Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE pozwala zmniejszyć wydatki na serwery o 80 procent

SuseFirma analityczna Forrester Consulting wzięła pod lupę oszczędności wynikające z migracji z serwerów uniksowych na platformę Linux i serwery x86. Wyniki opublikowano w raporcie "Total Economic Impact" przygotowanym na zamówienie dostawcy oprogramowania Linux, firmy SUSE.


Liczby w raporcie mówią same za siebie: dokonując migracji z różnorodnych systemów uniksowych na serwery x86 z systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise każdy z czterech klientów korporacyjnych omawianych w raporcie osiągnął przy zakupie serwera oszczędności rzędu średnio 80 procent. Dane do raportu zebrano na podstawie rozmów z klientami SUSE o łącznych przychodach przekraczających 23,4 mln USD, kosztach niemal 15 mln USD i wartości netto ponad 8,4 mln USD.

Łączne zasoby informatyczne przebadanych klientów obejmują 3000 serwerów fizycznych i wirtualnych rozmieszczonych na całym świecie, 1 petabajt danych, z czego połowa w aktywnych bazach danych, a reszta to głównie dane archiwalne, 100 pracowników, zajmujących się projektowaniem, planowaniem i zarządzaniem infrastrukturą serwerów, pamięci masowych, baz danych i oprogramowania warstwy pośredniej oraz 150 aplikacji z aktywnymi bazami danych, przy czym główne aplikacje korporacyjne (np. finansowe) to produkty SAP.

Analitycy firmy Forrester przebadali cztery zasadnicze aspekty ekonomiczne migracji: korzyści, koszty, elastyczność i zagrożenia.

Klient SUSE - reprezentowany przez cztery przebadane firmy łącznie - stał wobec perspektywy rosnących wydatków na nowe serwery i ich eksploatację oraz coraz większych problemów z zatrudnianiem wykwalifikowanego personelu do obsługi pochodzących od różnych producentów serwerów z systemem UNIX. Przygotowywał się również do wykorzystania rozwiązań chmurowych, dokonując standaryzacji eksploatowanych środowisk serwerowych.

Migracja do SUSE Linux Enterprise przyniosła opisanym w raporcie klientom szereg korzyści, do których należały:
• Zmniejszenie kosztów inwestycji w serwery. Standaryzacja w oparciu o serwery x86 umożliwiła zmniejszenie wydatków kapitałowych u czterech klientów łącznie o 80 procent, dając całkowite oszczędności z uwzględnieniem ryzyka w kwocie 6,4 mln USD rocznie i ponad 19,4 mln USD w ciągu trzech lat. W części przebadanych firm możliwe było także zmniejszenie liczby serwerów koniecznych do obsługi realizowanych zadań.
• Zmniejszenie kosztów utrzymania serwerów. Oszczędność kosztów utrzymania sprzętu przy zakupie tańszych serwerów to ponad 3 mln USD rocznie i ponad 9,2 mln USD w ciągu trzech lat. Gdy przedsiębiorstwo eksploatuje 3000 serwerów, oszczędności na kosztach utrzymania stają się znaczne.
• Skrócenie czasu reakcji na zmiany potrzeb biznesowych - z miesięcy do minut.
• Wykorzystanie standardowych serwerów - umożliwia zakup i dostawy nowych jednostek w ciągu paru dni, zamiast kilku tygodni, a ich niska cena pozwala zawczasu przygotować się na nowe potrzeby przez zakup serwerów zapasowych, które można uruchomić niemal natychmiast. Oprócz tego, użycie standardowych szablonów serwerowych, usług chmurowych i serwerów wirtualnych pozwala informatykom reagować na zmianę potrzeb biznesowych dosłownie w ciągu minut.

Są również inne, niewymierne korzyści - możliwość szybszego reagowania na zmiany potrzeb biznesowych, łatwiejsze pozyskiwanie i utrzymanie administratorów systemów oraz szybsze i skuteczniejsze przywracanie sprawności systemów w razie awarii i poprawa ciągłości funkcjonowania firmy.

W ramach badania firma Forrester ankietowała europejską instytucję rządową, zatrudniającą ponad 100 tysięcy pracowników w 2000 oddziałów terenowych. Instytucja ta świadczy usługi dla obywateli, użytkując ponad 5000 serwerów z 900 terabajtami pamięci masowej oraz ponad 100 aplikacjami z dedykowanymi bazami danych. Badanie objęło również międzynarodowy bank z siedzibą w Azji, posiadający ponad 10 tysięcy oddziałów na całym świecie. Dział techniczny banku użytkuje blisko 3 tysiące serwerów z 300 terabajtami danych i ponad 200 aplikacjami. Trzecią przebadaną firmą był globalny dostawca energii z siedzibą w Europe, zatrudniający w 100 krajach ponad 75 tysięcy osób i eksploatujący 5000 serwerów z 8 petabajtami pamięci masowej i 100 aplikacjami korporacyjnymi. Ostatni z badanych klientów to globalny dystrybutor części samochodowych, wykorzystujący 200 serwerów obsługujących pakiet aplikacji SAP oraz kolejnych 1000 serwerów z ponad 2 petabajtami pamięci masowej.

Pełny raport Forrester Consulting zatytułowany "Całkowity efekt ekonomiczny zastosowania systemów SUSE Linux Enterprise" ("The Total Economic Impact of SUSE Linux Enterprise") można pobrać pod adresem:
https://www.suse.com/promo/unixtolinux/totaleconomicimpactstudy.html.

Źródło: SUSE

Logowanie i rejestracja