Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup v8 już dostępny!
Altaro VM Backup v8 już dostępny!

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. Nowy Altaro VM Backup 8.0 (Build 8.0.3) wprowadza funkcjonalność - WAN-Optimized Replication....

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu
Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu

Nieustający rozwój technologii przynosi nowe ryzyka dla prowadzenia działalności gospodarczej. Firma analityczna Gartner zdiagnozowała dziesięć obszarów, na które musi zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się biznes. Zaskakiwać może wysokie pierwsze miejsce dla chmury obliczeniowej. Eksper...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cyberoam ogłasza listę zagrożeń na 2015 rok

PrognozyCyberoam, dostawca urządzeń zabezpieczających sieci, przedstawia prognozę zagrożeń na 2015 rok. W oparciu o najnowsze trendy w IT, które dotyczą każdego z nas, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i zawodowej, wybrano 8 przykładów, na które warto zwrócić uwagę w tym roku. Prognoza została przygotowana przez specjalistów ds. wykrywania zagrożeń z laboratorium Cyberoam (CTRL).


Ciemne chmury nad Internetem rzeczy (IOT)
W tym roku Internet rzeczy zyska na znaczeniu z powodu swojego rozwoju, ale także z racji podatności na ataki. Ponieważ system SCADA przyswaja IOT, jego wrażliwość na cyberzagrożenia będzie wzrastać. Przed podobnym wyzwaniem staną zdalnie podłączone i zautomatyzowane systemy kontroli.

Tymczasem, rządowe wymogi bezpieczeństwa, takie jak eCall (samochodowy system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych w Europie) i popyt na bezproblemową łączność danych otworzył bramy dla infrastruktury Connected Car, która zmusiła do współpracy producentów aut, firmy telekomunikacyjne i gigantów technologicznych pokroju Google, Samsunga czy Apple. To doskonały przykład IOT w codziennym życiu. Tymczasem, z myślą o infrastrukturze Connected Car powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych, więc tylko kwestią czasu jest by i w tym przypadku odkryto w nich podatności.

Standardowe protokoły na celowniku
POODLE, Shellshock i Heartbleed to przykłady podatności w kodzie, które przez lata pozostawały w ukryciu nim je wreszcie wykorzystano. Standardowe protokoły, dzięki którym Internet wydaje się działać bez zarzutu, są dalekie od doskonałości i cyberprzestępcy będą kontynuować wykorzystanie luk dla swoich korzyści. Niektóre z protokołów, będące otwartym oprogramowaniem, stają przed jeszcze większymi zagrożeniami.  

Co więcej, wraz z przejściem z protokołu IPv4 na IPv6, cyberprzestępcy będą poszukiwać dotychczas ukrytych luk bezpieczeństwa. Poza podatnościami w przeglądarkach internetowych, można również spodziewać się ataków po stronie klienta.

Wpływ sytuacji geopolitycznej
Sytuacja geopolityczna na świecie zmienia się bardzo dynamicznie, co nie może pozostać bez wpływu na Internet, który stał się kluczowym narzędziem rządowej propagandy, szpiegostwa i ataków cyberprzestępczych. Zaawansowane ataki typu APT, czasami stosowane w tych kampaniach, rażąco naruszają granice prawa. Takie złośliwe oprogramowanie stworzono by uaktywnić je w sieciach komputerowych obsługujących rurociągi naftowe i gazowe, systemy energetyczne, systemy dystrybucji i filtracji wody, turbiny wiatrowe, a nawet niektóre elektrownie atomowe.

Skrzynki mailowe wciąż zagrożone
W 2014 roku byliśmy świadkami ataków na sieci reklamowe na renomowanych i popularnych stronach jak Yahoo, AOL czy Google, w wyniku których zostały one wykorzystane do dystrybucji malware’u. Takie przypadki w 2015 roku mogą być znacznie częstsze. Sieci reklamowe będą nieustannie zagrożone, a atakujący będą korzystać z faktu, iż blokowanie każdego ogłoszenia i testowanie każdej sieci reklamowej uważane jest za niepraktyczne rozwiązanie. Trzeba mieć na uwadze, że wiele prestiżowych, informacyjnych stron internetowych nie jest blokowanych przez zapory sieciowe, co daje atakującym kolejną przewagę.

Jednocześnie, jeśli wierzyć danym, ilość spamu zmniejsza się. Po części wynika to z faktu, że przestępcy opracowali inne zaawansowane sposoby przesłania wiadomości do skrzynek mailowych, a także zaczęli wykorzystywać bardziej wyrafinowane ataki typu spear phishing, wymierzone w indywidualnych użytkowników sieci ukrytych za firewallami.

Popyt na bezpieczeństwo kontekstowe
Obecnie sieć generuje ogromne ilości danych, zawierających wskazówki dotyczące wzorów ludzkich zachowań, które mogą być wykorzystywane do przewidywania i zapobiegania cyberatakom. Jednak zrozumienie i skorelowanie danych pochodzących z różnych źródeł, tak by uzyskać wartościowe informacje, wymaga czasu i umiejętności. Poza tym trzeba brać pod uwagę czynnik ludzki i możliwość popełnienia błędu. Przedsiębiorstwa potrzebują systemów bezpieczeństwa, pozwalających na wykorzystanie tych informacji i interpretację ruchu w sieci, by wykrywać podejrzane zachowania i zdarzenia. W tym przypadku narzędzia analityczne Big Data mogą stanowić duże wsparcie w ujawnianiu ryzykownych użytkowników i trendów. Organizacje z branży finansowej już zaczęły wykorzystywać je do wczesnego wykrywania nadużyć i zapobiegania im.

Służba zdrowia krwawi
Biorąc pod uwagę, że służba zdrowia na całym świecie czyni szybkie kroki w kierunku wdrożenia nowych technologii i cyfryzacji dokumentacji medycznej, istnieje potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa stosowanych systemów. Okazuje się, że wartość danych medycznych na czarnym rynku jest znacznie wyższa w porównaniu na przykład do numerów kart kredytowych, gdyż dzięki nim można zyskać łatwy dostęp do kont bankowych czy możliwość wypisywania recept na niedostępne bez nich leki. Właśnie dlatego konieczna jest ich ochrona. Sektor służby zdrowia wymaga znaczących ulepszeń w kwestii przygotowania na cyberataki - fakt, który dość jasno przedstawiło FBI w 2014 roku po kradzieży 4.5 miliona rekordów medycznych w USA. W 2015 roku spodziewanych jest więcej naruszeń bezpieczeństwa w systemach przechowujących wrażliwe dane dotyczące pacjentów.

Wykorzystując postęp w analityce Big Data, rozwiązania Context Aware Security, takie jak Cyberoam’s User Threat Quotient (UTQ)  mogą pomóc administratorom IT  w zadaniach zbliżonych do znalezienia igły w stogu siana, czyli identyfikacji użytkowników stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w sieci. W 2015 roku, takie rozwiązania będą wykorzystywane w organizacjach poszukujących inteligentnych systemów bezpieczeństwa.

System iOS na radarze cyberprzestępców
Coraz więcej osób używa przenośnych urządzeń, nie tylko do obsługi bankowości mobilnej i płatności, ale również by zyskać dostęp do danych biznesowych w chmurze. W związku z tym w 2015 roku możemy spodziewać się dużego zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania dedykowanego właśnie urządzeniom mobilnym m.in. na próbę zostanie wystawiony Lollipop, nowy system operacyjny Android. W tym czasie na radarze cyberprzestępców znajdą się także przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystujące aplikacje Apple i urządzenia z systemem iOS. Ostatnie tendencje pokazują, że w 2015 roku system operacyjny iOS będzie narażony na phishing i złośliwe oprogramowanie na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej.

Hasła… jak to rozwiązać?
W najbliższym czasie tempa nabiorą dążenia do zastąpienia haseł jako procedury uwierzytelniania. Jednym z pomysłów jest stosowanie technik biometrycznych, takich jak skanowanie odcisku palca. Jednak jej skalowalność do dzisiaj stanowi duże wyzwanie. Co więcej, korzystanie wyłącznie z uwierzytelniania opartego na biometrii nie jest na tyle pewne, jak dotychczas zakładano. Nacisk by rezygnować z tradycyjnych haseł, prawdopodobnie przyczyni się do tego, że hakerzy będą się bardziej wysilać.

Źródło: Cyberoam Technologies

Logowanie i rejestracja