Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Brakuje specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa!

CyberbezpieczeństwoZ najnowszych badań Intel Security i CSIS wynika że, specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci to aktualnie najbardziej poszukiwani eksperci w branży IT. Przedstawicieli tego zawodu brakuje ne tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przeprowadzona ankieta wykazała, że braki są na tyle duże, że około 15% stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w badanych firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020. Sytuacja ta jest niebezpieczna nie tylko dla firm, ale również dla państw.


Firma Intel Security we współpracy z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies - CSIS) opublikowała globalny raport pt. Hacking the Skills Shortage, dotyczący deficytu talentów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Zdecydowana większość (82%) respondentów potwierdza istnienie niedoboru umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, a 71% uważa, że odpowiada on za bezpośrednie i wymierne szkody w organizacjach, którym brakuje utalentowanych specjalistów i które stają się przez to łatwym celem dla hakerów.

"Deficyt pracowników posiadających umiejętności w zakresie ochrony bezpieczeństwa w Internecie skutkuje bezpośrednimi szkodami w firmach, w tym utratą danych zastrzeżonych i własności intelektualnej. To jest globalny problem i większość ankietowanych we wszystkich krajach była w stanie powiązać braki personalne ze stratami poniesionymi przez organizację" - powiedział James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS.

W 2015 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych było 209 tysięcy wakatów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Choć jeden na czterech ankietowanych potwierdził, że jego organizacja utraciła informacje zastrzeżone wskutek deficytu umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, nic nie wskazuje na to, by niedobór wykwalifikowanych pracowników miał się zmniejszyć w najbliższym czasie. Respondenci szacują, że około 15% stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w ich firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020. W kontekście coraz szerszego wykorzystania takich obszarów jak chmura obliczeniowa, technologii mobilnych i Internetu rzeczy (IoT) oraz rosnącego zagrożenia zaawansowanymi i ukierunkowanymi cyberatakami i cyberterroryzmem na całym świecie dostęp do wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa w Internecie staje się nadrzędną potrzebą.

"W branży nie od dziś toczą się dyskusje o tym, jak przeciwdziałać skomasowanemu naporowi cyberataków, ale ani sektor publiczny, ani prywatny nie podejmują wystarczająco aktywnych kroków, które mogłyby doprowadzić do rozwiązania problemu deficytu talentów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Aby zaradzić temu kryzysowi, trzeba wykorzystać nowe modele edukacji, zwiększyć dostępność szkoleń i rozwinąć możliwość jak najszerszego wykorzystania automatyzacji, dzięki czemu wykwalifikowany pracownik będzie wykonywał jedynie rzeczywiście istotne zadania. Niezbędna jest też dywersyfikacja branży" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przekracza liczbę wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Szczególnie brakuje ekspertów, którzy posiadają zaawansowane umiejętności techniczne, najbardziej potrzebne we wszystkich ankietowanych krajach. Okazuje się, że umiejętności takie jak wykrywanie włamań, budowanie oprogramowania zabezpieczającego i przeciwdziałanie atakom są cenione dużo bardziej niż tzw. umiejętności miękkie, do których należy np. współpraca, przywództwo i skuteczna komunikacja.
 
Raport obejmuje cztery aspekty związane z deficytem talentów w obszarze cyberbezpieczeństwa:

1. Wydatki na cyberbezpieczeństwo: Wielkość i wzrost budżetów na cyberbezpieczeństwo pokazują, jaki priorytet kraje i firmy nadają temu obszarowi.
2. Edukacja i szkolenia: Zaledwie 23% respondentów uważa, że programy edukacyjne przygotowują studentów do pracy w branży. Raport ujawnia, że niekonwencjonalne metody, takie jak szkolenia praktyczne, ćwiczenia związane z grami i technologiami oraz hackathony, są skuteczniejszymi sposobami na zdobywanie i rozwijanie umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem.
3. Dynamika pracodawcy: Wynagrodzenie jest z oczywistych względów głównym czynnikiem motywacyjnym w procesie rekrutacji, jednak dla kandydatów i pracowników ważne są także inne elementy, np. szkolenia, możliwości rozwoju oraz reputacja działu IT pracodawcy. Prawie połowa respondentów podaje brak szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji jako najczęstsze powody rezygnacji z pracy.
4. Polityka rządowa: Ponad trzy czwarte (76%) ankietowanych uważa, że rząd nie inwestuje wystarczająco w rozwój talentów w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego.

W ankiecie (maj 2016 r.) wzięło udział 775 decydentów z sektora IT związanych z obszarem cyberbezpieczeństwa z krajów: Wielka Brytania (100), Francja (100), Niemcy(100), Australia (75), Japonia (75), Meksyk (75) oraz Izrael (50). Ankietowani to pracownicy organizacji z sektora publicznego i prywatnego, zatrudniających 500 lub więcej osób.

Więcej informacji o wynikach i wnioskach, a także o zaleceniach firmy Intel Security można znaleźć w pełnym tekście raportu: Hacking the Skills Shortage: A study of the international shortage in cybersecurity skills.

Źródło: Intel Security