Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Superkomputer Jaguar na szczycie listy TOP500

NewsJuż po raz 34 opublikowano listę pięciuset najwydajniejszych superkomputerów - TOP500. Ubiegłoroczny lider Roadrunner stworzony przez IBM musiał ustąpić miejsce Jaguarowi.

 


Roadrunner z Los Alamos National Laboratory, który jako pierwszy przekroczył barierę wydajności 1 PF/s, a jego moc obliczeniowa wyniosła 1,026 kwadrylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę spadł na drugą pozycję.

Na pierwszym miejscu uplasował się Cray XT5-HE Jaguar z ośrodka National Center for Computational Science w Oak Ridge, którego wydajność sięga 1,75 PF/s.

Skonstruowany przez firmę Cray, system XT5-HE, jest obecnie wyposażony w 224162 rdzenie AMD Opteron.

Aktualnie poza superkomputeram Jaguar i Roadrunner żadna instalacja na świecie nie przekroczyła granicy jednego petaflopa. Trzeci na liście jest zbudowany przez Cray'a - Kraken osiągający 832 TF/s (teraflopy/s). Całe podium i wiele kolejnych miejsc zajmują supermaszyny pracujące w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy superkomputer na liście spoza USA to Niemiecki IBM BlueGene/P o mocy 825,5 TF/s.

Najszybszy superkomputer w Polsce to pracująca w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci Komputerowych Galera - spadł z 45 pozycji, jaką miał w czercu 2008 roku, na miejsce 136. Instalacja, oparta na 5366 procesorach Intel Xeon ma wydajność 38,17 TF/s.

W pierwszej dziesiątce producentów super komputerów poza Cray'em i IBM-em znalazły się NUDT (chiński National University of Defense Technology), SGI (dawniej Rackable – nazwa zmieniona po przejęciu Silicon Graphics) oraz Sun Microsystems.

Tegoroczny ranking to wielki sukces firmy AMD. Superkomputery z 3 pierwszych miejsc korzystają z procesorów tego producenta.

Intel wzmocnił nieco pozycję lidera wśród producentów chipów zastosowanych w komputerach z listy z wynikiem 396 systemów Xeon i 6 systemów Itanium. Instalacji bazujących na rodzinie PowerPC jest 55, to nieco mniej niż poprzednio. Wśród bardziej egzotycznych instalacji należy wymienić dwa systemy SPARC64-VII, jeden NEC-SX9 i jeden z procesorem GRAPE-DR.

Czołówka komputerów wykorzystuje system operacyjny Linux, ale w zestawieniu znalazły się również komputery oparte o system UNIX (5%), Windows (1%) i BSD (0.2%). Na uwagę zasługuje fakt, że aż 4.6% stanowiły zestawy z mieszanymi systemami operacyjnymi. W obecnym zestawieniu zabrakło miejsca dla superkomputerów z systemem Mac OS (nieliczne egzemplarze przewijały się przez wcześniejsze wydania rankingu).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele komercyjnych wielkich systemów takich jak np. konstruowane przez Google, Microsoft czy Amazona nie bierze udziału w wyścigach środowisk HPC - High Performance Computing.

Źródło: top500.org
Skomentuj na forum