Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rośnie liczba ataków ransomware na szpitale

Komputer LekarzZ raportu McAfee Labs Threats Report: September 2016, opublikowanego przez Intel Security, wynika że w pierwszych miesiącach 2016 roku nastąpił zalew ukierunkowanych ataków ransomware na szpitale. Płatności z zaatakowanych szpitali na konta Bitcoin osiągnęły wartość prawie 100000 USD i choć sektor medyczny nie stanowi jak dotąd istotnego segmentu w „biznesie" ransomware, specjaliści z McAfee Labs spodziewają się, że nowe branże będą coraz częściej na celowniku dużych sieci organizujących takie ataki.


Eksperci McAfee Labs przypisują wzrost ataków na szpitale kilku czynnikom. Winne są przestarzałe systemy IT w tych placówkach, a także urządzenia medyczne, które mają słabe zabezpieczenia lub nie mają ich wcale. Nie bez znaczenia jest też korzystanie z usług zewnętrznych oraz konieczność często błyskawicznego dostępu do zgromadzonych przez szpitale informacji, niezbędnych do zapewnienia efektywnej opieki medycznej.

"Szpitale są atrakcyjnym celem ataków, bo mają słabe zabezpieczenia danych, korzystają ze złożonych środowisk IT i wymagają szybkiego dostępu do danych w dramatycznych sytuacjach zagrożenia życia lub śmierci. Najnowsze odkrycia ujawniające skalę działalności sieci ransomware i skomasowane ataki na szpitale potwierdzają, że cyberprzestępczość nie cofa się przed wkraczaniem w nowe sektory, bo ma do tego celu środki i motywację. Motywacją dla cyberprzestępców jest w tym przypadku łatwa monetyzacja przy mniejszym ryzyku. Firmy i osoby fizyczne mogą łatwo zablokować skradzione karty tuż po wykryciu naruszenia. Natomiast danych osobowych, planów biznesowych, kontraktów i projektów produktowych nie można w ten sposób zmienić" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

Kto chroni dane? Badanie Intel Security dotyczące zapobiegania utracie danych (2016)

Badanie Intel Security wykazało, że firmy z sektora sprzedaży detalicznej i usług finansowych wdrożyły najsolidniejsze zabezpieczenia przed utratą danych, co McAfee Labs przypisuje częstotliwości cyberataków i wartości danych przechowywanych przez firmy z tych sektorów. W branży medycznej i produkcyjnej jak dotychczas było mniej ataków, więc firmy nie inwestowały w bezpieczeństwo IT i dlatego w ich przypadku poziom ochrony danych pozostawia wiele do życzenia.

Specjaliści z McAfee Labs zwracają szczególną uwagę na słabe zabezpieczenia w tych dwóch sektorach w związku ze zmianą optyki u cyberprzestępców, którzy zamiast łatwymi do wymiany numerami kart płatniczych zaczynają się interesować bardziej trwałymi rodzajami danych, np. danymi osobowymi, dokumentacją medyczną, własnością intelektualną i poufnymi informacjami biznesowymi.

Badanie ujawniło, że ponad 25% respondentów nie monitoruje udostępniania ani dostępu do poufnych danych pracowników i klientów, a tylko 37% monitoruje wykorzystanie tych informacji, choć ten wskaźnik wynosi 50% w największych organizacjach.

Wyniki pokazują również, że prawie 40% przypadków utraty danych wiąże się z nośnikami fizycznymi, np. pamięciami USB, podczas gdy tylko 37% organizacji monitoruje działania użytkowników i nośniki fizyczne w punktach końcowych, aby takim incydentom zapobiegać. Choć 90% respondentów informuje o wdrożeniu strategii ochrony chmury, tylko 12% ma zaufanie do zakresu widoczności aktywności danych w chmurze.

Zagrożenia w II kw. 2016 r.

W drugim kwartale 2016 roku McAfee Labs wykrywało 316 nowych zagrożeń na minutę, czyli ponad 5 na sekundę, i zanotowało znaczny wzrost w obszarze ransomware, złośliwego oprogramowania mobilnego i makrowirusów.

• Ransomware. 1,3 miliona nowych próbek ransomware w II kw. 2016 roku to absolutny rekord w całej historii monitorowania tego zagrożenia przez ekspertów z McAfee Labs. Całkowity wzrost w tym obszarze wyniósł 128% w ciągu ostatniego roku.

• Złośliwe oprogramowanie mobilne. Niemal 2 miliony nowych próbek złośliwego oprogramowania mobilnego to rekordowy wskaźnik zanotowany przez McAfee Labs. Całkowity wzrost w tym obszarze zagrożeń wyniósł 151% w ciągu ostatniego roku.

• Botnety. Wapomi, który zaraża system robakami i programami pobierającymi, zanotował wzrost o 8% w II kwartale. Ułatwiający ataki Muieblackcat, który w poprzednim kwartale uplasował się na drugim miejscu, wykazał spadek o 11%.

• Makrowirusy. Nowe trojany pobierające, np. Necurs i Dridex, infekujące system programem ransomware o nazwie Locky, dały w efekcie wzrost o 200% w obszarze nowych makrowirusów w II kwartale.

• Ataki sieciowe. W obszarze ataków sieciowych w II kwartale na pierwsze miejsce wysunęły się ataki DoS ze wzrostem na poziomie 11%. Ataki na przeglądarki spadły o 8% w stosunku do I kwartału. Na kolejnych miejscach uplasowały się ataki typu brute force, SSL, DNS, Scan, backdoor i inne.

Źródło: Intel Security

 

Logowanie i rejestracja