Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Koniec ery peceta - NAS wkracza na salony!

Qnap SalonW trzecim kwartale br. na globalnym rynku odnotowano kolejny, wyraźny spadek sprzedaży komputerów PC - zdaniem różnych firm badawczych, wyniósł od niespełna 4 do blisko 6% (w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r.). Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a jedną z istotniejszych wydaje się fakt, iż wielu użytkowników przestaje traktować komputery stacjonarne i przenośne jako typowe „maszyny do wszystkiego” i zamiast nich wybierają wyspecjalizowane urządzenia, znacznie lepiej sprawdzające się np. jako centrum multimediów, serwer do streamingu muzyki czy system kontroli monitoringu wizyjnego.


Trzeci kwartał 2016 r. w świecie komputerów PC podsumowały niedawno czołowe firmy analityczne - m.in. Gartner oraz IDC. Wedle analityków tej pierwszej, w badanym okresie na całym świecie sprzedano 68,9 mln urządzeń zaliczanych do kategorii komputer PC, co oznacza spadek o 5,7% w porównaniu z trzecim kwartałem roku 2015. Spadek ów nie jest może spektakularny, ale jest bardzo ważny z innego powodu - Gartner zwraca uwagę, że miniony kwartał był ósmym z kolei kwartałem nieustannych spadków w tym segmencie. Nigdy w historii okres nieustannego obniżania się sprzedaży komputerów PC nie był tak długi.

Coraz mniej komputerów…
Podobne dane przedstawiła agencja IDC - z jej statystyk wynika, że sprzedaż komputerów w Q3 2016 sięgnęła 68 mln sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 3,9% (różnice wynikają m.in. z odmiennych metod badawczych stosowanych przez obie instytucje).

Zdaniem analityków, kolejne nienajlepsze wyniki sprzedaży komputerów PC są spowodowane przez szereg czynników - jednymi z ważniejszych są wydłużający się resurs nowoczesnych komputerów PC (były okresy, w których przeciętny użytkownik „peceta” wymieniał lub znacząco modernizował go co 1-2 lata, dziś ten czas jest znacznie dłuższy) oraz niższy niż się spodziewano popyt na rynkach w krajach rozwijających się.

Eksperci już od kilku lat zwracają też uwagę, że na malejącą sprzedaż komputerów wyraźny wpływ ma rosnąca popularność urządzeń konkurencyjnych, przynajmniej częściowo zastępujących „pecety”. W minionych latach typowym przykładem takiego sprzętu był tablet (z systemem Apple iOS lub Google Android), jednak w ostatnich kwartałach również w tym segmencie notowane są wyraźne spadki sprzedaży…

Coraz więcej alternatyw
Jednocześnie z opisanymi powyżej zjawiskami na rynku komputerów mamy do czynienia z wyraźnymi wzrostami sprzedaży urządzeń, które do tej pory pozostawały nieco w cieniu „pecetów”. Doskonałym przykładem - z polskiego rynku - są dyski sieciowe NAS (network attached storage). Dokładnych statystycznych opracowań dot. tego segmentu rynku brakuje, jednak z danych firmy QNAP - jednego z czołowych producentów NAS-ów - wynika,  że sprzedaż tych urządzeń rośnie - ostatnio nawet o 30% (w trzech pierwszych kwartałach 2016, w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku). I choć większość nabywców - ok. 70% - wciąż stanowią użytkownicy biznesowi, to wyraźnie widzimy, że coraz częściej serwery QNAP  wybierają także użytkownicy domowi .

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nowoczesne NAS-y niewiele mają wspólnego z klasycznymi „magazynami sieciowymi”, których podstawową funkcją było, że oferowały przestrzeń dyskową dostępną w sieci.  „Współczesny QNAP NAS jest tak naprawdę wysoko wydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań - może być serwerem multimediów, rejestratorem nagrań z monitoringu, serwerem WWW, pocztowym itp. itd. Taki NAS sprawdza się nie tylko u użytkowników domowych, z naszych doświadczeń wynika, że chętnie sięgają po nie również firmy, które instalują na NAS-ach - dzięki temu, że urządzenia te oferują rozbudowane opcje wirtualizacji - np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM, ERP itp.” - wyjaśnia Grzegorz Bielawski, manager QNAP odpowiedzialny za polski rynek.

Możliwość nowoczesnych NAS-ów QNAP dodatkowo zwiększa fakt, iż wykorzystywany w nich system operacyjny QTS umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji - każdy użytkownik może więc optymalnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb i celów, odpowiednio dobierając zestaw oprogramowania. Wiele z tych aplikacji sprawia, że NAS skutecznie zastępuje komputer PC - pozwala bowiem na wykorzystanie go np. do wykonywania backupu i pobierania plików z Internetu (via Bittorrent, FTP, http itp.), streamowania muzyki, odtwarzania multimediów (które można wyświetlać na dowolnym ekranie z HDMI) systemów smart home wykorzystujących moduły Arduino i wielu innych zastosowań.

Co ważne, urządzenia te są projektowane tak, by pracowały możliwe cicho i zużywały niewiele energii (m.in. dzięki zastosowaniu w wielu modelach niskonapięciowych CPU) - to sprawia, że idealnie nadają się do zadań, zakładających, że urządzenie musi nieprzerwanie pracować. Również to jest dla wielu użytkowników istotną zaletą i przewagą, sprawiającą, że coraz chętniej „delegują” na NAS-a zadania wykonywane do tej pory przez komputery PC.

Źródło: QNAP

Logowanie i rejestracja