Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Bezpieczeństwo w pierwszym półroczu 2016 - Raport Trend Micro

SecurityTrend Micro opublikowało raport podsumowujący pierwszą połowę 2016 roku w zakresie cyberbezpieczeństwa pt. „Królestwo ransomware” (ang. The Reign of Ransomware”). Opracowanie zawiera dogłębną analizę trendów dotyczących ataków oraz luk w zabezpieczeniach - zgodnie z przewidywaniami firmy Trend Micro rok 2016 upływa pod znakiem dokonywanych różnymi metodami wymuszeń online.


Tylko od początku stycznia liczba ataków typu ransomware wzrosła o 172%, a straty poniesione przez przedsiębiorstwa na skutek oszustw BEC sięgnęły 3 miliardów dolarów. Ponadto wykryto prawie 500 luk w zabezpieczeniach różnych produktów.

"W pierwszej połowie 2016 roku ataki typu ransomware zdominowały krajobraz zagrożeń, powodując ogromne straty w przedsiębiorstwach z różnych branż. Przeprowadzający je cyberprzestępcy cały czas doskonalą swoje narzędzia, wykazując się przy tym dużą kreatywnością. Wobec tego firmy muszą wdrażać wielowarstwowe zabezpieczenia, aby zapewnić sobie optymalną ochronę przed zagrożeniami, które mogą w każdej chwili wtargnąć do ich sieci" - mówi Michał Jarski, Regional Sales Director CEE, Trend Micro.

W analizowanym okresie wykryto łącznie 79 nowych typów szkodliwego oprogramowania ransomware, tj. więcej niż przez cały rok 2015. Zarówno nowe, jak i starsze odmiany spowodowały w przedsiębiorstwach straty wynoszące 209 mln USD. Ataki takie jak oszustwa BEC w 58% przypadków były przeprowadzane za pośrednictwem wiadomości e-mail. Zespoły badawcze Trend Micro wykryły również 473 luk w zabezpieczeniach różnych produktów, w tym 28 w oprogramowaniu Adobe Flash i 108 w Advantech Web Access. Podczas gdy zestaw narzędzi typu eksploit o nazwie Angler był wykorzystywany coraz rzadziej, jego miejsce zajęły inne zestawy, takie jak Neutrino. Warto pokreślić, że takie zestawy są ciągle aktualizowane i coraz skuteczniejsze, do czego przyczyniają się nowe luki w zabezpieczeniach i odmiany oprogramowania ransomware. Oprogramowanie systemowe i aplikacyjne, w którym nie są instalowane poprawki, stwarza dodatkowe możliwości dla hakerów, infekujących sieci za pomocą zestawów eksploitów.

Najważniejsze trendy pierwszej połowy 2016 roku przedstawione w raporcie

• Ataki ransomware zdominowały krajobraz zagrożeń
Podwoiła się liczba różnego rodzaju ataków typu ransomware. W pierwszej połowie 2016 roku wzrosła o 172% w porównaniu z rokiem 2015. Ataki ransomware umocniły więc swoją pozycję na liście najczęstszych i najszybciej rozprzestrzeniających się zagrożeń. Cyberprzestępcy projektują odmiany, które atakują wszystkie poziomy sieci.

• Oszustwa BEC rozprzestrzeniają się na całym świecie
Od początku 2016 roku na liście FBI znalazło się ponad 22 000 ofiar, które poniosły łączne straty przekraczające 3 mld USD. Najwięcej takich ataków ma miejsce w Stanach Zjednoczonych.

• Nowe luki w zabezpieczeniach i nowe typy oprogramowania ransomware powodują nasilenie ataków dokonywanych za pomocą zestawów eksploitów.
Zatrzymanie 50 cyberprzestępców prawdopodobnie spowodowało, że zestaw eksploitów Angler był rzadziej wykorzystywany. Jego miejsce zajęły jednak inne zestawy, w tym nowe, takie jak Rig i Sundown.

• Na platformach Adobe Flash i IoT wykryto więcej luk w zabezpieczeniach
Trend Micro i ZDI poinformowały o wielu poważnych lukach na poziomie przeglądarki i jądra, wykrytych podczas konkursu Pwn2Own.

• Wycieki danych są plagą w wielu branżach
W pierwszej połowie roku wycieki danych miały miejsce zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Wśród ofiar znalazły się firmy Myspace i Verizon, a także kilka szpitali i instytucji rządowych.

• Eksploity ponownie wykorzystują starsze luki w zabezpieczeniach
Pomimo dostępnych poprawek w pierwszej połowie roku wzrosła liczba ataków dokonywanych za pomocą eksploitów Shellshock. Co miesiąc pojawiało się kilka tysięcy nowych eksploitów. To kolejny przykład potwierdzający, że warto korzystać z wirtualnych poprawek, które pozwalają na szybsze zabezpieczenie sieci przedsiębiorstw w przypadku pojawienia się luk.

• Szkodliwe oprogramowanie atakujące terminale kasowe zostało udoskonalone i wykorzystane do nowych ataków
FastPoS, który atakuje małe i średnie firmy na całym świecie, został wyposażony w skuteczne funkcje kradzieży danych kart kredytowych. Debiutujący FighterPoS działa podobnie do robaków, co umożliwiło mu infekcję wielu sieci.

• Cyberprzestępcy używający trojanów bankowych pokonują przeszkody
Po aresztowaniu twórców konia trojańskiego DYRE nasiliły się ataki innych trojanów, takich jak QAKBOT. Ten wariant szuka cennych informacji, takich jak bankowe dane uwierzytelniające, informacje o zwyczajach dotyczących przeglądania stron internetowych oraz inne dane użytkowników objęte szczególną ochroną.

"Cyberprzestępcy potrafią pokonywać przeszkody i działać elastycznie. Zmieniają metodę ataku za każdym razem, gdy udostępniamy poprawkę lub rozwiązanie zabezpieczające. Nowe zagrożenia pojawiają się z taką samą częstotliwością, jak nowe zabezpieczenia. Stwarza to ogromne problemy dla przedsiębiorstw i prywatnych użytkowników komputerów. Najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest przewidywanie ataków i przygotowywanie się do nich poprzez wdrażanie najnowszych rozwiązań zabezpieczających i wirtualnych poprawek, a także szkolenie pracowników w zakresie obrony przed zagrożeniami" - mówi Michał Jarski, Regional Sales Director CEE, Trend Micro.

Źródło: Trend Micro

Logowanie i rejestracja