Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Gwałtowne letnie burze zagrażają komputerom i ważnym danym

BurzaSpecjaliści polskiego oddziału Kroll Ontrack zwykle w okresie letnim notują wzrost liczby przypadków utraty danych, spowodowanych przez warunki atmosferyczne. Gwałtowne załamania aury często doprowadzają do utraty ważnych danych z komputerów, urządzeń mobilnych oraz serwerowni. W obliczu aktualnych niepokojących doniesień pogodowych eksperci radzą, jak ochronić prywatne i służbowe sprzęty elektroniczne.


"Co roku w lecie notujemy najwięcej zgłoszeń utraty danych, napływających zarówno od użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Przypadki te wynikają najczęściej z działania czynników atmosferycznych - głównie burz i ulew. To gwałtowne zjawiska atmosferyczne, więc w momencie ich wystąpienia zwykle trudno jest już cokolwiek zrobić. Dlatego tak ważna jest prewencja i budowanie świadomości dotyczącej prawidłowych praktyk ochrony danych i sprzętów" - zauważa Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.

Jak wynika z doświadczeń specjalistów Kroll Ontrack, zniszczenie sprzętu komputerowego oraz wynikająca z niego utrata danych, będąca skutkiem gwałtownych burz, trąb powietrznych czy przerw w dostawie energii, może bezpośrednio wpłynąć na funkcjonowanie firmy. W kryzysowej sytuacji, gdy np. zalaniu ulegnie serwerownia lub dojdzie do zwarcia w sieci, do której podłączone są firmowe komputery, przedsiębiorcy natychmiastowo tracą nie tylko drogi sprzęt, ale również dostęp do swoich najistotniejszych danych: umów, budżetów, faktur czy danych kontaktowych kontrahentów. W tej sytuacji średniej wielkości polska firma narażona jest na przerwanie ciągłości biznesowej, a tym samym na poważne straty finansowe.

Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzami i ulewami?

1. Tworzenie kopii zapasowych danych. Urlopy administratorów powodują często zaburzenie procedur backupowych, błędy w ochronie i wykonywaniu kopii danych lub usterki przy odtwarzaniu informacji.  Kopie bezpieczeństwa danych to jeden z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa danych i powinny być standardem w każdej, nawet najmniejszej firmie.
2. Odpowiednie umiejscowienie sprzętów. Piwnica nie jest najlepszą lokalizacją ani dla firmowej serwerowni, ani dla domowego „kącika komputerowego". Pomieszczenie, w którym znajdują się serwery i sprzęt komputerowy, powinno być także odpowiednio wentylowane lub klimatyzowane, aby ich funkcjonowania nie zaburzyła wilgoć czy wysoka temperatura.
3. Korzystanie z uziemionych listew zasilających. Bezpieczna listwa zasilająca to przedłużacz z wmontowanym bezpiecznikiem. W przypadku przepięcia przepali się zwykle tylko bezpiecznik, odcinając przepływ prądu, chroniąc wpięty do przedłużacza komputer.
4. Korzystanie z urządzeń UPS. Korzystanie z awaryjnego zasilacza wyposażonego w akumulator, którego zadaniem jest podtrzymanie pracy komputera po odcięciu zasilania daje gwarancję, iż w trakcie burzy nie dojdzie do spalenia naszego urządzenia. Użytkownicy korzystający z laptopów podczas burzy powinni pracować na baterii.
5. Jeśli to możliwe podłączanie komputera do wydzielonych/osobnych obwodów prądu. Podłączenie komputera do obwodu, do którego przyłączone są inne urządzenia np. klimatyzator, wentylator, czy odkurzacz, znacznie pogarsza parametry zasilania i naraża komputer na spadki napięcia w momentach, kiedy urządzenia te są podłączone do sieci.
6. Podczas przerwy w dostawie prądu odłączanie zasilania. Kiedy prąd jest ponownie włączany mogą powstać zakłócenia, co może spowodować problemy.
7. Impregnacja. Coraz więcej urządzeń elektronicznych jest obecnie chronionych poprzez pokrycie wewnętrznych podzespołów wodoodporną powłoką. Istnieją także firmy oferujące usługę impregnacji dla sprzętów, które nie są fabrycznie wodoodporne.

Źródło: Kroll Ontrack

Logowanie i rejestracja