Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

Microsoft zapowiedział Windows 10

Windows 10Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na konferencji prasowej odbywającej się w dniu dzisiejszym w San Francisco, Microsoft zrzucił zasłonę tajemnicy i ujawnił kilka szczegółów o nowej wersji systemu Windows (rozwijanej pod nazwą kodową Threshold), która nie zostanie nazwana jak się spodziewano Windows 9, lecz Windows 10.


Dlaczego nie Windows 9? Terry Myerson, szef działu odpowiedzialnego za Windows, tłumaczył że nowy system jest obecnie na progu (rozszyfrował nazwę kodową Threshold). Poza tym, obsługując nowy system, użytkownik niezależnie od urządzenia (desktop / smartfon / tablet) ma mieć te same doświadczenia i twórcom zależało na oddaniu w nazwie idei jedności Windowsa. Zdecydowano się zatem pominąć 'dziewiątkę', a że Windows 1 (One) pojawił się przed blisko trzydziestu laty, postawiono na Windows 10.

Następca, z jednej strony rewolucyjnego, a z drugiej kontrowersyjnego Windows 8/8.1, ma pogodzić zwolenników nowości wprowadzonych w 'Ósemce' z konserwatystami, którym trudno było się uwolnić od nawyków i przyzwyczajeń nabytych podczas obsługi poprzednich wersji.

Prezentację oparto o wczesną wersję rozwojową Windows 10 (Technical Preview, Build 9841). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do systemu powróci menu Start, w którym klasyczny układ, znany z Windows 7, będzie połączony z kafelkami Windows 8.

Windwos 10 Start Menu

Istotne usprawnienia dotyczą, aplikacji uruchamianych w obrębie interfejsu Modern UI, które będą się zachowywać jak tradycyjne aplikacje desktopowe i będą mogły działać w trybie pełnoekranowym jak i w oknie. Ponadto na ekranie startowym znajdzie się również lista zainstalowanych programów desktopowych. Ekran sprawnie będzie można obsługiwać z poziomu monitorów dotykowych jak i za pomocą myszki i klawiatury.

Nie sprawdziły się plotki o usunięciu wysuwanego Menu (tzw. Charm), które nadal pozostanie po prawej stronie ekranu.

W nowej wersji systemu wprowadzona zostanie, znana z systemów Mac OS X i Linux, obsługa wielu pulpitów, która usprawni pracę z wieloma otwartymi programami/oknami.

Sporemu liftingowi poddano również wiersz poleceń, który (na reszcie) będzie obsługiwał wklejanie za pomocą CTRL+V.

Na informacje o kolejnych funkcjach Windows 10 będziemy musieli poczekać do konferencji Build, która odbędzie się w kwietniu przyszłego roku. Wersja finalna Windows 10 trafi na rynek pod koniec 2015 roku.

Z wersją testową Windows 10 będzie się można zapoznać już od jutra, pobierając go z tej strony. Wkrótce pojawić się powinny również wersje testowe nowego Windows Server.