Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Zagrożenia bezpieczeństwa punktów końcowych

NovellJakie zagrożenia czyhają na użytkowników komputerów? Novell publikuje wyniki badania oceny zagrożeń wynikających z niedostatecznego zabezpieczenia urządzeń końcowych.

Novell podsumował wyniki badań „Ocena zagrożeń” przeprowadzonych wśród klientów. Wykazują one, że w bardzo wielu przedsiębiorstwach istnieją luki bezpieczeństwa, które jednak są stosunkowo proste do usunięcia. Dotyczy to w szczególności punktów końcowych sieci, takich jak komputery osobiste, notebooki, smartfony, odtwarzacze MP3 i pamięci przenośne (np. pendrive'y). Wyniki badania oparto na odpowiedziach zebranych w ankietach przez Novell Threat Assessment Tool (-> zobacz), internetowy test umożliwiający administratorom i osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji ocenę praktyk, procedur i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem punktów końcowych.

Badanie ujawniło istotne luki szczególnie w obszarach niedostatecznej ochrony danych, nieadekwatnych polityk dostępu dla użytkowników mobilnych oraz braku kontroli nad aplikacjami i spójnością systemu dla urządzeń końcowych:

- Niedostateczna ochrona danych. 71 procent firm twierdzi, że nie szyfrują danych na notebookach, zaś 73 procent firm nie szyfruje danych na wymiennych nośnikach pamięci, narażając firmę na znaczne ryzyko w sytuacji kradzieży lub zagubienia takich urządzeń. Ponadto 72 procent respondentów podaje, że nie kontroluje danych kopiowanych na wymienne nośniki pamięci lub dyski optyczne, a 78 procent nie wie, jakie dane są zapisywane na wymiennych nośnikach pamięci, przez co dane mogą trafić w nieodpowiednie miejsca; pojawiają się też problemy ze zgodnością z wymogami przepisów.

- Nieadekwatne polityki dostępu dla użytkowników mobilnych. 90 procent respondentów deklaruje, że ich użytkownicy korzystają poza biurem z otwartych, niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych (np. hotspotów w hotelach czy kawiarniach), co naraża punkty końcowe i dane na ataki. Ponadto 76 procent firm twierdzi, że nie są w stanie zagwarantować prawidłowego stanu i spójności systemów oraz zgodności z wymogami przepisów poza granicami swojej sieci.

- Brak kontroli nad aplikacjami i spójnością systemów. 53 procent respondentów nie jest w stanie zablokować w swych sieciach ruchu typu peer-to-peer (np. Bit Torrent czy Gnutella), co obciąża posiadane zasoby informatyczne i stwarza zagrożenie dla firmowych danych. Ponadto 65 procent respondentów nie jest w stanie zapobiec dostępowi do firmowej sieci przez użytkowników nie korzystających z narzędzi sprawdzających spójność systemu, np. posiadania oprogramowania antywirusowego z aktualną sygnaturą. Co więcej, 73 procent nie jest w stanie powstrzymać punktów końcowych, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, przed rozsiewaniem infekcji lub narażaniem się na infekcje.

„Zagrożenia dla bezpieczeństwa punktów końcowych zmieniają się w szybkim tempie i każdego dnia w wyniku niedostatecznych zabezpieczeń firmy tracą swoje dane. Prowadzone przez nas badanie „Ocena zagrożeń” ma uświadomić przedsiębiorstwom istnienie zagrożeń i luk w zabezpieczeniach, a także dostarczyć wskazówek pozwalających zabezpieczyć punkty końcowe oraz poufne dane swoje i klientów” podsumowuje działania Novella Grant Ho, starszy menedżer do spraw rozwiązań do zarządzania punktami końcowymi w firmie Novell.

Dobre praktyki w zarządzaniu bezpieczeństwem punktów końcowych W oparciu o wyniki badania „Ocena zagrożeń” Novell wskazuje trzy dobre praktyki w zapewnieniu bezpieczeństwa punktów końcowych, a w szczególności ochronę danych, kontrolę dostępu użytkowników pracujących poza biurem oraz prawidłowy stan systemów.

- Po pierwsze – działy informatyki powinny uprościć system bezpieczeństwa punktów końcowych i zmniejszyć związane z kontrolą koszty poprzez zastosowanie połączonych rozwiązań do zarządzania r ozwiązaniami bezpieczeństwa zarządzanych centralnie z jednej konsoli (np. www.novell.com/products/zenworks/endpointsecuritymanagement ).

- Po drugie – administratorzy powinni zabezpieczyć mobilne punkty końcowe i chronić dane za pomocą narzędzi do kontroli nośników wymiennych (www.novell.com/products/zenworks/endpointsecuritymanagement/usb_security.html), pamięci masowych, a także do kontroli urządzeń wyposażonych w interfejsy sieci bezprzewodowych Wi-Fi (-> więcje <-), co zapewni nieprzerwaną spójność systemów bez względu na to, czy są one dołączone do sieci, czy nie.

- Po trzecie – wykorzystanie technologii kontroli dostępu do sieci (np.
www.novell.com/products/zenworks/networkaccesscontrol ), która bez zakłócania pracy firmy ochroni sieć przed przedostaniem się do niej zagrożeń i zarażaniem działających w niej urządzeń.

Wyniki badania oparto na odpowiedziach zebranych w ankietach przez NovellThreat Assessment Tool, internetowy test umożliwiający administratorom i osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji ocenę praktyk, procedur i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem punktów końcowych. Novell Threat Assessment Tool pomaga określić niedostatecznie zabezpieczone obszary i informuje o sposobach poprawy bezpieczeństwa w zakresie zarządzania nośnikami wymiennymi, wykorzystania VPN, szyfrowania danych, czy osobistych firewalli.

Narzędzie Threat Assessment Tool

Źródło: Novell
Skomentuj na forum