Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Superkomputer Jaguar na szczycie listy TOP500

NewsJuż po raz 34 opublikowano listę pięciuset najwydajniejszych superkomputerów - TOP500. Ubiegłoroczny lider Roadrunner stworzony przez IBM musiał ustąpić miejsce Jaguarowi.

 


Roadrunner z Los Alamos National Laboratory, który jako pierwszy przekroczył barierę wydajności 1 PF/s, a jego moc obliczeniowa wyniosła 1,026 kwadrylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę spadł na drugą pozycję.

Na pierwszym miejscu uplasował się Cray XT5-HE Jaguar z ośrodka National Center for Computational Science w Oak Ridge, którego wydajność sięga 1,75 PF/s.

Skonstruowany przez firmę Cray, system XT5-HE, jest obecnie wyposażony w 224162 rdzenie AMD Opteron.

Aktualnie poza superkomputeram Jaguar i Roadrunner żadna instalacja na świecie nie przekroczyła granicy jednego petaflopa. Trzeci na liście jest zbudowany przez Cray'a - Kraken osiągający 832 TF/s (teraflopy/s). Całe podium i wiele kolejnych miejsc zajmują supermaszyny pracujące w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy superkomputer na liście spoza USA to Niemiecki IBM BlueGene/P o mocy 825,5 TF/s.

Najszybszy superkomputer w Polsce to pracująca w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci Komputerowych Galera - spadł z 45 pozycji, jaką miał w czercu 2008 roku, na miejsce 136. Instalacja, oparta na 5366 procesorach Intel Xeon ma wydajność 38,17 TF/s.

W pierwszej dziesiątce producentów super komputerów poza Cray'em i IBM-em znalazły się NUDT (chiński National University of Defense Technology), SGI (dawniej Rackable – nazwa zmieniona po przejęciu Silicon Graphics) oraz Sun Microsystems.

Tegoroczny ranking to wielki sukces firmy AMD. Superkomputery z 3 pierwszych miejsc korzystają z procesorów tego producenta.

Intel wzmocnił nieco pozycję lidera wśród producentów chipów zastosowanych w komputerach z listy z wynikiem 396 systemów Xeon i 6 systemów Itanium. Instalacji bazujących na rodzinie PowerPC jest 55, to nieco mniej niż poprzednio. Wśród bardziej egzotycznych instalacji należy wymienić dwa systemy SPARC64-VII, jeden NEC-SX9 i jeden z procesorem GRAPE-DR.

Czołówka komputerów wykorzystuje system operacyjny Linux, ale w zestawieniu znalazły się również komputery oparte o system UNIX (5%), Windows (1%) i BSD (0.2%). Na uwagę zasługuje fakt, że aż 4.6% stanowiły zestawy z mieszanymi systemami operacyjnymi. W obecnym zestawieniu zabrakło miejsca dla superkomputerów z systemem Mac OS (nieliczne egzemplarze przewijały się przez wcześniejsze wydania rankingu).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele komercyjnych wielkich systemów takich jak np. konstruowane przez Google, Microsoft czy Amazona nie bierze udziału w wyścigach środowisk HPC - High Performance Computing.

Źródło: top500.org
Skomentuj na forum