Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Aktualności

Badanie Barracuda Networks: europejskie firmy wołają o pomoc [Infografika]

IT ZmianyRosnące wykorzystanie usług chmurowych, dostęp zdalny/mobilny oraz nasilający się ruch sieciowy mocno obciążają infrastrukturę sieciową małych i średnich firm. Badanie przeprowadzone przez Freeform Dynamics na zleceniez Barracuda Networks pokazuje rosnące obawy firm średniej wielkości dotyczące tego, jak nowe praktyki biznesowe wpływają na infrastrukturę sieciową i bezpieczeństwo IT. Wyniki badania pozwoliły zidentyfikować kilka wyłaniających się trendów biznesowych, które stanowią coraz większe obciążenie dla obecnych środowisk IT.


Co również istotne, badanie ujawniło też brak pewności siebie tych osób, których zadaniem jest adaptowanie istniejącej infrastruktury informatycznej do nowych wymagań biznesowych.

Infografika barracuda

Kliknij w obrazek by zobaczyć infografikę


W miarę ewolucji firm szybko rosną wymagania wobec sieci
Uczestnicy ankiety wskazali ewoluujące praktyki biznesowe jako czynnik wpływający na wydajność sieci. Wśród tych, które obecnie wywierają największy wpływ ankietowani wymienili:

1. Rosnące wykorzystanie usług chmurowych do kluczowych funkcji biznesowych, takich jak poczta e-mail i CRM (69 proc.)
2. Coraz powszechniejszy dostęp zdalny i mobilny do sieci biznesowych (62%)
3. Ogólny wzrost natężenia i różnorodności ruchu sieciowego (58%)

Wyniki ankiety ilustrują trend ewolucji firm w przedsiębiorstwa elastyczne i bazujące na danych, jak również wyzwania, jakie ta zmiana stawia przed infrastrukturą, której pierwotnie nie zaprojektowano pod kątem takiej elastyczności. Trzy najczęściej wskazywane obszary, które mogą sprawić problemy w przyszłości, to:

1. Nowe/zmieniające się przepisy (34 proc.)
2. Użycie infrastruktury chmurowej (34 proc.)
3. Łączność M2M i Internet Rzeczy (32 proc.)

Z badania wynika, że wraz ze zmieniającymi się praktykami biznesowymi chmura stanie się jeszcze ważniejsza na poziomie infrastruktury. Co więcej, nowe technologie, takie jak M2M (łączność między urządzeniami), w jeszcze większym stopniu obciążą sieć, stwarzając problemy w zakresie zgodności z przepisami.

Problemy z wydajnością, niezawodnością i bezpieczeństwem sieci
Obciążenie sieci nieustannie rośnie, a badanie zidentyfikowało wydajność (74 proc.), niezawodność (66 proc.) oraz bezpieczeństwo sieci (66 proc.) jako obszary, które obecnie są najbardziej problematyczne. Choć firmy popełniają coraz mniej niedociągnięć w tych obszarach, wydaje się, że wiele z nich musi dopiero poczynić niezbędne inwestycje w infrastrukturę.

Ponadto ponad 61 proc. respondentów uważa, że przygotowanie uzasadnienia biznesowego i pozyskanie funduszy na modernizację firmowych sieci stanowi obecnie poważny problem.

Wypełnienie luk w infrastrukturze krytycznej wymaga dużego nakładu pracy
Odpowiadając na pytanie o to, czy istniejąca infrastruktura w firmie poradzi sobie z nowymi obciążeniami, 94 proc. respondentów wyraziło wątpliwości dotyczące przynajmniej jednego obszaru. Największa niepewność wiązała się z perspektywą uwzględnienia nowych regulacji. 63 proc. respondentów nie było w pełni przekonanych, że ich istniejące systemy umożliwią zachowanie zgodności z przyszłymi, bardziej surowymi przepisami.

Konieczność zachowania zgodności z przepisami nie była jedynym źródłem obaw. Więcej niż połowa uczestników sondażu nie była pewna, czy zdoła spełnić rosnące wymagania w jednym lub wielu obszarach związanych z ogólnym rozwojem biznesowym (45 proc.), łącznością o znaczeniu krytycznym dla funkcjonowania firmy (średnio 46 proc.) lub wykorzystaniem infrastruktury chmurowej (47 proc.).

Niepewność związana ze zmieniającymi się wymaganiami biznesowymi sprawia, że coraz więcej specjalistów IT przewiduje, że trzeba będzie podejść do tego problemu w bardziej pomysłowy sposób. 56 proc. respondentów już teraz widzi potrzebę stosowania bardziej wyspecjalizowanych/zaawansowanych rozwiązań informatycznych, a kolejne 34 proc. twierdzi, że będą one potrzebne w przyszłości. Co więcej, 51 proc. badanych podkreśla pilną konieczność wprowadzenia nowego podejścia do infrastruktury, a 32 proc. mówi, że prawdopodobnie okaże się to niezbędne w późniejszym okresie. Wielu ankietowanych uważa też, że nowe sposoby monitorowania i zarządzania siecią będą stawać się coraz ważniejsze (60 proc. już teraz, 26 proc. w dłuższej perspektywie) dla utrzymania wydajności sieci w miarę jej rosnącego obciążenia.

"Wyniki badania pokazują niekonsekwencję przedsiębiorstw średniej wielkości, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę IT do granic możliwości, a mimo to oczekują, że spełni ona szereg nowych wymagań bez spadku wydajności lub bezpieczeństwa. Wiele firm zdaje sobie sprawę z problemu, ale brakuje im wiedzy lub zasobów niezbędnych do wdrożenia rozwiązania sieciowego, które poradziłoby sobie z nowymi technologiami i trendami biznesowymi" - powiedział Wieland Alge, wiceprezes i dyrektor generalny na region EMEA, Barracuda Networks.

Badanie Freeform Dynamics objeło ponad 600 pracowników działów biznesowych i informatycznych z przedsiębiorstw średniej wielkości z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Źródło: Barracuda Networks