Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Brakuje specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa!

CyberbezpieczeństwoZ najnowszych badań Intel Security i CSIS wynika że, specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci to aktualnie najbardziej poszukiwani eksperci w branży IT. Przedstawicieli tego zawodu brakuje ne tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przeprowadzona ankieta wykazała, że braki są na tyle duże, że około 15% stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w badanych firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020. Sytuacja ta jest niebezpieczna nie tylko dla firm, ale również dla państw.


Firma Intel Security we współpracy z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies - CSIS) opublikowała globalny raport pt. Hacking the Skills Shortage, dotyczący deficytu talentów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Zdecydowana większość (82%) respondentów potwierdza istnienie niedoboru umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, a 71% uważa, że odpowiada on za bezpośrednie i wymierne szkody w organizacjach, którym brakuje utalentowanych specjalistów i które stają się przez to łatwym celem dla hakerów.

"Deficyt pracowników posiadających umiejętności w zakresie ochrony bezpieczeństwa w Internecie skutkuje bezpośrednimi szkodami w firmach, w tym utratą danych zastrzeżonych i własności intelektualnej. To jest globalny problem i większość ankietowanych we wszystkich krajach była w stanie powiązać braki personalne ze stratami poniesionymi przez organizację" - powiedział James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS.

W 2015 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych było 209 tysięcy wakatów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Choć jeden na czterech ankietowanych potwierdził, że jego organizacja utraciła informacje zastrzeżone wskutek deficytu umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, nic nie wskazuje na to, by niedobór wykwalifikowanych pracowników miał się zmniejszyć w najbliższym czasie. Respondenci szacują, że około 15% stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w ich firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020. W kontekście coraz szerszego wykorzystania takich obszarów jak chmura obliczeniowa, technologii mobilnych i Internetu rzeczy (IoT) oraz rosnącego zagrożenia zaawansowanymi i ukierunkowanymi cyberatakami i cyberterroryzmem na całym świecie dostęp do wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa w Internecie staje się nadrzędną potrzebą.

"W branży nie od dziś toczą się dyskusje o tym, jak przeciwdziałać skomasowanemu naporowi cyberataków, ale ani sektor publiczny, ani prywatny nie podejmują wystarczająco aktywnych kroków, które mogłyby doprowadzić do rozwiązania problemu deficytu talentów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Aby zaradzić temu kryzysowi, trzeba wykorzystać nowe modele edukacji, zwiększyć dostępność szkoleń i rozwinąć możliwość jak najszerszego wykorzystania automatyzacji, dzięki czemu wykwalifikowany pracownik będzie wykonywał jedynie rzeczywiście istotne zadania. Niezbędna jest też dywersyfikacja branży" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przekracza liczbę wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Szczególnie brakuje ekspertów, którzy posiadają zaawansowane umiejętności techniczne, najbardziej potrzebne we wszystkich ankietowanych krajach. Okazuje się, że umiejętności takie jak wykrywanie włamań, budowanie oprogramowania zabezpieczającego i przeciwdziałanie atakom są cenione dużo bardziej niż tzw. umiejętności miękkie, do których należy np. współpraca, przywództwo i skuteczna komunikacja.
 
Raport obejmuje cztery aspekty związane z deficytem talentów w obszarze cyberbezpieczeństwa:

1. Wydatki na cyberbezpieczeństwo: Wielkość i wzrost budżetów na cyberbezpieczeństwo pokazują, jaki priorytet kraje i firmy nadają temu obszarowi.
2. Edukacja i szkolenia: Zaledwie 23% respondentów uważa, że programy edukacyjne przygotowują studentów do pracy w branży. Raport ujawnia, że niekonwencjonalne metody, takie jak szkolenia praktyczne, ćwiczenia związane z grami i technologiami oraz hackathony, są skuteczniejszymi sposobami na zdobywanie i rozwijanie umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem.
3. Dynamika pracodawcy: Wynagrodzenie jest z oczywistych względów głównym czynnikiem motywacyjnym w procesie rekrutacji, jednak dla kandydatów i pracowników ważne są także inne elementy, np. szkolenia, możliwości rozwoju oraz reputacja działu IT pracodawcy. Prawie połowa respondentów podaje brak szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji jako najczęstsze powody rezygnacji z pracy.
4. Polityka rządowa: Ponad trzy czwarte (76%) ankietowanych uważa, że rząd nie inwestuje wystarczająco w rozwój talentów w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego.

W ankiecie (maj 2016 r.) wzięło udział 775 decydentów z sektora IT związanych z obszarem cyberbezpieczeństwa z krajów: Wielka Brytania (100), Francja (100), Niemcy(100), Australia (75), Japonia (75), Meksyk (75) oraz Izrael (50). Ankietowani to pracownicy organizacji z sektora publicznego i prywatnego, zatrudniających 500 lub więcej osób.

Więcej informacji o wynikach i wnioskach, a także o zaleceniach firmy Intel Security można znaleźć w pełnym tekście raportu: Hacking the Skills Shortage: A study of the international shortage in cybersecurity skills.

Źródło: Intel Security

Logowanie i rejestracja