Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Aktualności

Mitaka - trzynaste wydanie OpenStack

OpenStack Mitaka 13Przed kilkunastoma dniami, bez większego rozgłosu, zespół programistów OpenStack Foundation poinformował o wydaniu trzynastej wersji platformy chmurowej OpenStack, przeznaczonej dla publicznych, prywatnych i hybrydowych chmur, rozwijanej pod nazwą kodową Mitaka.


Platformę OpenStack powołały do życia latem 2010 roku firma hostingową Rackspace i agencja NASA, które postawiły sobie za cel stworzenie otwartoźródłowych interfejsów i oprogramowania na potrzeby usług cloud computing typu Infrastructure-as-a-service (IaaS).

Dwa lata później, w maju 2012 roku agencja NASA wyraziła zadowolenie z tego, jak dynamicznie rozwija się społeczność OpenStack i wycofała się z aktywnych prac nad projektem, twierdząc że platforma chmurowa jest w dobrych rękach. We wrześniu 2012 roku, w ślady NASA poszła firma Rackspace, przekazując jednocześnie zarządzanie i całą wartość projektu OpenStack w ręce OpenStack Foundation.

Aktualnie, fundacja zrzesza blisko 1000 firm i instytucji oraz ponad trzydzieści tysięcy indywidualnych członków. Wśród firm członkowskich znaleźli się liderzy branży IT, w tym AT&T, Canonical, Cisco, Dell, Fujitsu, HP, IBM, Rackspace, Red Hat, SUSE, AMD, Cisco, Dell, Hitachi, Intel, NetApp, Juniper, Nec, VMware oraz Yahoo!.

Nad OpenStack Mitaka 2336 programistów z z 293 firm i organizacji. Choć wprowadzone usprawnienia obejęły wszystkie komponenty platformy (Nova, Glance, Swift, Horizon, Keystone, Neutron, Cinder, Heat, Ceilometer, Trove, Sahara, Ironic, Zaqar, Manila, Designate, Barbican, Searchlight), to w najnowszym wydaniu trudno doszukiwać się rewolucyjnych zmian.

Zbliża się szósta rocznica powołania projektu, który jest powszechnie uznawany za dojrzały i stabilny, dlatego ostatnie wysiłki społeczności odpowiedzialnej za rozwój OpenStack koncentrowały się głównie na tworzeniu oprogramowania łatwiejszego do wdrożenia i zarządzania, zwiększeniu skalowalności oraz komforcie użytkownika końcowego.

Mitaka zawiera ujednolicony interfejs wiersza poleceń przeznaczony do zarządzania infrastrukturą chmury. Od teraz każda z usług, dostępnych aktualnie lub wprowadzonych w przyszłości, będzie mogła w łatwy sposób być połączona z całą architekturą za pośrednictwem pluginów. Zmiana ta stanowi znaczące usprawnienie, gdyż dotychczas każdy komponent OpenStack wyposazony był w odrębny CLI z własnym zestawem poleceń.

Jednocześnie, API wspomagające poszczególne podprojekty w OpenStack jest teraz bardziej jednolite. Wraz z wiążącym się z nim SDK, łatwiej jest programistom pisać aplikacje, które podłącza się bezpośrednio do poszczególnych komponentów OpenStack. Nie można nie dostrzec mocnego zaangażowania się w ułatwienie pracy programistów z warstwą sieciową "Neutron" (choć niektóre z tych usprawnień są jeszcze w powijakach).

Szczegółowe informacje o zmianach wprowadzonych w OpenStack 13 Mitaka znajdują się na stronie wiki projektu.

Czytaj również:
-> SUSE oferuje nowe szkolenia i certyfikaty OpenStack
-> Certyfikacja z zakresu OpenStack na horyzoncie