Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Odzyskiwanie utraconych danych: złożone, ale możliwe

Data LossNiemal dwie trzecie firm utraciło w ubiegłym roku dane lub doświadczyło przestojów związanych z funkcjonowaniem systemów pamięci masowych. Jak podkreślają eksperci Kroll Ontrack, dostawcy usług odzyskiwania danych muszą stale rozwijać i udoskonalać oprogramowanie i narzędzia tak, by mogły one służyć przywracaniu informacji z różnorodnych i złożonych systemów korporacyjnych.


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę EMC, prawie dwie trzecie firm doświadczyło w 2014 roku nieplanowanych przestojów w działaniu systemów lub utraty danych, a 71 proc. badanych nie było w pełni przekonanych, czy uda im się odzyskać dostęp do ważnych biznesowych zasobów utraconych w ten sposób. Przywracanie informacji ze złożonych i stale ewoluujących systemów korporacyjnych to jedno z największych wyzwań, stojących przed dostawcami usług odzyskiwania danych. Aby wyjść mu naprzeciw, eksperci Kroll Ontrack opracowali i wdrożyli technologie, które pomagają w odzyskiwaniu danych z systemów pamięci masowej dla przedsiębiorstw, w szczególności takich jak: EMC Isilon, Commvault Simpana, Infortrend EonStor czy HP EVA.

"Rozwój technologii sprzętowych jest bardzo dynamiczny, a wielu producentów proponuje własną, opatentowaną metodę przechowywania danych. Z naszych obserwacji wynika, że w przypadku awarii skutkujących utratą danych biznesowych, zwykle pojawia się zatem konieczność tworzenia dedykowanych rozwiązań służących odzyskiwaniu informacji. Ogromna ilość danych, przesyłanych przez te skomplikowane systemy także wpływa na złożoność ich ewentualnego przywracania. W tych rozbudowanych środowiskach proces odzyskiwania danych musi być poprzedzony uważną oceną awarii, analizą i rozpoznaniem budowy systemów przechowywania danych. Powinien prowadzić do odbudowy plików systemowych i stworzenia takich rozwiązań, które pozwolą na przywrócenie krytycznych danych" - mówi Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.

W ostatnim czasie eksperci Kroll Ontrack opracowali szereg niestandardowych rozwiązań dla kilku wiodących na rynku systemów, dedykowanych przedsiębiorstwom.

EMC Isilon IQ 6000x: Duża amerykańska firma farmaceutyczna straciła ponad cztery milionów plików, które miały krytyczne znacznie dla jej funkcjonowania. Problem pojawił się w trakcie przenoszenia kluczowych danych, dotyczących działalności badawczej i rozwojowej, w obrębie systemu przechowywania danych EMC Isilon. Systemy typu Isilon są wysoko wyspecjalizowane i przeznaczone do zarządzania dużymi zbiorami danych dzięki unikalnemu systemowi plików (OneFS). Kroll Ontrack, we współpracy z firmą EMC, rozwinął zestaw narzędzi służących odzyskiwaniu danych dla tego systemu. Mogą one być stosowane w celu zmniejszenia czasu przestoju i zwiększają szanse na skuteczne przywrócenie informacji.

Commcell Media Server & Commvault Simpana 9/ Dell MD1200: Amerykańskie przedsiębiorstwo utraciło dostęp do ponad 230 milionów kluczowych plików z powodu uszkodzonego pliku bazy danych na serwerze dostarczonym przez firmę Commcell. Programiści i inżynierowie Kroll Ontrack stworzyli więc nowe rozwiązanie w celu odbudowy szeregów wirtualnych bibliotek taśmowych, by zrekonstruować mapowanie danych. Ten nowo opracowany zestaw narzędzi skraca czas potrzebny do odzyskiwania danych z systemów opartych na rozwiązaniach Commvault.

Macierze Infortrend EonStor RAID: Ważna rządowa instytucja z Wielkiej Brytanii przekonała się, że nawet macierze RAID 6, znane ze swojej niezawodności, nie są w 100 procentach odporne na utratę danych. Prawie 24 terabajty poufnych danych zostały utracone w wyniku awarii dwóch dysków twardych. Po zainstalowaniu nowych nośników, w miejsce dwóch uszkodzonych dysków twardych 2TB SATA, system nie był w stanie sam się odbudować, co skutkowało utratą dostępu do danych. Każdy kontroler RAID korzysta z unikatowych algorytmów i identyfikatora parzystości, tworząc konfigurację macierzy RAID 6. Aby zlokalizować i uzyskać dostęp do brakujących danych, inżynierowie Kroll Ontrack opracowali narzędzia, które wspierają kontrolery Infotrend. Stosując je, byli w stanie odzyskać i odbudować 24 terabajty utraconych danych z uszkodzonej macierzy RAID. Dzięki wiedzy zdobytej podczas pracy nad tym przypadkiem, specjaliści Kroll Ontrack będą w stanie w przyszłości szybko i skutecznie pomóc także innym klientom, korzystającym z macierzy RAID 6.

HP StorageWorks EVA 6000: Centrum danych pewnej firmy zostało zalane, co spowodowało ogromne szkody ze względu na częściowe zanurzenie w wodzie znajdujących się w nim serwerów i systemów przechowywania danych. Uszkodzone zostało m.in. urządzenie HP StorageWorks EVA (Enterprise Virtual Array) 6000, zawierające bazy danych SQL, a w nich bardzo ważne dane biznesowe oraz niezbędne informacje o pracownikach. Korzysta ono z niezwykle skomplikowanego systemu mapowania macierzy RAID, który dystrybuuje dane pomiędzy różnymi dyskami, a odpowiednie rozpoznanie struktury plików w danym systemie wymaga gruntownej analizy i odwrotnego szyfrowania. Programiści zespołu Kroll Ontrack, odpowiadającego za badania i rozwój, opracowali zupełnie nowe narzędzia, dzięki którym z powodzeniem odzyskano 86 proc. krytycznych danych. Pozwoliło to na zrewolucjonizowanie odzyskiwania danych z szeroko użytkowanych systemów EVA, dystrybuowanych przez HP i okazało się skuteczne także w wielu innych przypadkach utraty danych.

"Każdy z przypadków utraty danych ma swoje własne i unikalne właściwości. Rozwiązania jakie rozwijamy, aby im sprostać, pozwalają na budowanie wiedzy technicznej, która może być zastosowana w różnych sytuacjach. Dzięki temu coraz szybciej i sprawniej udaje nam się reagować na przypadki utraty danych w przedsiębiorstwach, wynikające zarówno z błędów systemowych, jak i błędów człowieka" - podsumowuje Adam Kostecki.

Źródło: Kroll Ontrack