Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Mitaka - trzynaste wydanie OpenStack

OpenStack Mitaka 13Przed kilkunastoma dniami, bez większego rozgłosu, zespół programistów OpenStack Foundation poinformował o wydaniu trzynastej wersji platformy chmurowej OpenStack, przeznaczonej dla publicznych, prywatnych i hybrydowych chmur, rozwijanej pod nazwą kodową Mitaka.


Platformę OpenStack powołały do życia latem 2010 roku firma hostingową Rackspace i agencja NASA, które postawiły sobie za cel stworzenie otwartoźródłowych interfejsów i oprogramowania na potrzeby usług cloud computing typu Infrastructure-as-a-service (IaaS).

Dwa lata później, w maju 2012 roku agencja NASA wyraziła zadowolenie z tego, jak dynamicznie rozwija się społeczność OpenStack i wycofała się z aktywnych prac nad projektem, twierdząc że platforma chmurowa jest w dobrych rękach. We wrześniu 2012 roku, w ślady NASA poszła firma Rackspace, przekazując jednocześnie zarządzanie i całą wartość projektu OpenStack w ręce OpenStack Foundation.

Aktualnie, fundacja zrzesza blisko 1000 firm i instytucji oraz ponad trzydzieści tysięcy indywidualnych członków. Wśród firm członkowskich znaleźli się liderzy branży IT, w tym AT&T, Canonical, Cisco, Dell, Fujitsu, HP, IBM, Rackspace, Red Hat, SUSE, AMD, Cisco, Dell, Hitachi, Intel, NetApp, Juniper, Nec, VMware oraz Yahoo!.

Nad OpenStack Mitaka 2336 programistów z z 293 firm i organizacji. Choć wprowadzone usprawnienia obejęły wszystkie komponenty platformy (Nova, Glance, Swift, Horizon, Keystone, Neutron, Cinder, Heat, Ceilometer, Trove, Sahara, Ironic, Zaqar, Manila, Designate, Barbican, Searchlight), to w najnowszym wydaniu trudno doszukiwać się rewolucyjnych zmian.

Zbliża się szósta rocznica powołania projektu, który jest powszechnie uznawany za dojrzały i stabilny, dlatego ostatnie wysiłki społeczności odpowiedzialnej za rozwój OpenStack koncentrowały się głównie na tworzeniu oprogramowania łatwiejszego do wdrożenia i zarządzania, zwiększeniu skalowalności oraz komforcie użytkownika końcowego.

Mitaka zawiera ujednolicony interfejs wiersza poleceń przeznaczony do zarządzania infrastrukturą chmury. Od teraz każda z usług, dostępnych aktualnie lub wprowadzonych w przyszłości, będzie mogła w łatwy sposób być połączona z całą architekturą za pośrednictwem pluginów. Zmiana ta stanowi znaczące usprawnienie, gdyż dotychczas każdy komponent OpenStack wyposazony był w odrębny CLI z własnym zestawem poleceń.

Jednocześnie, API wspomagające poszczególne podprojekty w OpenStack jest teraz bardziej jednolite. Wraz z wiążącym się z nim SDK, łatwiej jest programistom pisać aplikacje, które podłącza się bezpośrednio do poszczególnych komponentów OpenStack. Nie można nie dostrzec mocnego zaangażowania się w ułatwienie pracy programistów z warstwą sieciową "Neutron" (choć niektóre z tych usprawnień są jeszcze w powijakach).

Szczegółowe informacje o zmianach wprowadzonych w OpenStack 13 Mitaka znajdują się na stronie wiki projektu.

Czytaj również:
-> SUSE oferuje nowe szkolenia i certyfikaty OpenStack
-> Certyfikacja z zakresu OpenStack na horyzoncie