Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Aktualności

Gartner - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service (IaaS) 2015

gartner IaaS CloudFirma analityczno-doradcza Gartner, specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania nowoczesnych technologii oraz zarządzania technologiami, opublikowała nową wersję raportu - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service (IaaS) - na rok 2015, obejmującą część rynku chmurowego jaką jest jeden z jego modeli "infrastruktura jako usługa".


Raport Gartnera -  Magiczny Kwadrant - plasuje firmy w jednym z czterech obszarów (liderzy, pretendenci, wizjonerzy oraz gracze niszowi), na podstawie oceny wizji dotyczącej rozwoju produktów i możliwości jej realizacji na rozwijającym się, konkurencyjnym rynku.

Analitycy w tegorocznym raporcie wyszczególnili dwa typy organizacji zainteresowanych ofertą chmurową (Mode 1 oraz Mode 2). W taki sam sposób rozróżnili ofertę cloud IaaS. Mode 1 definiuje firmy poszukujące dostawców dzięki, których ofercie będą mogli zredukować koszty i zastąpić tradycyjne centrum danych, zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Mode 2 okresla firmy poszukujące dostawców innowacyjnych z bogatymi funkcjonalnościami i wysokim poziomem automatyzacji, takich z których oferty będą mogli korzystać głównie deweloperzy i działy badawcze pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Jednak tylko najwięksi gracze mają na tyle rozbudowaną ofertę, że są w stanie sprostać oczekiwaniom organizacji obu typów.

Warto odnotować fakt, iż wśród platform wirtualizacyjnych stanowiących fundament dla chmur nie widać lidera. W tym obszarze istnieje duże rozproszenie. Dostawcy korzystają z jednej lub nawet kilku platform wirtualizacyjnych, wśród których znalazły się Xen, XenServer, KVM, vSphere (ESXi), Hyper-V a nawet OpenStack i kontenery.

Podobnie jak przed rokiem i tym razem wśród liderów znalazły się Amazon Web Services (AWS) oraz Microsoft z chmurą Azure. Z poniższej grafiki wyraźnie widać, że zdecydowanym liderem chmury IaaS jest Amazon.

gartner magic quadrant iaas 2015 chmura cloud computing


Oferta Amazon AWS (Mode 1 i Mode 2) została oceniona przez analityków Gartnera za posiadającą najbardziej kompletną wizję oraz największą zdolność do jej realizacji.

Amazon AWS ma wielu klientów i może się pochwalić najszerszym zakresem przypadków użycia, zarówno w kontekście przedsiębiorstw jak i aplikacji krytycznych. Jest liderem z największym udziałem w rynku, z ponad 10 krotnie większym wykorzystaniem (mocą obliczeniową) chmury IaaS niż wszystkich pozostałych 14 dostawców wyszczególnionych w raporcie Magic Quadrant.

AWS posiada duży ekosystem partnerów technologicznych, obejmujący producentów oprogramowania licencjonujących swoje produkty do uruchomienia w AWS, jak również wielu dostawców integrujących swoje rozwiązania z chmurą Amazon. Posiada również dużą sieć partnerów z kadrą specjalistów oferujących swe usługi w zakresie tworzenia aplikacji, zarządzania i migracji usług.

Analitycy Gartnera zwracają uwagę na fakt, że AWS jest niezwykle innowacyjny i szybko reaguje na potrzeby rynkowe. Pomimo, iż chmura Amazona zawiera największy zestaw funkcjonalności zarówno w obrębie PaaS jak i IaaS, to nadal w szybkim tempie rozszerza swoją ofertę, oferując rozwiązania na wysokim poziomie.

Microsoft (Mode 1 i Mode 2) jest dużym i zróżnicowanym dostawcą technologii, który w znacznym stopniu koncentruje się na dostarczaniu swojej oferty w zakresie oprogramowania za pośrednictwem usług chmurowych. Wraz z uruchomieniem Azure firma koncentrowała się na modelu PaaS, ale po uruchomieniu usług infrastrukturalnych (zawierających Azure Virtual Machines oraz Azure Virtual Network) w kwietniu 2013 roku, postanowiła zawalczyć o rynek cloud IaaS.

Microsoft dysponuje wizją w zakresie infrastruktury i platformy usług, które płynnie można połączyć z infrastrukturą lokalną wykorzystującą Microsoft Hyper-V, Windows Server, Active Directory i System Center, narzędziami programistycznymi i ofertą SaaS Microsoftu.

Chmura Microsoft Azure rozwija się bardzo szybko i jest na drugim miejscu względem udziału w rynku, posiadając dwukrotnie większą infrastrukturę niż pozostali dostawcy wymienieni w Magic Quadrant (oprócz lidera AWS).

W kwadrancie wizjonerów znalazły się firmy: CentauryLink, Google, VMware i IBM (SoftLayer). Kwadrant niszowych graczy oblegają: Rackspace, Virtustream, interoute, CSC, Dimension Data, NTT Communications, Joynet, Fujitsu i Verizon. W tegorocznym raporcie, żadna z firm nie znalazła się w kwadrancie pretendentów.

CenturyLink (Mode 1) to usługodawca z silną pozycją na rynku amerykańskim, oferuje bardzo atrakcyjny zestaw funkcjonalności, coraz bardziej koncentrujący się na wykorzystaniu chmury do wejścia na rynek outsourcingu centrum danych.

CSC (Mode 1) z infrastrukturą bazującą na wirtualizacji VMware oferującą wsparcie dla vCloud spotyka się z zainteresowaniem głównie ze strony klientów budujących prywatne chmury oparte o rozwiązania VMware.

Dimension Data (Mode 1) z Managed Cloud Platform (MCP), wchodząca w skład NTT Group, ma coraz większy kanał partnerski i działa nawet w tych rejonach gdzie trudno zauważyć jakiekolwiek działania gigantów (jak np. Afryka).

Fujitsu (Mode 1), jako największy dostawca usług outsourcingowych z obszaru IT w regionie Azji i Pacyfiku, jak również znaczący gracz na rynku europejskim, rozwija swoje usługi z powodzeniem, głównie skupiając się na klientach pozyskanych w innych obszarach.

Google (Mode 2) stosunkowo późno zaoferowała usługi chmurowe. Ze swoją ofertą stara się głównie dotrzeć do startupów, mówiąc do nich "skorzystajcie z naszej oferty, bądźcie tacy jak my".

IBM (SoftLayer) (Mode 1 i Mode 2) z silną markę i mocnymi relacjami z klientami na całym świecie, rozszerza biznes outosourcingowy o usługi chmurowe. Firma poza maszynami wirtualnymi w ofercie ma również serwery fizyczne, stanowiące część jej chmury, dostępne w modelu paid-by-the-hour.

Interoute (Mode 1), to brytyjski dostawca o globalnym zasięgu, z bardzo dużą liczbą centrów danych w Europie i wsparciem technicznym w wielu językach europejskich. Firma ma szansę przyciągnąć do siebie europejskich klientów, dla których lokalizacja siedziby Interoute może być bardziej atrakcyjna niż dostawców z siedzibą w USA.

Joyent (Mode 2), jako mały niezależny usługodawca, koncentruje się wyłącznie na usługach chmurowych i oprogramowaniu. Firma jako jedna z pierwszych uruchomiła usługi oparte na kontenerach. Poza tym, że Joyent mocno promuje Dockera, warto wspomnieć iż jest platynowym członkiem fundacji odpowiedzialnej za rozwój Node.js i świadczy wsparcie w tym zakresie.

NTT Communications (Mode 1 i Mode 2), firma wchodząca w skład NTT Group, rozwijała swój biznes w Japonii i choć jej usługi chmurowe dostępne są w centrach danych na całym świecie, to największą liczbę klientów ma w regionie Azji i Pacyfiku i na tym regionie się koncentruje.

Rackspace (Mode 1 i Mode 2) to weteran rynku usług hostingowych, współtwórca OpenStacka. Firma, poza bogatą ofertą chmurową w swej ofercie ma również fizyczne serwery. Poziom wsparcia technicznego oferowanego przez specjalistów Rackspace uznawany jest za wzorowy. Rackspace przejął ponadto kilka mniejszych firm działających w obszarze cloud ale efekty tych przejęć póki co trudno dostrzec.

Verizon (Mode 1), amerykański gigant telekomunikacyjny, na rynku chmurowym pojawił się w 2011 roku, po nabyciu Terremark, usługodawcy działającego w obszarze hostingu i IaaS, pozycjonowanego wówczas wśród liderów w Magicznym Kwadrancie IaaS. Firma aktualnie intensywnie pracuje nad połączeniem wielu swoich usług w ramach portalu Verizon Cloud.

Virtustream (Mode 1), to mały i niezależny dostawca usług z zespołem konsultantów specjalizujących się w obsłudze aplikacji SAP, ERP i wielu nietypowych, rzadko spotykanych aplikacjach.

VMware (Mode 1), od samego powstania koncentruje się na wirtualizacji, wyrastając w tym obszarze na lidera. Na rynku IaaS firma pojawiła się niedawno, wraz z udostępnieniem VMware vCloud Hybrid Service (vCHS), rebrandowanym na vCloud Air. Z silną marką i dużą bazą klientów wykorzystujących jej rozwiązania do wirtualizacji, firma stara się przebić z ofertą do dotychczasowych klientów zachęcając ich do wdrażania rozwiązań hybrydowych.

Czy poszukując dostawcy usług IaaS do swojej firmy należy kierować się tylko w kierunku liderów?
To zależy. Liderom, co jest nie bez znaczenia, pomaga mocny marketing i rozbudowane kanały sprzedaży. Afekt skali ma znaczenie. Ale...

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Wszyscy dostawcy chmury IaaS uwzględnieni w raporcie na ogół oferują usługi wysokiej jakości, z doskonałą dostępnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa i dobrym poziomem obsługi klienta. Jednak oferta nie wszystkich dostawców pokrywa się z zapotrzebowaniem firm każdej wielkości. Kilka ofert skierowanych jest do specyficznych klientów. Oferta liderów jest najszersza ale i gracze niszowi mogą posiadać unikatowe funkcjonalności, które właśnie dla Twojego biznesu mogą mieć istotne znaczenie.

Każdy spośród uwzględnionych w badaniu dostawców usług IaaS posiada kilka centrów danych na różnych kontynentach. Poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych w chmurze w ostatnim czasie znacząco wzrósł. Dostawcy już nie tylko deklarują wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń lecz poddają się audytom potwierdzającym ten fakt.

Wybierając dostawcę usług IaaS, swój wybór należy oprzeć o dogłębną analizę potrzeb biznesowych z uwzględnieniem kierunków rozwoju. Oferta rynkowa jest na tyle bogata, że ostateczny wybór należy poprzedzić testami, niejednokrotnie żmudnymi, prowadzonymi bez pośpiechu, najlepiej porównując kilka ofert. Jak wskazują analitycy Gartnera, w ofercie każdego z dostawców można znaleźć słabe i mocne strony, które również należy wziąć pod uwagę.

Pamiętaj! Oferta rynkowa w obszarze chmurowym zmienia się bardzo szybko. Braki w ofercie, czy niedoskonałości wytknięte dziś, już jutro mogą zostać zniwelowane, przez wprowadzone usprawnienie i nowe funkcjonalności.    

Czytaj również:
Gartner - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service 2014

Źródło: Gartner