Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Koniczne są zmiany w obszarze IT administracji publicznej

IT Leader ClubW obecnej sytuacji jaka ma miejsce w Polsce związanej z wdrażaniem oraz eksploatacją systemów teleinformatycznych w jednostkach administracji publicznej, Fundacja IT Leader Club Polska na specjalnym posiedzeniu przygotowała listę rekomendacji do pilnej publicznej debaty oraz ewentualnych zmian legislacyjnych.


W gronie niezależnych ekspertów skupionych wokół Fundacji IT Leader Club Polska, jednej z największych zawodowych organizacji pozarządowych w kraju, wypracowano zbiór rekomendacji które po implementacji pozwolą w dłuższej perspektywie na znaczącą poprawę sytuacji obsługiwanych rozwiązań teleinformatycznych w administracji publicznej.

Lista rekomendacji:

Powołanie przez właściwego Ministra niezależnej Komisji ds. Standaryzacji IT w Administracji Publicznej, złożonej z niezależnych ekspertów z organizacji pozarządowych z Polski.

1. Wypracowanie przez Komisję wytycznych w celu PILNEGO wdrożenia w jednostkach administracji publicznej związanych z minimalnymi wymaganiami dotyczącymi poprawy jakości zarządzania projektami, wdrożeniem i eksploatacją systemów teleinformatycznych w administracji.
2. Dokonanie ponownej analizy przez Komisję przepisów Prawa Zamówień Publicznych w Polsce z perspektywy zamawianych rozwiązań IT wraz z propozycją zmian legislacyjnych (zwrócenie szczególnej uwagi na jakość wybieranych usługi i rozwiązań teleinformatycznych).
3. Dokonanie dogłębnej analizy stosowanych standardów zarządzania w IT (polskich i międzynarodowych) oraz możliwości ich zastosowania w administracji publicznej w szczególności w zakresie:
 - Strategii i organizacji obszarów technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego.
 - Rozwoju środowiska teleinformatycznego.
 - Utrzymania i eksploatacji środowiska teleinformatycznego.
 - Zarządzania bezpieczeństwem środowiska teleinformatycznego.
4. Na bazie przyjętych wytycznych oraz dokonanych przez Komisję analiz, wypracowanie jednolitych Polskich Standardów Zarządzania IT w administracji publicznej, które obligatoryjnie powinny być zaimplementowane w każdej instytucji lub przedsiębiorstwie z większościowym kapitałem Skarbu Państwa.
5. Opublikowanie standardów do uzgodnień publicznych.
6. Zaimplementowanie w polskim systemie prawnym Polskich Standardów Zarządzani IT oraz wdrożenie stosownych zmian legislacyjnych.

Wychodząc naprzeciw obecnym problemom i z wykorzystaniem niezależnej wiedzy IT, Fundacja w przeciągu kilku dni powoła dedykowany Zespół Niezależnych Ekspertów IT celem ew. wsparcia działań Komisji lub zainteresowanych jednostek administracji publicznej.

Źródło: IT Leader Club Polska

Logowanie i rejestracja