Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Aktualności

Zagrożenia bezpieczeństwa punktów końcowych

NovellJakie zagrożenia czyhają na użytkowników komputerów? Novell publikuje wyniki badania oceny zagrożeń wynikających z niedostatecznego zabezpieczenia urządzeń końcowych.

Novell podsumował wyniki badań „Ocena zagrożeń” przeprowadzonych wśród klientów. Wykazują one, że w bardzo wielu przedsiębiorstwach istnieją luki bezpieczeństwa, które jednak są stosunkowo proste do usunięcia. Dotyczy to w szczególności punktów końcowych sieci, takich jak komputery osobiste, notebooki, smartfony, odtwarzacze MP3 i pamięci przenośne (np. pendrive'y). Wyniki badania oparto na odpowiedziach zebranych w ankietach przez Novell Threat Assessment Tool (-> zobacz), internetowy test umożliwiający administratorom i osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji ocenę praktyk, procedur i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem punktów końcowych.

Badanie ujawniło istotne luki szczególnie w obszarach niedostatecznej ochrony danych, nieadekwatnych polityk dostępu dla użytkowników mobilnych oraz braku kontroli nad aplikacjami i spójnością systemu dla urządzeń końcowych:

- Niedostateczna ochrona danych. 71 procent firm twierdzi, że nie szyfrują danych na notebookach, zaś 73 procent firm nie szyfruje danych na wymiennych nośnikach pamięci, narażając firmę na znaczne ryzyko w sytuacji kradzieży lub zagubienia takich urządzeń. Ponadto 72 procent respondentów podaje, że nie kontroluje danych kopiowanych na wymienne nośniki pamięci lub dyski optyczne, a 78 procent nie wie, jakie dane są zapisywane na wymiennych nośnikach pamięci, przez co dane mogą trafić w nieodpowiednie miejsca; pojawiają się też problemy ze zgodnością z wymogami przepisów.

- Nieadekwatne polityki dostępu dla użytkowników mobilnych. 90 procent respondentów deklaruje, że ich użytkownicy korzystają poza biurem z otwartych, niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych (np. hotspotów w hotelach czy kawiarniach), co naraża punkty końcowe i dane na ataki. Ponadto 76 procent firm twierdzi, że nie są w stanie zagwarantować prawidłowego stanu i spójności systemów oraz zgodności z wymogami przepisów poza granicami swojej sieci.

- Brak kontroli nad aplikacjami i spójnością systemów. 53 procent respondentów nie jest w stanie zablokować w swych sieciach ruchu typu peer-to-peer (np. Bit Torrent czy Gnutella), co obciąża posiadane zasoby informatyczne i stwarza zagrożenie dla firmowych danych. Ponadto 65 procent respondentów nie jest w stanie zapobiec dostępowi do firmowej sieci przez użytkowników nie korzystających z narzędzi sprawdzających spójność systemu, np. posiadania oprogramowania antywirusowego z aktualną sygnaturą. Co więcej, 73 procent nie jest w stanie powstrzymać punktów końcowych, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, przed rozsiewaniem infekcji lub narażaniem się na infekcje.

„Zagrożenia dla bezpieczeństwa punktów końcowych zmieniają się w szybkim tempie i każdego dnia w wyniku niedostatecznych zabezpieczeń firmy tracą swoje dane. Prowadzone przez nas badanie „Ocena zagrożeń” ma uświadomić przedsiębiorstwom istnienie zagrożeń i luk w zabezpieczeniach, a także dostarczyć wskazówek pozwalających zabezpieczyć punkty końcowe oraz poufne dane swoje i klientów” podsumowuje działania Novella Grant Ho, starszy menedżer do spraw rozwiązań do zarządzania punktami końcowymi w firmie Novell.

Dobre praktyki w zarządzaniu bezpieczeństwem punktów końcowych W oparciu o wyniki badania „Ocena zagrożeń” Novell wskazuje trzy dobre praktyki w zapewnieniu bezpieczeństwa punktów końcowych, a w szczególności ochronę danych, kontrolę dostępu użytkowników pracujących poza biurem oraz prawidłowy stan systemów.

- Po pierwsze – działy informatyki powinny uprościć system bezpieczeństwa punktów końcowych i zmniejszyć związane z kontrolą koszty poprzez zastosowanie połączonych rozwiązań do zarządzania r ozwiązaniami bezpieczeństwa zarządzanych centralnie z jednej konsoli (np. www.novell.com/products/zenworks/endpointsecuritymanagement ).

- Po drugie – administratorzy powinni zabezpieczyć mobilne punkty końcowe i chronić dane za pomocą narzędzi do kontroli nośników wymiennych (www.novell.com/products/zenworks/endpointsecuritymanagement/usb_security.html), pamięci masowych, a także do kontroli urządzeń wyposażonych w interfejsy sieci bezprzewodowych Wi-Fi (-> więcje <-), co zapewni nieprzerwaną spójność systemów bez względu na to, czy są one dołączone do sieci, czy nie.

- Po trzecie – wykorzystanie technologii kontroli dostępu do sieci (np.
www.novell.com/products/zenworks/networkaccesscontrol ), która bez zakłócania pracy firmy ochroni sieć przed przedostaniem się do niej zagrożeń i zarażaniem działających w niej urządzeń.

Wyniki badania oparto na odpowiedziach zebranych w ankietach przez NovellThreat Assessment Tool, internetowy test umożliwiający administratorom i osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji ocenę praktyk, procedur i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem punktów końcowych. Novell Threat Assessment Tool pomaga określić niedostatecznie zabezpieczone obszary i informuje o sposobach poprawy bezpieczeństwa w zakresie zarządzania nośnikami wymiennymi, wykorzystania VPN, szyfrowania danych, czy osobistych firewalli.

Narzędzie Threat Assessment Tool

Źródło: Novell
Skomentuj na forum