Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Outsourcing złożonych funkcji bezpieczeństwa IT coraz popularniejszy

OutsourcingChoć zapewnienie pełnej ochrony strategicznych zasobów przedsiębiorstw przed cyberatakami staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze, firmy nie zamykają się we własnych twierdzach. Wręcz przeciwnie - dyrektorzy działów IT zdecydowanie częściej rozważają sięgnięcie po zarządzane usługi w zakresie bezpieczeństwa IT. Ten zyskujący na popularności trend komentuje Mariusz Rzepka, Dyrektor FORTINET na Polskę, Białoruś i Ukrainę.


W przeprowadzonym w ostatnim kwartale ubiegłego roku badaniu FORTINET Security Census 2014 przepytaliśmy ponad 1600 dyrektorów działów IT dużych przedsiębiorstw z całego świata. Uzyskane odpowiedzi ujawniły coraz większe zainteresowanie zarządzanymi usługami bezpieczeństwa (Managed Security Services, MSS). Jedna czwarta respondentów wymieniła przekazanie części lub całości funkcji zabezpieczeń IT do dostawcy usług zarządzanych jako najważniejszą inicjatywę w ramach walki z coraz większą złożonością i częstotliwością cyberataków.

Ponad trzy czwarte uczestników badania stwierdziło zaś, że w ich przedsiębiorstwach outsourcingiem można byłoby objąć takie rozwiązania jak firewall, systemy zapobiegania włamaniom (IPS) czy zabezpieczenia poczty elektronicznej. Obok tych podstawowych funkcji bezpieczeństwa sieciowego, od dawna rozważanych w kontekście przekazania w ręce zaufanego partnera zewnętrznego, pojawiły się po raz pierwszy takie obszary jak uwierzytelnianie, wydzielone środowiska uruchamiania aplikacji (sandbox) czy przeciwdziałanie atakom typu APT i DDoS.

90% dyrektorów ds. IT stwierdziło, że z uwagi na coraz większe obawy dotyczące ochrony danych i inicjatywy zabezpieczania zbiorów Big Data przyjrzeli się bliżej nowym inwestycjom w zabezpieczenia informatyczne oraz przeanalizowali na nowo strategię dotyczącą bezpieczeństwa IT. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że najważniejszymi czynnikami stojącymi za sięganiem po zarządzane usługi bezpieczeństwa nie są kwestie kosztów czy zasobów, lecz zapotrzebowanie na zawsze dostępną, wydajną, kompleksową i bezpieczną infrastrukturę.

Outsourcing zawdzięcza swoją rosnącą popularność głównie coraz większej złożoności i rosnącej skali cyberataków — ten właśnie aspekt jako najważniejszy wskazała połowa wszystkich uczestników badania. Na kolejnych miejscach znalazły się problematyka ochrony danych, lepsze modele finansowania zabezpieczeń oraz brak odpowiednio wykwalifikowanego personelu.

Chociaż korzyści płynące z outsourcingu infrastruktury informatycznej i aplikacji są firmom znane od dawna, migracja do zarządzanych usług bezpieczeństwa często była wstrzymywana z powodu niechęci do „wypuszczenia spraw bezpieczeństwa z rąk”. Codzienne zmagania działów IT z coraz częstszymi i bardziej złożonymi zagrożeniami powoli jednak zmieniają ich nastawienie.

Oczywiście przekazanie kwestii bezpieczeństwa w ręce podmiotu zewnętrznego, zwłaszcza w przypadku coraz bardziej złożonych funkcji, wymaga bardzo dużego zaufania i solidnych gwarancji. Uczestnicy naszego badania stwierdzili, że absolutnie najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy wyborze kontrahenta jest jego reputacja. Czynnik ten zdecydowanie wyprzedził kolejno bogactwo oferty usług, globalną skalę działania i stosowanie odpowiednich umów SLA.

Outsourcing zabezpieczeń z udziałem dostawców MSSP zaczyna wpisywać się na stałe w strategię przedsiębiorstw. Zdecydowanie warto obserwować rozwój sytuacji w przypadku zarządzanych usług bezpieczeństwa, ponieważ wszystko wskazuje na to, że będą one tylko zyskiwać na popularności.

Źródło: Fortinet