Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rozwiązanie Unified Access usprawnia środowiska IT w edukacji

Alcatel-LucentWzrost popularności urządzeń konsumenckich oraz rozwój trendu BYOD jest faktem. Nigdzie nie jest to tak łatwo dostrzegalne, jak w środowisku szkolnym i akademickim. Inteligentne urządzenia mobilne wyznaczają nowy standard, dlatego instytucje edukacyjne, w tym uczelnie wyższe, muszą odnaleźć nowy sposób radzenia sobie z tą zmianą.


Johan Ragmo, dyrektor ds. rozwoju działalności w firmie Alcatel-Lucent Enterprise odpowiedzialny za region środkowo-północnej i wschodniej Europy, pokazuje, w jaki sposób rozwiązanie Unified Access może pomóc szkolnictwu w zarządzaniu sieciami informatycznymi.

Uczniowie czy studenci nie rozpoczynają teraz nowego roku szkolnego czy akademickiego, wyposażeni w plecaki i piórniki, wyczekując z zaciekawieniem, co powie im nauczyciel; ich uwaga jest skierowana na nowe technologie, dlatego przynoszą ze sobą smartfony, tablety, konsole do gier - a więc różnorodne urządzenia z funkcjami sieciowymi, na ogół bezprzewodowe i przenośne. Kadra naukowa chce móc korzystać z urządzeń, które najlepiej odpowiadają im potrzebom w pracy, i mieć dostęp do zasobów z każdego miejsca. Co więcej, także pracownicy administracji i dostawcy mają swoje oczekiwania względem sieci WLAN i LAN, dlatego działy IT muszą szukać nowych rozwiązań.

Szkolnictwo to prawdopodobnie jeden z najlepszych przykładów takiego środowiska, w którym rozwiązanie Unified Access będzie w stanie rozwiązać wszystkie problemy komunikacyjne użytkowników - i przywróci działowi IT kontrolę nad własną infrastrukturą sieciową.

Jednorazowa rejestracja - wielokrotny dostęp
Instytucje edukacyjne, takie jak szkoły czy uczelnie, mają to do siebie, że pracujące i uczące się w nich osoby często je zmieniają. Początek nowego roku szkolnego i akademickiego wiąże się dużym obciążeniem dla działu IT - nowe osoby i nowe urządzenia, dotychczasowi uczniowie i studenci z nowymi, ale także starszymi urządzeniami, a z drugiej strony sieci przewodowe i bezprzewodowe odpowiadające za określone obszary - wszystkie te elementy wymagają szerokiego wsparcia i niemałych zasobów informatycznych.

Oto, jak rozwiązanie Unified Access może ułatwić życie uczniom, studentom, nauczycielom i dostawcom usług... oraz działowi IT. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu profilów zapisanych w systemie Unified Access, dzięki czemu każdy użytkownik musi się rejestrować tylko raz, aby uzyskać kod dostępu, zaś system automatycznie ustawi parametry dostępu, indywidualnie dla każdego użytkownika.

W ramach nowego procesu rejestracji w systemie szkoły lub uczelni użytkownik będzie mógł zarejestrować swoje urządzenia przy okazji zapisywania się na zajęcia. Otrzyma wtedy unikalny identyfikator oraz profil użytkownika w oparciu o wymagania dotyczące zajęć, co zapewni mu dostęp do potrzebnych materiałów i aplikacji. Taka sama procedura obejmie nauczycieli, pracowników administracyjnych, a nawet dostawców. Taki sposób ustanawiania zasad ułatwia działowi IT zarządzanie sprzętem, tak aby uczeń, student lub pracownik instytucji edukacyjnej mógł dodać własne urządzenia do swojego profilu w sieci. Za pośrednictwem portalu uzyskują odpowiedni dostęp sieciowy, w zależności od używanego w danym czasie urządzenia, wykorzystując automatyczny proces konfiguracji.

W ten sposób dostęp do sieci uzyskują nie tylko urządzenia indywidualnych osób - system ten obejmuje także nowe wyposażenie instalowane w środowisku uczelni, takie jak interaktywne tablice czy zautomatyzowane usługi biblioteczne, które nawiązują połączenie sieciowe w sposób stabilny i bezpieczny. Dzięki systemowi Unified Access każdy użytkownik, tak nauczyciel, uczeń czy student, jak i pracownik administracyjny czy dostawca usług, uzyskuje odpowiedni poziom dostępu sieciowego, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu.

Unified Access zarządza priorytetami, uwzględniając nie tylko profile użytkowników, ale również szereg innych kryteriów, takich jak lokalizacja czy pora dnia. W wyniku tego dostęp do sieci podczas zajęć może być ograniczany na rzecz komfortu prowadzącego, ale uczniowie czy studenci przebywający w kafejce internetowej mogą liczyć na lepszą jakość połączenia.

Rozwiązanie Unified Access pozwala takim organizacjom, jak instytucje edukacyjne, zyskać wyjątkową elastyczność konfigurowania i kontrolowania sieci w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, użytkowników i zapotrzebowania. Działy IT zyskują z kolei możliwość zapewniania użytkownikom sieci niezawodnego i stabilnego dostępu za pośrednictwem urządzeń przewodowych i bezprzewodowych wtedy, kiedy go potrzebują dla poszczególnych użytkowników.

Źródło: Alcatel-Lucent Enterprise

Logowanie i rejestracja