Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rozwiązanie Unified Access usprawnia środowiska IT w edukacji

Alcatel-LucentWzrost popularności urządzeń konsumenckich oraz rozwój trendu BYOD jest faktem. Nigdzie nie jest to tak łatwo dostrzegalne, jak w środowisku szkolnym i akademickim. Inteligentne urządzenia mobilne wyznaczają nowy standard, dlatego instytucje edukacyjne, w tym uczelnie wyższe, muszą odnaleźć nowy sposób radzenia sobie z tą zmianą.


Johan Ragmo, dyrektor ds. rozwoju działalności w firmie Alcatel-Lucent Enterprise odpowiedzialny za region środkowo-północnej i wschodniej Europy, pokazuje, w jaki sposób rozwiązanie Unified Access może pomóc szkolnictwu w zarządzaniu sieciami informatycznymi.

Uczniowie czy studenci nie rozpoczynają teraz nowego roku szkolnego czy akademickiego, wyposażeni w plecaki i piórniki, wyczekując z zaciekawieniem, co powie im nauczyciel; ich uwaga jest skierowana na nowe technologie, dlatego przynoszą ze sobą smartfony, tablety, konsole do gier - a więc różnorodne urządzenia z funkcjami sieciowymi, na ogół bezprzewodowe i przenośne. Kadra naukowa chce móc korzystać z urządzeń, które najlepiej odpowiadają im potrzebom w pracy, i mieć dostęp do zasobów z każdego miejsca. Co więcej, także pracownicy administracji i dostawcy mają swoje oczekiwania względem sieci WLAN i LAN, dlatego działy IT muszą szukać nowych rozwiązań.

Szkolnictwo to prawdopodobnie jeden z najlepszych przykładów takiego środowiska, w którym rozwiązanie Unified Access będzie w stanie rozwiązać wszystkie problemy komunikacyjne użytkowników - i przywróci działowi IT kontrolę nad własną infrastrukturą sieciową.

Jednorazowa rejestracja - wielokrotny dostęp
Instytucje edukacyjne, takie jak szkoły czy uczelnie, mają to do siebie, że pracujące i uczące się w nich osoby często je zmieniają. Początek nowego roku szkolnego i akademickiego wiąże się dużym obciążeniem dla działu IT - nowe osoby i nowe urządzenia, dotychczasowi uczniowie i studenci z nowymi, ale także starszymi urządzeniami, a z drugiej strony sieci przewodowe i bezprzewodowe odpowiadające za określone obszary - wszystkie te elementy wymagają szerokiego wsparcia i niemałych zasobów informatycznych.

Oto, jak rozwiązanie Unified Access może ułatwić życie uczniom, studentom, nauczycielom i dostawcom usług... oraz działowi IT. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu profilów zapisanych w systemie Unified Access, dzięki czemu każdy użytkownik musi się rejestrować tylko raz, aby uzyskać kod dostępu, zaś system automatycznie ustawi parametry dostępu, indywidualnie dla każdego użytkownika.

W ramach nowego procesu rejestracji w systemie szkoły lub uczelni użytkownik będzie mógł zarejestrować swoje urządzenia przy okazji zapisywania się na zajęcia. Otrzyma wtedy unikalny identyfikator oraz profil użytkownika w oparciu o wymagania dotyczące zajęć, co zapewni mu dostęp do potrzebnych materiałów i aplikacji. Taka sama procedura obejmie nauczycieli, pracowników administracyjnych, a nawet dostawców. Taki sposób ustanawiania zasad ułatwia działowi IT zarządzanie sprzętem, tak aby uczeń, student lub pracownik instytucji edukacyjnej mógł dodać własne urządzenia do swojego profilu w sieci. Za pośrednictwem portalu uzyskują odpowiedni dostęp sieciowy, w zależności od używanego w danym czasie urządzenia, wykorzystując automatyczny proces konfiguracji.

W ten sposób dostęp do sieci uzyskują nie tylko urządzenia indywidualnych osób - system ten obejmuje także nowe wyposażenie instalowane w środowisku uczelni, takie jak interaktywne tablice czy zautomatyzowane usługi biblioteczne, które nawiązują połączenie sieciowe w sposób stabilny i bezpieczny. Dzięki systemowi Unified Access każdy użytkownik, tak nauczyciel, uczeń czy student, jak i pracownik administracyjny czy dostawca usług, uzyskuje odpowiedni poziom dostępu sieciowego, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu.

Unified Access zarządza priorytetami, uwzględniając nie tylko profile użytkowników, ale również szereg innych kryteriów, takich jak lokalizacja czy pora dnia. W wyniku tego dostęp do sieci podczas zajęć może być ograniczany na rzecz komfortu prowadzącego, ale uczniowie czy studenci przebywający w kafejce internetowej mogą liczyć na lepszą jakość połączenia.

Rozwiązanie Unified Access pozwala takim organizacjom, jak instytucje edukacyjne, zyskać wyjątkową elastyczność konfigurowania i kontrolowania sieci w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, użytkowników i zapotrzebowania. Działy IT zyskują z kolei możliwość zapewniania użytkownikom sieci niezawodnego i stabilnego dostępu za pośrednictwem urządzeń przewodowych i bezprzewodowych wtedy, kiedy go potrzebują dla poszczególnych użytkowników.

Źródło: Alcatel-Lucent Enterprise