Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Dyrektorzy IT o wyzwaniach cyberbezpieczeństwa

Cloud SecurityFortinet opublikował wyniki badania dot. strategii cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. Z badania wynika, że wg decydentów IT największe, obecne wyzwania to bezpieczeństwo środowiska chmury obliczeniowej oraz luki w zabezpieczeniach systemów. Badanie wykazało również duże zapotrzebowanie na informacje o zagrożeniach, szybsze reagowanie na incydenty oraz zarządzane usługi bezpieczeństwa.


Chmura i luki w systemach najbardziej czułymi punktami

Największe obawy ankietowanych budzą dwie kwestie: bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze i ochrona przed lukami w zabezpieczeniach systemów informatycznych - wyróżniła je ponad połowa respondentów (53%).

Zdaniem 48% ankietowanych najlepszą odpowiedzią na wzrost liczby cyberataków jest inwestowanie w nowe technologie bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę na wszystkich etapach cyklu życia zagrożeń.

Wielu decydentów uważa, że wzrost liczby naruszeń bezpieczeństwa sprzyja przekazywaniu zadań związanych z cyberbezpieczeństwem zewnętrznym dostawcom zarządzanych usług bezpieczeństwa (Managed Security Service Provider - MSSP). Badanie wykazało, że w perspektywie najbliższych 3-5 lat 44% przedsiębiorstw w regionie EMEA będzie prawdopodobnie rozwiązywać najbardziej palące problemy związane z cyberbezpieczeństwem, korzystając z usług zewnętrznych dostawców.

Zapotrzebowanie na platformę zabezpieczeń i użyteczne informacje o zagrożeniach

W badaniu sprawdzono również taktykę reagowania na incydenty stosowaną przez przedsiębiorstwa, które padły ofiarą cyberataków. Wyniki jednoznacznie wskazują, że obecne infrastruktury zabezpieczeń z trudem radzą sobie z realiami coraz bardziej cyfrowego świata. Ponad połowa (52%) wszystkich ankietowanych miała w ostatnim roku do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa, ale tylko 16% z nich zdało sobie z tego sprawę w pierwszych minutach po jego powstaniu. W niektórych sektorach - takich jak służba zdrowia - wykrycie naruszeń zajęło połowie respondentów od kilku dni do nawet kilku lat.

Badanie wykazało, że w celu ograniczania skutków takich ataków i zwiększania skuteczności ochrony swoich przedsiębiorstw, osoby podejmujące decyzje w dziedzinie IT najczęściej korzystają z technologii wykrywania zagrożeń (17%) oraz usług cyberbezpieczeństwa opartych w modelu cloud computing (12%). Podstawę funkcjonowania powyższych rozwiązań stanowią użyteczne informacje o zagrożeniach.

Zdaniem respondentów największą korzyścią płynącą z dostępu do informacji o zagrożeniach jest „skuteczniejsze zapobieganie atakom” (43%). W dalszej kolejności wymieniano również „doskonalenie strategii bezpieczeństwa informacji” (38%) i „skuteczniejsze wykrywanie naruszeń” (35%).

35% ankietowanych odpowiedziało, że dysponuje własnymi zespołami ds. badania zagrożeń i reagowania na incydenty. Jednocześnie 26% respondentów zleca analizę zagrożeń cybernetycznych zewnętrznym dostawcom zarządzanych usług bezpieczeństwa.

"Nasze badanie pokazuje, że w obliczu nowych wyzwań, przed jakimi staje cyfrowy biznes, duże przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów w regionie EMEA pilnie potrzebują kompleksowych systemów cyberbezpieczeństwa dostarczających użytecznych informacji o zagrożeniach. Firmy muszą szybciej i skuteczniej reagować na incydenty, co wymaga inwestycji w zintegrowane, adaptacyjne architektury cyberbezpieczeństwa, chroniące pozbawioną granic sieć" - mówi Patrice Perche, wiceprezes ds. sprzedaży i wsparcia na rynkach międzynarodowych w firmie Fortinet.

Badanie „Fortinet Global Security Survey 2016” zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Lightspeed GMI. W badaniu wzięło udział 1399 wykwalifikowanych osób z 13 państw podejmujących decyzje w dziedzinie IT. Byli to głównie dyrektorzy ds. informatyki, dyrektorzy ds. technicznych oraz dyrektorzy i szefowie działów informatycznych z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Przedstawione wyniki zostały opracowane na podstawie wywiadów przeprowadzonych z ponad 530 dyrektorami ds. IT z przedsiębiorstw z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.


Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja