Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux obsłuży nawet 8192 rdzeni w systemach HPC

SUSEFirma SUSE poinformowała, że dzięki zwiększeniu liczby obsługiwanych rdzeni logicznych do 8192, udostępniony ostatnio SUSE Linux Enterprise Server 12 będzie w pełni zgodny z największymi dostępnymi dziś instalacjami komputerowymi pracującymi z jednym obrazem systemu - SGI UV. W efekcie klienci zyskają możliwość pełnego wykorzystania potencjału sprzętu o najwyższej wydajności przy większej mocy przetwarzania, energooszczędności i niezawodności.


Usprawnienia HPC w SUSE Linux Enterprise Server 12
SUSE Linux Enterprise Server to synonim wysokowydajnego systemu Linux działającego na komputerach 64-bitowych i systemach mainframe. Zwiększeniu skalowalności SUSE Linux Enterprise Server 12 towarzyszą inne nowatorskie cechy i usprawnienia istotne dla dużych systemów. Wydajności obciążeń intensywnie wykorzystujących pamięć i moc obliczeniową sprzyja obsługa transparent huge pages, zaś obsługa transparentnego równoważenia obciążeń per-CPU na urządzeniach wielokolejkowych i szybsze filtrowanie pakietów poprawiają wydajność sieci. Szybkość przetwarzania zwiększają także ulepszone grupy kontrolne (I/O throttling i optymalizacja kontrolera pamięci cgroup).

SUSE Linux Enterprise Server umożliwia obsługę zróżnicowanych obciążeń w środowiskach rodzimych i zwirtualizowanych na wielu maszynach wirtualnych, jest masywnie skalowalny i wykonuje wątki równolegle na poszczególnych procesorach. SUSE Linux Enterprise Server 12 uzyskał już od dostawców sprzętu certyfikaty zgodności z systemami o 4096 rdzeniach logicznych z 64 TB pamięci fizycznej i jest zdolny obsługiwać systemy z 8192 rdzeniami logicznymi i 1 PB RAM.

Obsługiwane są systemy plików odpowiednie dla bardzo dużych środowisk, w tym XFS, wysokowydajny księgujący system plików wywodzący się z platformy SGI IRIX. Oracle Cluster File System 2 (OCFS2), jedyny symetrycznie równoległy klastrowy system plików przewidywany do włączenia do podstawowego jądra Linuksa, został stworzony z myślą o obsłudze wielkich plików w środowisku klastrowym, co predestynuje go do obsługi obrazów dysków wirtualnych w konfiguracjach o wysokiej dostępności. Btrfs zapewnia zwiększoną dostępność usług i spójność danych dzięki funkcjom copy-on-write, zintegrowanym mechanizmom zarządzania woluminami i sumom kontrolnym. Zwiększeniu niezawodności sprzyjają także  nowe mechanizmy kopii migawkowych i funkcje rollback.

"SUSE Linux Enterprise Server 12 powstał z myślą o newralgicznych zadaniach, realizowanych w centrach danych. Przedstawia sobą bardzo skalowalne i wydajne rozwiązanie, obejmujące mechanizmy bezpieczeństwa, wirtualizacji i zarządzania systemami, przeznaczone dla różnorodnych architektur sprzętowych. Zaawansowane mechanizmy zarządzania pamięcią, obsługa nowych procesorów, biblioteka NPTL (Native POSIX Thread Library) czynią z SUSE Linux Enterprise Server lidera rozwiązań dla wielkich systemów pod względem wydajności i skalowalności" - mówi Ralf Flaxa, wiceprezes SUSE ds. inżynierii.

SUSE Linux Enterprise Server 12 wyposażony jest w najnowszą wersję Open Fabrics Enterprise Distribution (OFED) 3.12, zapewniającą przystępną obsługę sieci o najwyższej przepustowości ze zdalnym bezpośrednim dostępem do pamięci (RDMA, remote direct memory access) i zunifikowanymi połączeniami opartymi na InfiniBand i 10 Gigabit Ethernet. W pakiecie zawarte są również narzędzia do diagnostyki i monitorowania wydajności, takie jak SystemTap czy LTTng 2.0. Oprócz tego SUSE Linux Enterprise 12 jest zgodny z Systemd, nowym menedżerem systemu i usług dla systemu Linux. Systemd może zarządzać całym procesem uruchamiania systemu i umożliwia równoległe uruchamianie usług, dzięki czemu przy starcie systemu więcej działań może być wykonywanych jednocześnie. Wbudowany w Systemd interfejs Cgroups umożliwia łatwiejsze ustawianie priorytetów aplikacji lub wątków.

SGI UV jest doskonałą platforma pozwalającą przyspieszyć tempo innowacji we wszelkich wymagających dziedzinach, takich jak wspieranie procesu decyzyjnego, inżynieria genetyczna i biotechnologia, chemia i inżynieria materiałowa, fizyka, bezpieczeństwo narodowe, projektowanie produktów czy inne zastosowania wymagające wielkich mocy przetwarzania. Najnowsze produkty z rodziny SGI UV umożliwiają skalowanie pojedynczego obrazu systemu (SSI, single system image) do 2048 rdzeni (4096 wątków) dzięki zastosowaniu nowatorskich połączeń NUMAlink.

SGI UV wykorzystuje najnowsze procesory Intel Xeon z rodziny E5-4600 i może pracować z systemem SUSE Linux Enterprise Server (SLES) bez konieczności dokonywania modyfikacji. SGI UV jest obecnie jedynym rozwiązaniem zdolnym wykorzystać możliwości procesorów Intel w instalacjach z więcej niż 4 gniazdami CPU i 1,5 TB pamięci na system. SGI UV 2000 można skalować do 4096 wątków (256 gniazd CPU) i do 64 TB koherentnie buforowanej, globalnie współdzielonej pamięci w ramach jednego systemu.

Wszechstronność i wysoka wydajność systemów UV umożliwia wykorzystywanie ich do rozwiązywania najcięższych zadań obliczeniowych, zarówno w charakterze „superwęzłów analitycznych” w heterogenicznych środowiskach obliczeniowych, jak i niezależnych systemów wolnostojących.

Źródło: SUSE