Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2016)

gartner-mq.jpg magic quadrantW sierpniu br. firma analityczna Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w obszarze strategicznego wykorzystania technologii informatycznych, opublikowała kolejną wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86 (Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure), którego autorami są Thomas J. Bittman, Philip Dawson, Michael Warrilow.


Jak podano w najnowszej wersji raportu, około 80% obciążeń serwerów x86 zostało zwirtualizowanych. Technologie wirtualizacyjne stają się coraz lżejsze, oferując wsparcie dla większości obciążeń. Koszty, konieczność wprowadzania zmian i coraz to nowsze scenariusze wykorzystania technologii sprawiają, że przedsiębiorstwa wdrażają jednocześnie wiele rozwiązań do wirtualizacji.

Rynek wirtualizacji serwerów x86 jest definiowany przez firmy, które poszukują rozwiązań do wirtualizacji aplikacji lub systemów operacyjnych pracujących pod kontrolą serwerów x86, co zwiększa wykorzystanie sprzętu serwerowego, wpływa na obniżenie kosztów jednocześnie zwiększając elastyczność dostarczania zasobów w zależności od zapotrzebowania aplikacji. Rynek wirtualizacji infrastruktury serwerowej x86 obejmuje wszelkie obciążenia, zarówno serwerowe jak i desktopowe pozwalające na obsługę zarówno maszyn wirtualnych jak i kontenerów, czyli zwirtualizowane desktopy, aplikacje, serwery webowe i serwery bazodanowe, elementy sieciowe, hostowane wirtualne desktopy, serwery plików, warstwę bezpieczeństwa, itp.

Raport ten nie obejmuje rozwiązań (którym poświęcono inne badania) obejmujących zaawansowane funkcje zarządzające, rozwiązania do automatyzacji środowisk, monitorowania, odzyskiwania danych czy dostarczania wirtualnych desktopów (VDI).

Raport Gartnera, Magiczny Kwadrant, umiejscawia dostawców technologii wirtualizacji serwerów w jednej z ćwiartek, wśród: liderów, pretendentów, wizjonerów i graczy niszowych - bazując na wizji przedsiębiorstw oraz zdolności do jej realizacji. Magiczny Kwadrant ocenia dostawców, uwzględniając takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości jej realizacji z uwzględnieniem potencjału firmy, jego rozwiązań oraz informacji zwrotnej od klientów.

Gartner magic quadrant virtualization 2016

Citrix
W ciągu roku od publikacji poprzedniej wersji raportu, Citrix pracował nad udoskonaleniem swojej strategii, w którą wpisywało się m.in. powołanie nowego prezesa oraz wycofanie z wielu dotychczasowych inwestycji. XenServer odgrywa fundamentalną rolę w ramach nowej strategii i jest pozycjonowany jako najlepsza, platforma, dedykowana dla kluczowych rozwiązań Citrix w obszarze wirtualizacji desktopów i wirtualizacji aplikacji.

Z podanych przez Citrix statystyk wynika, że XenServer jest najczęściej wybieraną platformą dla wdrożeń XenDesktop w wersji 7.6 i nowszej. Ponadto, za sprawą współpracy z Atlantis Computing oraz Nutanix, XenServer zyskuje wraz z rosnącym popytem na zintegrowane systemy hiperkonwergentne (Hyperconverged Integrated Systems, HCIS).

Citrix cały czas mocno angażuje się we wsparcie projektów open source, a w szczególności w Linux Foundation i projekt Xen. Najnowsze funkcje, takie jak 64-bitowa domena kontrolna (DOM0), zostały dobrze przyjęte, podobnie jak istniejące funkcje, takie jak Provisioning Services. W obrębie infrastruktury chmurowej, Xen jest najczęściej wybieranym hypervisorem na potrzeby budowy platformy IaaS. To właśnie na tym hypervisorze bazuje Amazon Web Services (AWS).

Specjaliści Gartnera podkreślają to, że XenServer jest dobrym produktem, dostępnym bezpłatnie (z wyjątkiem opcjonalnego, płatnego wsparcia). Citrix ma dużą szansę odegrać znaczącą rolę w obszarze dostawców usług chmurowych i telekomunikacyjnych, którzy dziś w dużym stopniu korzystają z hypervisora Xen. Bardzo duży i lojalny kanał sprzedaży Citrix może przyczynić się do większego zainteresowania XenServer'em jako platformą podstawową.

Warto zwrócić uwagę również na fakt (o którym wspomnieli analitycy Gartnera), że w tej edycji raportu uwzględniono XenServer 6.5 wydany w styczniu 2015 r., gdyż najnowsza wersja XenServer 7.0, wobec której producent poczynił znaczące postępy została wydana już w czasie gdy prace nad tą wersją raportu dobiegały końca.

Huawei
Huawei, największy na  świecie dostawca sprzętu telekomunikacyjnego pod względem przychodów. Firma rozpoczęła swoją działalność biznesową w sektorze korporacyjnym w 2011 roku, wychodząc poza rynek konsumencki.

FusionSphere, oprogramowanie Huawei do wirtualizacji bazujące na Xen'ie, jest jednym z elementów pakietu FusionCloud, w skład którego wchodzą również rozwiązania z obszaru sieci, magazynowania i infrastruktury chmury obliczeniowej. Wraz z FusionSphere, FusionCube oraz FusionAccess, firma oferuje kombinacje sprzętu i oprogramowania pozwalającego na zbudowanie infrastruktury zakresu wirtualizacji i chmury prywatnej. Deweloperzy Huawei intensywnie pracują nad implementacją do swojej platformy pakietu opartego o hypervisor KVM.

W raporcie Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure, został uwzględniony po raz pierwszy przed dwoma laty. Największą rolę w obszarze wirtualizacji Huawei odgrywa na wschodzących rynkach telekomunikacyjnych, zyskując ogromną bazą klientów w Brazylii, Rosji, Indiach i oczywiście w Chinach. Firma posiada również referencyjnych klientów w Europie Zachodniej i Singapurze.

Końcem 2013 roku, Huawei został członkiem Fundacji OpenStack na poziomie Gold i mocno zaangażował się w rozwój projektu, zyskując miano czołowego współpracownika.

Huawei ugruntował swoją pozycję w obszarze firm telekomunikacyjnych i dostawców rozwiązań sieciowych, które chętnie korzystają z szerokiego portfolio jego rozwiązań. Firma pokazała swoją ambicję i chęć ekspansji do korporacji na rynkach dojrzałych. Spore problemy Huawei może mieć z wejściem na rynek w USA ze względu na obawy o bezpieczeństwo i wrażliwe kwestie polityczne. Analitycy twierdzą, że firma zyskiwała będzie na rynkach wschodzących w obszarze Azji i Pacyfiku oraz w Europie Zachodniej, gdzie FusionCloud i FusionSphere spotykają się z przychylnymi opiniami dostawców usług chmurowych.

Dużym atutem Huawei jest to, że poza oprogramowaniem do wirtualizacji serwerów, firma posiada w ofercie kompletny stos infrastruktury sprzętowej.

Microsoft
Microsoft jest obecny na rynku wirtualizacji od 8 lat, po tym jak wprowadził do oferty Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM). Tegoroczny raport opracowany został przed wydaniem Windows Server 2016 i bazuje na możliwościach Windows Server 2012 R2 wydanym w październiku 2013 roku. Microsoft zbliżył się pod względem funkcjonalności do VMware, wygrywa pojedynek cenowy, ale wciąż przegrywa z głównym konkurentem prostotą zarządzania i możliwościami funkcji w zakresie obsługi przestojów, kompleksowej automatyzacji migracji na żywo, wysokiej dostępności jak również brakiem sprawdzonego dostawcy będącego alternatywą dla VMware Site Recovery Manager (SRM).

Microsoft stara się przyciągnąć do siebie wielu klientów nieustannie rozszerzając możliwości platformy chmurowej Azure, która jest mocno powiązana z Hyper-V. Analitycy kolejny raz podkreślają duże zaangażowanie Microsoft w przyciągnięciu do siebie zespołów programistycznych, które co raz bardziej interesują się Hyper-V ze względu na jego powiązania z Azure. Wsparcie dla obsługi kontenerów wprowadzone w Windows Server 2016 ma być dużym krokiem postawionym w kierunku środowisk deweloperskich.

Choć niewielu klientów VMware decyduje się na przeniesienie infrastruktury wirtualizacji serwerów na rozwiązania Microsoft, to warto podkreślić, że wśród prawie połowy dużych przedsiębiorstw korzystających z wielu hypervisorów, Hyper-V najczęściej wybierany jest jako ten drugi.

Przeciągnięcie na swoją stronę klientów VMware to bardzo trudne wyzwanie dla Microsoft, zwłaszcza że firmie brakuje kilku kluczowych funkcji wirtualizacyjnych wykorzystywanych przez największych klientów. Microsoft musi też zmagać się z rosnącą konkurencją ze strony rozwiązań open source. Produkty Microsoft oferowane w niższej cenie są bardzo atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z Windows Server. niewątpliwym atutem jest rosnąca interoperacyjność i integracja Hyper-V i System Center z Azure.

Oracle
Pomimo, iż rynek wirtualizacji x86 znacząco rośnie, zainteresowanie platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86 (zbudowaną na bazie hypervisora Xen i rozwiązań przejętych wraz z nabyciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron) pozostaje na niskim poziomie. Oracle koncentruje się na strategii wirtualizacji aplikacji, która wykracza poza jej hypervisor.

Portfolio rozwiązań Oracle do wirtualizacji jest dosyć szerokie, obejmując rozwiązania do hypervisora po kontenery. Oracle VM bazujący na hypervisorze Xen 4.4 jest mocno powiązany z dystrybucją Oracle Linux jak również z platformą OpenStack i oferuje więcej jako pakiet zintegrowanych rozwiązań niż suwerenne rozwiązanie. Enterprise Manager 13, umożliwiający zarządzanie całą infrastrukturą Oracle, wraz z środowiskami chmurowymi, Oracle VM Server for SPARC, Oracle Solaris Zones, Oracle Linux Containers i przestrzenią magazynową, scala rozwiązania w solidny ekosystem, stanowiący istotny argument w sprzedaży zwirtualizowanych środowisk DBMS, wraz z systemami Exadata i Exalogic.

Po raz kolejny analitycy zwracają uwagę na fakt, iż pomimo certyfikacji środowisk bazodanowych i otwarciu się na wsparcie Hyper-V, Oracle nadal utrzymuje preferencyjny model licencjonowania i wyceny dla wirtualizacji swoich rozwiązań na platformie Oracle VM.

Oracle Solaris Zones i Oracle Linux Containers są doskonałym uzupełnieniem dla Oracle VM jako lekkiej alternatywy dla hypervisora w środowiskach korzystających z systemów Solaris i Linux.

Jednak koncentracja na DBMS i mniejszy ekosystem partnerów w stosunku do konkurencji ogranicza szanse Oracle VM na to by platforma stała się uniwersalną, wybieraną na szeroką skalę platformą.

Red Hat
Red Hat jako jedyna firma w tegorocznym raporcie został umieszczony w kwadrancie wizjonerów, głównie ze względu na silną więź pomiędzy KVM i OpenStack, jak również rosnącym poziomem adopcji i integracji OpenStack. Platforma Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) 3.6, udostępniona w marcu 2015 r. została zintegrowana z OpenStack Image Service (Glance) oraz OpenStack Networking (Neutron). Analitycy podkreślają, że stosunkowo niewielki odsetek zwirtualizowanych serwerów Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w połączniu z OpenStack stanowi duży potencjał choć nie jest gwarantem sukcesu. Należy jednak pamiętać, że strategia Red Hata nie koncentruje się tylko na nim.

W warstwie systemów operacyjnych największą konkurencję dla Red Hata stanowią Ubuntu Server i CentOS, a w warstwie hypervisora, głównym konkurentem RHEV nadal wydaje się być otwartoźródłowy KVM.

Red Hat ma dużą liczbę lojalnych klientów wykorzystujących RHEL, których może zainteresować wirtualizacja z wykorzystaniem hyperwizora lub kontenerów. Dużą przeszkodą na drodze do zwiększenia liczby klientów może być silna konkurencja ze strony innych rozwiązań open source. Ponad to, większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL działa na platformie VMware.

Usprawnione licencjonowanie i możliwość wykorzystania CloudForms, zaawansowanej otwartoźródłowej platformy do zarządzania środowiskami fizycznymi, wirtualnymi i chmurowymi, pomogą w zwiększeniu zainteresowania ofertą Red Hata.

Sangfor
Firma Sangfor dostarcza rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa i optymalizacji sieci oraz wirtualizacji. Po opracowaniu rozwiązania bezpiecznego dostępu zdalnego, w 2013 roku Sangfor wprowadził swoje rozwiązanie do wirtualizacji desktopów (Virtual Desktop Infrastructure, VDI), a na początku 2015 r. udostępnił, bazujące na technologiach open source a zwłaszcza na KVM, rozwiązanie do wirtualizacji serwerów. W trym roku Sangfor ze swoim rozwiązaniem po raz pierwszy znalazł się w raporcie Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure.

Sangfor z siedzibą w Shenzhen w Chinach zatrudniający 2800 pracowników, większość swoich przychodów generuje w Chinach. Klienci referencyjni podkreślają jakość wsparcia, wiedzę techniczną, jak i możliwości w zakresie spełnienia wymagań rządowych w Państwie Środka. Wszystkie referencje zebrane od klientów Sangfor wykorzystane na potrzeby tego Magic Quadrant dotyczą ostatnich 12 miesięcy, gdyż oferta firmy w zakresie wirtualizacji jest najmłodszą na rynku, spośród czołowych graczy, więc nie można w tym wypadku nic powiedzieć o wsparciu, czy strategii długoterminowej.

Sangfor wciąż powiększa swoją ofertę, która obejmuje również wirtualny storage i zintegrowane systemy hiperkonwergentne zbudowane przy współpracy z takimi dostawcami sprzętu jak Lenovo i Inspur.

Analitycy Gartnera podkreślają to, że Sangfor ma ugruntowaną renomę w obszarze rozwiązań sieciowych oraz zapewniających bezpieczeństwo, a w połączniu z infrastrukturą hiperkonwergentną może odegrać dużą rolę w obszarze wirtualizacji serwerów na krajowym rynku. Firma będzie musiała się jednak zmierzyć z ograniczonym wsparciem i możliwościami sprzedażowymi poza granicami Chin. Pomimo to firma czyni starania mające na celu rozszerzenie swojego zasięgu poza Chiny i w tym celu otworzyła międzynarodowe biura w Hong Kongu, Wielkiej Brytanii i USA.

Virtuozzo
W marcu 2015 r. przez wydzielenie działu usług internetowych Parallels, powstała spółka Odin mająca pod swoją pieczą Virtuozzo (dawniej Parallels Cloud Serve). W grudniu 2015 roku Odin Service Automation został kupiony przez spółkę Ingram Micro, która z kolei wyodrębniła Virtuozzo jako osobny podmiot skoncentrowany na wirtualizacji kontenerowej, skierowany głównie na rynek usługodawców oczekujących wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. Ponadto firma jest główna siłą napędową dla OpenVZ, stanowiącego podstawę dla Virtuozzo. Ponadto Virtuozzo ściśle współpracuje z Google i Docker Inc., nad standaryzacją rozwiązań kontenerowych.

Virtuozzo daje możliwość uruchamiania aplikacji w lekkich, oddzielnych kontenerach, oferując wysoki stopień izolacji i ochrony pamięci, jak również wyższy poziom gęstości w porównaniu do rozwiązań opartych o hypervisor. Kontenery Virtuozzo oferują również dużą mobilność i elastyczność migracji obciążeń.

Virtuozzo koncentruje się na rynku dostawców usług, upatruje też szansę na odegranie jeszcze większej roli obszarze korporacji, ze względu na rosnącą popularność kontenerów. Firma dużą uwagę przywiązuje też rynkowi dostawców usług w modelu SaaS. Z drugiej jednak strony wsparcie dla kontenerów przez innych producentów hypervisorów i ogromna presja cenowa ze strony dużych dostawców usług chmurowych może stanowić nie lada wyzwanie.

VMware
Wraz z wprowadzeniem vSphere 6.0 na początku 2015 roku, z szeroką listą nowych funkcjonalności, firma VMware utrzymuje prowadzenie. VMware nadal ma dominujący udział w rynku, a klienci są bardzo zadowoleni z możliwości produktów oraz wsparcia dostawców. Jako lider udziału w rynku, VMware najbardziej odczuwa spowolnienie wirtualizacji z powodu nasycenia rynku (blisko 80%) oraz przez szybki rozwój publicznej chmury obliczeniowej stanowiącej alternatywę dla rozwoju środowisk lokalnych. Już trzeci rok z rzędu analitycy Gartnera dostrzegają sporą liczbę zapytań o porównanie rozwiązań VMware z możliwościami oferowanymi przez Hyper-V. Jednak niewielu z pośród dużych klientów decyduje się na przejście w stronę rozwiązań konkurencji. Niektórzy spośród klientów VMware decydują się na alternatywne rozwiązania w oddziałach.

Wyłaniającym się problemem jest gwałtowny wzrost udziału w rynku dostawców usług chmurowych w oparciu o model IaaS, z Amazon Web Services (opartych na Xen) w roli głównej, wykorzystywanych przede wszystkim na potrzeby nowych obciążeń. Podczas gdy VMware ma dominujący udział na istniejących obciążeniach przedsiębiorstw, jej udział w nowszych, obciążeniach chmurowych jest znacznie mniejszy, co stanowi inhibitor wzrostu.  

Około 15% wszystkich obecnie wdrażanych maszyn wirtualnych, stanowią maszyny wdrażane przez dostawców usług cloud, co jest bardzo dużą zmianą w porównaniu z ich 3% udziałem w 2011 roku. Chmura VMware vCloud Air Cloud Service ma niewielki udział w tym rynku, co zmotywowało VMware do prac nad rozwiązaniami typu multicloud.

Analitycy Gartnera zwrócili również uwagę na fakt, iż sporym wyzwaniem dla VMware może być brak mocnych więzi ze środowiskami deweloperskimi i nowe funkcjonalności wprowadzone wraz z wydaniem Windows Server 2016 (raport powstał jeszcze przed oficjalną premierą systemu), które zmniejszą lukę w funkcjonalnościach pomiędzy Hyper-V a vSphere.

W istocie okazało się, że wydany Windows Server 2016 wprowadza dużo ulepszeń i nowych funkcjonalności, jednak odpowiedź w postaci vSphere 6.5 nadeszła bardzo szybko, w efekcie czego lider rynku tylko przez chwilę poczuł na plecach oddech konkurenta, po czym udało mu się zwiększyć przewagę do tej sprzed kilku miesięcy. Ponadto konferencje VMworld, pokazały że pomimo nasycenia rynku wirtualizacji serwerów, VMware ma sposób na biznes, co zaprezentowano miedzy innymi ogłaszając architekturę międzychmurową, liczne usprawnienia dla deweloperów i wspomnianą nową wersję vSphere.

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner

Logowanie i rejestracja