Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld
VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld

Podczas konferencji VMworld 2016 Europe trwającej w Barcelonie, firma VMware zapowiedziała nową wersję platformy wirtualizacji stanowiącej fundament dla chmur hybrydowych (hybrid cloud) i centrum danych definiowanych programowo (Software-defined Data Center, SDDC) - vSphere 6.5. Podanie tej informacji podczas europe...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

Premiera Windows 10 - ISO do pobrania!

Windows 1029 lipca to wielki dzień dla Microsoft i użytkowników Windows, to dzień oficjalnej premiery Windows 10, na którą Microsoft przygotowywał nas od dłuższego czasu. Już dziś na wielu komputereach z Windows 7 i Windows 8.1 pojawi się informacja z możliwością wykonania aktualizacji do Windows 10. Ponadto Microsoft udostępnił już obrazy ISO z Windows 10. Użytkownicy do tej pory niezdecydowani, zupełnie bezpłatnie będą mogli zaktualizować swoje systemy w ciagu najbliższego roku.


Wielu informatycznych Geek'ów i ITPros z pewnością już zapoznało się z nowym systemem w ramach programu Insider. Ci którzy tego nie zrobili pewno niedługo będą mieli okazję po aktualizacji posiadanych systemów czy też instalacji maszyn wirtualnych z finalną wersją produktu.

Co przynosi Windows 10??
W nowej wersji systemu najbardziej rzuca się w oko powrót Menu Start, oczywiście w nowej odświeżonej i rozbudowanej formie. Wśród kluczowych innowacji wymienia się również nową przeglądarkę Microsoft Edge, Cortanę, aplikacje uniwersalne, DirectX 12 czy streaming gier z Xbox One.

Dla administratorów IT o wiele ważniejsze od ww. nowości są usprawnienia przydatne w środowiskach firmowych, te w zakresie bezpieczeństwa, wydajności czy poprawiające produktywność. Wysoki poziom integracji z urządzeniami mobilnymi, Smart Screen, Windows Hello i InstantGo to tylko czubek góry lodowej.

Premiera Windows 10 jak wcześniej zapowiadano stanowi pierwszy krok do udostępniania systemu, czy też funkcjonalności jakie on oferuje, w modelu usługowym, nazywanym Windows as a Service, znanym z rozwiązań chmurowych.

Windows 10

Czy nowy, jak mówi sam Microsoft ostatni desktopowy Windows, spełni oczekiwania użytkowników którzy kochali Windows 7 i do dziś przy nim pozostali oraz tych, którzy bez większego oporu zaprzyjaźnili się z Windows 8? A może przekona do siebie miłośników Linuksa czy Mac OS?

Premiera Windows 10 to wielki przełomem, to jeden z najważniejszych dni w historii Microsoft. Naszym zdaniem, systemowi w dniu premiery nieco brakuje do doskonałości, gołym okiem można dostrzec kilka drobnych niedociągnięć, niedokończony Edge czy dziwacznie zmodyfikowany OneDrive. Jednak już na starcie większość użytkowników bardzo pozytywnie go ocenia. Wszystkie niedoskonałości w najbliższych miesiącach z pewnością zostaną wyeliminowane, a on sam już na starcie przekona do siebie tłumy.

Aktualizować czy czekać?
Przed wszystkim należy sprawdzić czy sprzęt na którym pracujesz i aplikacje są gotowe na Dziesiątkę. Sam widok okienka "Uzyskaj system Windows 10" z komunikatem "Wszystko gotowe!" nie daje gwarancji, że w 100 procentach aktualizacja się powiedzie. Przed aktualizacją, przede wszystkim należy sporządzić kopie zapasowe danych, by w razie niepowodzenia móc szybko powrócić do aktualnej wersji. Użytkownicy wielu komputerów 'markowych', w szczególności laptopów powinni sprawdzić na stronie producenta, czy ich sprzęt został przetestowany. Wielu producentów jak np. Sony, pomimo sprzedania marki, świadczy wsparcie dla użytkowników Vaio i poprzez oprogramowanie wbudowane informuje o testach zgodności dla poszczególnych modeli. Z aktualizacja systemu w środowiskach firmowych (pomijając te duże, które prawa do darmowej aktualizacji nie uzyskały) oczywiście warto się wstrzymać, gruntownie przetestować aplikacje z których korzystamy jak i nasłuchiwać informacji o potencjalnych problemach i sposobach ich rozwiązania.

Jeśli chcesz zainstalować system 'na świeżo', już dziś możesz pobrać plik ISO z Windows 10 z tej strony.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, napisz komentarz do tego posta a ruszymy z pomocą :-)

Czytaj również:
-> Windows 10 - trzy gałęzie aktualizacji