Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Aktualności

Gartner - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service (IaaS) 2015

gartner IaaS CloudFirma analityczno-doradcza Gartner, specjalizująca się w zagadnieniach wykorzystania nowoczesnych technologii oraz zarządzania technologiami, opublikowała nową wersję raportu - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service (IaaS) - na rok 2015, obejmującą część rynku chmurowego jaką jest jeden z jego modeli "infrastruktura jako usługa".


Raport Gartnera -  Magiczny Kwadrant - plasuje firmy w jednym z czterech obszarów (liderzy, pretendenci, wizjonerzy oraz gracze niszowi), na podstawie oceny wizji dotyczącej rozwoju produktów i możliwości jej realizacji na rozwijającym się, konkurencyjnym rynku.

Analitycy w tegorocznym raporcie wyszczególnili dwa typy organizacji zainteresowanych ofertą chmurową (Mode 1 oraz Mode 2). W taki sam sposób rozróżnili ofertę cloud IaaS. Mode 1 definiuje firmy poszukujące dostawców dzięki, których ofercie będą mogli zredukować koszty i zastąpić tradycyjne centrum danych, zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Mode 2 okresla firmy poszukujące dostawców innowacyjnych z bogatymi funkcjonalnościami i wysokim poziomem automatyzacji, takich z których oferty będą mogli korzystać głównie deweloperzy i działy badawcze pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Jednak tylko najwięksi gracze mają na tyle rozbudowaną ofertę, że są w stanie sprostać oczekiwaniom organizacji obu typów.

Warto odnotować fakt, iż wśród platform wirtualizacyjnych stanowiących fundament dla chmur nie widać lidera. W tym obszarze istnieje duże rozproszenie. Dostawcy korzystają z jednej lub nawet kilku platform wirtualizacyjnych, wśród których znalazły się Xen, XenServer, KVM, vSphere (ESXi), Hyper-V a nawet OpenStack i kontenery.

Podobnie jak przed rokiem i tym razem wśród liderów znalazły się Amazon Web Services (AWS) oraz Microsoft z chmurą Azure. Z poniższej grafiki wyraźnie widać, że zdecydowanym liderem chmury IaaS jest Amazon.

gartner magic quadrant iaas 2015 chmura cloud computing


Oferta Amazon AWS (Mode 1 i Mode 2) została oceniona przez analityków Gartnera za posiadającą najbardziej kompletną wizję oraz największą zdolność do jej realizacji.

Amazon AWS ma wielu klientów i może się pochwalić najszerszym zakresem przypadków użycia, zarówno w kontekście przedsiębiorstw jak i aplikacji krytycznych. Jest liderem z największym udziałem w rynku, z ponad 10 krotnie większym wykorzystaniem (mocą obliczeniową) chmury IaaS niż wszystkich pozostałych 14 dostawców wyszczególnionych w raporcie Magic Quadrant.

AWS posiada duży ekosystem partnerów technologicznych, obejmujący producentów oprogramowania licencjonujących swoje produkty do uruchomienia w AWS, jak również wielu dostawców integrujących swoje rozwiązania z chmurą Amazon. Posiada również dużą sieć partnerów z kadrą specjalistów oferujących swe usługi w zakresie tworzenia aplikacji, zarządzania i migracji usług.

Analitycy Gartnera zwracają uwagę na fakt, że AWS jest niezwykle innowacyjny i szybko reaguje na potrzeby rynkowe. Pomimo, iż chmura Amazona zawiera największy zestaw funkcjonalności zarówno w obrębie PaaS jak i IaaS, to nadal w szybkim tempie rozszerza swoją ofertę, oferując rozwiązania na wysokim poziomie.

Microsoft (Mode 1 i Mode 2) jest dużym i zróżnicowanym dostawcą technologii, który w znacznym stopniu koncentruje się na dostarczaniu swojej oferty w zakresie oprogramowania za pośrednictwem usług chmurowych. Wraz z uruchomieniem Azure firma koncentrowała się na modelu PaaS, ale po uruchomieniu usług infrastrukturalnych (zawierających Azure Virtual Machines oraz Azure Virtual Network) w kwietniu 2013 roku, postanowiła zawalczyć o rynek cloud IaaS.

Microsoft dysponuje wizją w zakresie infrastruktury i platformy usług, które płynnie można połączyć z infrastrukturą lokalną wykorzystującą Microsoft Hyper-V, Windows Server, Active Directory i System Center, narzędziami programistycznymi i ofertą SaaS Microsoftu.

Chmura Microsoft Azure rozwija się bardzo szybko i jest na drugim miejscu względem udziału w rynku, posiadając dwukrotnie większą infrastrukturę niż pozostali dostawcy wymienieni w Magic Quadrant (oprócz lidera AWS).

W kwadrancie wizjonerów znalazły się firmy: CentauryLink, Google, VMware i IBM (SoftLayer). Kwadrant niszowych graczy oblegają: Rackspace, Virtustream, interoute, CSC, Dimension Data, NTT Communications, Joynet, Fujitsu i Verizon. W tegorocznym raporcie, żadna z firm nie znalazła się w kwadrancie pretendentów.

CenturyLink (Mode 1) to usługodawca z silną pozycją na rynku amerykańskim, oferuje bardzo atrakcyjny zestaw funkcjonalności, coraz bardziej koncentrujący się na wykorzystaniu chmury do wejścia na rynek outsourcingu centrum danych.

CSC (Mode 1) z infrastrukturą bazującą na wirtualizacji VMware oferującą wsparcie dla vCloud spotyka się z zainteresowaniem głównie ze strony klientów budujących prywatne chmury oparte o rozwiązania VMware.

Dimension Data (Mode 1) z Managed Cloud Platform (MCP), wchodząca w skład NTT Group, ma coraz większy kanał partnerski i działa nawet w tych rejonach gdzie trudno zauważyć jakiekolwiek działania gigantów (jak np. Afryka).

Fujitsu (Mode 1), jako największy dostawca usług outsourcingowych z obszaru IT w regionie Azji i Pacyfiku, jak również znaczący gracz na rynku europejskim, rozwija swoje usługi z powodzeniem, głównie skupiając się na klientach pozyskanych w innych obszarach.

Google (Mode 2) stosunkowo późno zaoferowała usługi chmurowe. Ze swoją ofertą stara się głównie dotrzeć do startupów, mówiąc do nich "skorzystajcie z naszej oferty, bądźcie tacy jak my".

IBM (SoftLayer) (Mode 1 i Mode 2) z silną markę i mocnymi relacjami z klientami na całym świecie, rozszerza biznes outosourcingowy o usługi chmurowe. Firma poza maszynami wirtualnymi w ofercie ma również serwery fizyczne, stanowiące część jej chmury, dostępne w modelu paid-by-the-hour.

Interoute (Mode 1), to brytyjski dostawca o globalnym zasięgu, z bardzo dużą liczbą centrów danych w Europie i wsparciem technicznym w wielu językach europejskich. Firma ma szansę przyciągnąć do siebie europejskich klientów, dla których lokalizacja siedziby Interoute może być bardziej atrakcyjna niż dostawców z siedzibą w USA.

Joyent (Mode 2), jako mały niezależny usługodawca, koncentruje się wyłącznie na usługach chmurowych i oprogramowaniu. Firma jako jedna z pierwszych uruchomiła usługi oparte na kontenerach. Poza tym, że Joyent mocno promuje Dockera, warto wspomnieć iż jest platynowym członkiem fundacji odpowiedzialnej za rozwój Node.js i świadczy wsparcie w tym zakresie.

NTT Communications (Mode 1 i Mode 2), firma wchodząca w skład NTT Group, rozwijała swój biznes w Japonii i choć jej usługi chmurowe dostępne są w centrach danych na całym świecie, to największą liczbę klientów ma w regionie Azji i Pacyfiku i na tym regionie się koncentruje.

Rackspace (Mode 1 i Mode 2) to weteran rynku usług hostingowych, współtwórca OpenStacka. Firma, poza bogatą ofertą chmurową w swej ofercie ma również fizyczne serwery. Poziom wsparcia technicznego oferowanego przez specjalistów Rackspace uznawany jest za wzorowy. Rackspace przejął ponadto kilka mniejszych firm działających w obszarze cloud ale efekty tych przejęć póki co trudno dostrzec.

Verizon (Mode 1), amerykański gigant telekomunikacyjny, na rynku chmurowym pojawił się w 2011 roku, po nabyciu Terremark, usługodawcy działającego w obszarze hostingu i IaaS, pozycjonowanego wówczas wśród liderów w Magicznym Kwadrancie IaaS. Firma aktualnie intensywnie pracuje nad połączeniem wielu swoich usług w ramach portalu Verizon Cloud.

Virtustream (Mode 1), to mały i niezależny dostawca usług z zespołem konsultantów specjalizujących się w obsłudze aplikacji SAP, ERP i wielu nietypowych, rzadko spotykanych aplikacjach.

VMware (Mode 1), od samego powstania koncentruje się na wirtualizacji, wyrastając w tym obszarze na lidera. Na rynku IaaS firma pojawiła się niedawno, wraz z udostępnieniem VMware vCloud Hybrid Service (vCHS), rebrandowanym na vCloud Air. Z silną marką i dużą bazą klientów wykorzystujących jej rozwiązania do wirtualizacji, firma stara się przebić z ofertą do dotychczasowych klientów zachęcając ich do wdrażania rozwiązań hybrydowych.

Czy poszukując dostawcy usług IaaS do swojej firmy należy kierować się tylko w kierunku liderów?
To zależy. Liderom, co jest nie bez znaczenia, pomaga mocny marketing i rozbudowane kanały sprzedaży. Afekt skali ma znaczenie. Ale...

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Wszyscy dostawcy chmury IaaS uwzględnieni w raporcie na ogół oferują usługi wysokiej jakości, z doskonałą dostępnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa i dobrym poziomem obsługi klienta. Jednak oferta nie wszystkich dostawców pokrywa się z zapotrzebowaniem firm każdej wielkości. Kilka ofert skierowanych jest do specyficznych klientów. Oferta liderów jest najszersza ale i gracze niszowi mogą posiadać unikatowe funkcjonalności, które właśnie dla Twojego biznesu mogą mieć istotne znaczenie.

Każdy spośród uwzględnionych w badaniu dostawców usług IaaS posiada kilka centrów danych na różnych kontynentach. Poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych w chmurze w ostatnim czasie znacząco wzrósł. Dostawcy już nie tylko deklarują wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń lecz poddają się audytom potwierdzającym ten fakt.

Wybierając dostawcę usług IaaS, swój wybór należy oprzeć o dogłębną analizę potrzeb biznesowych z uwzględnieniem kierunków rozwoju. Oferta rynkowa jest na tyle bogata, że ostateczny wybór należy poprzedzić testami, niejednokrotnie żmudnymi, prowadzonymi bez pośpiechu, najlepiej porównując kilka ofert. Jak wskazują analitycy Gartnera, w ofercie każdego z dostawców można znaleźć słabe i mocne strony, które również należy wziąć pod uwagę.

Pamiętaj! Oferta rynkowa w obszarze chmurowym zmienia się bardzo szybko. Braki w ofercie, czy niedoskonałości wytknięte dziś, już jutro mogą zostać zniwelowane, przez wprowadzone usprawnienie i nowe funkcjonalności.    

Czytaj również:
Gartner - Magic Quadrant for Cloud Infrastructure as a Service 2014

Źródło: Gartner

Logowanie i rejestracja