Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux pomaga w poszukiwaniu złóż surowców

SUSEKoncern Total  do poszukiwania ropy naftowej i gazu uruchomił nowy superkomputer SGI o nazwie Pangea - o wydajności 2,3 PFlop (petaflopów), wykorzystujący architekturę pamięci rozproszonej ze 110592 rdzeniami procesorów Intel Xeon E5-2670 oraz 442 TB pamięci - pracujący na systemie SUSE Linux Enterprise Server (SLES).


W obliczu wyczerpywania się zasobów ropy naftowej i gazu, koncerny paliwowe takie jak francuski Total w coraz większym stopniu opierają poszukiwania nowych złóż na analizie danych sejsmicznych. Wykorzystują do tego systemy komputerowe o najwyższej wydajności (HPC, High Performance Computing). Wdrażając nowy superkomputer SGI z systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise Server, firma Total sięgnęła po rozwiązanie w doskonały sposób łączące wydajność, przystępną cenę i efektywność. Maszyna o nazwie Pangea zapewnia dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową, niż system wykorzystywany wcześniej przez firmę Total, pozwalając skuteczniej lokalizować i eksploatować nowe złoża.

"Analizując dostępne rozwiązania zauważyliśmy, że środowisko SUSE Linux Enterprise Server na platformie SGI wyróżnia się spośród konkurencji wyjątkowo korzystnym współczynnikiem możliwości do ceny. Z naszego punktu widzenia platforma SGI plus system SUSE Linux Enterprise Server to kompletne, zintegrowane rozwiązanie" - mówi Diego Klahr, specjalista ds. HPC w Total E&P.

Zadaniem Total Exploration & Production (Total E&P) jest ciągłe rozwijanie zdolności lokalizacji nowych zasobów i uruchamiania opłacalnego wydobycia surowców. Proces ten w ogromnej mierze opiera się na komputerowej analizie i wizualizacji ogromnych zbiorów danych sejsmicznych, które pozyskuje się przez wzbudzanie drgań skorupy ziemskiej i rejestrowanie fal odbitych przez ukryte w głębi struktury geologiczne. Aby umożliwić wykrywanie i eksploatację mniejszych i trudniej dostępnych złóż, firma Total E&P musiała zwiększyć rozdzielczość wizualizacji, co wymagało znacznego zwiększenia niezbędnej do tego mocy obliczeniowej.

Firma Total E&P postanowiła zbudować nowy superkomputer w oparciu o platformę SGI ICE X High Performance Computing. Nadano mu nazwę Pangea i wykorzystano w nim nowatorski system chłodzenia cieczą M-Cell. - "Pangea to wyjątkowo potężny system umożliwiający przetwarzanie modeli numerycznych dla trójwymiarowych wizualizacji podziemnych formacji geologicznych" - mówi Klahr. - "Za pomocą tego systemu możemy wykonać dziesięciokrotnie więcej symulacji, niż przy użyciu poprzedniego superkomputera. Pozwoli nam to łatwiej identyfikować potencjalne złoża i określać najlepsze metody wydobycia."

Wybór systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server działającego na sprzęcie SGI, oprogramowania do zarządzania klastrami i usług wdrożeniowych dał w efekcie superkomputer wyróżniający się zarówno wysoką wydajnością, jak i efektywnością. System operacyjny SUSE Linux Enterprise Server stanowi szybką i stabilną platformę dla wyspecjalizowanych aplikacji używanych przez Total E&P, zaś jego małe wymagania pozwalają osiągnąć maksymalną wydajność dzięki niewielkiemu obciążeniu procesorów Xeon przez procesy systemowe.

Informacje o superkomputerze Pangea
Pangea to superkomputer o wydajności 2,3 PFlop (petaflopów), wykorzystujący architekturę pamięci rozproszonej ze 110592 rdzeniami procesorów Intel Xeon E5-2670 oraz 442 TB pamięci. Każdy węzeł pracuje z oddzielną instancją systemu SUSE Linux Enterprise Server (SLES) w całkowicie zrównoleglonym środowisku, zarządzanym przez SGI Management Center for ICE X. W chwili powstawania materiału, według listy Top500 (www.top500.org) Pangea jest jednym z dwóch najwydajniejszych superkomputerów wykorzystywanych w przemyśle. W celu zwiększenia sprawności energetycznej systemu i uzyskania jak najmniejszych kosztów eksploatacji, firma SGI zastosowała rozwiązanie M-Cell z zamkniętym obiegiem powietrza i chłodzeniem wodnym.

Informacje o firmie Total
Firma Total działa w 130 krajach i jest piątym co do wielkości koncernem paliwowym, którego akcje znajdują się w obrocie publicznym. Oprócz działalności na rynku paliwowym, obejmującej przetwórstwo, marketing, sprzedaż i dostawy ropy naftowej i produktów ropopochodnych, Total prowadzi poszukiwania i wydobycie w ponad 50 krajach.

Źródło: SUSE