia dla urzędników oraz system motywacji i podnoszenia kwalifikacji dla zatrudnionych w administracji publicznej specjalistów IT.

Taka strategia była bardzo potrzebna. Nasze badania samorządów to potwierdzają - mówi Mariusz Rzepka, dyrektor na Polskę, Ukrainę i Białoruś w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Jednostki samorządu terytorialnego stanowią ważne ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa państwa i obywateli. Do wykonania jest bardzo dużo pracy, ale jest ona niezbędna w dobie nasilających się cyberataków - kluczem do sukcesu będzie zapewnienie odpowiedniej koordynacji i możliwości szybkiej reakcji na incydenty.

60 milionów złotych na cyberbezpieczeństwo

Do szczegółowego rozstrzygnięcia pozostaje kwestia najczęściej wskazywana przez samorządowców, czyli finansowanie. Według szacunków ministerstwa cyfryzacji na najpilniejsze potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem potrzebnych będzie 60 milionów złotych.

Wydatki na cyberbezpieczeństwo zarówno firm, jak i rządów na całym świecie rosną każdego roku o ok. 7-8%. Na Zachodzie na ochronie IT już od dawna się nie oszczędza ze względu na ryzyko zbyt dużych strat - dodaje Rzepka.

Badaniem przeprowadzonym dla Fortinet przez firmę PBS objęto 200 urzędników odpowiedzialnych za IT w jednostkach samorządu terytorialnego. Jego celem było uzyskanie obrazu stanu cyberbezpieczeństwa polskiej administracji lokalnej.

Źródło: Fortinet