Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux pomaga w poszukiwaniu złóż surowców

SUSEKoncern Total  do poszukiwania ropy naftowej i gazu uruchomił nowy superkomputer SGI o nazwie Pangea - o wydajności 2,3 PFlop (petaflopów), wykorzystujący architekturę pamięci rozproszonej ze 110592 rdzeniami procesorów Intel Xeon E5-2670 oraz 442 TB pamięci - pracujący na systemie SUSE Linux Enterprise Server (SLES).


W obliczu wyczerpywania się zasobów ropy naftowej i gazu, koncerny paliwowe takie jak francuski Total w coraz większym stopniu opierają poszukiwania nowych złóż na analizie danych sejsmicznych. Wykorzystują do tego systemy komputerowe o najwyższej wydajności (HPC, High Performance Computing). Wdrażając nowy superkomputer SGI z systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise Server, firma Total sięgnęła po rozwiązanie w doskonały sposób łączące wydajność, przystępną cenę i efektywność. Maszyna o nazwie Pangea zapewnia dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową, niż system wykorzystywany wcześniej przez firmę Total, pozwalając skuteczniej lokalizować i eksploatować nowe złoża.

"Analizując dostępne rozwiązania zauważyliśmy, że środowisko SUSE Linux Enterprise Server na platformie SGI wyróżnia się spośród konkurencji wyjątkowo korzystnym współczynnikiem możliwości do ceny. Z naszego punktu widzenia platforma SGI plus system SUSE Linux Enterprise Server to kompletne, zintegrowane rozwiązanie" - mówi Diego Klahr, specjalista ds. HPC w Total E&P.

Zadaniem Total Exploration & Production (Total E&P) jest ciągłe rozwijanie zdolności lokalizacji nowych zasobów i uruchamiania opłacalnego wydobycia surowców. Proces ten w ogromnej mierze opiera się na komputerowej analizie i wizualizacji ogromnych zbiorów danych sejsmicznych, które pozyskuje się przez wzbudzanie drgań skorupy ziemskiej i rejestrowanie fal odbitych przez ukryte w głębi struktury geologiczne. Aby umożliwić wykrywanie i eksploatację mniejszych i trudniej dostępnych złóż, firma Total E&P musiała zwiększyć rozdzielczość wizualizacji, co wymagało znacznego zwiększenia niezbędnej do tego mocy obliczeniowej.

Firma Total E&P postanowiła zbudować nowy superkomputer w oparciu o platformę SGI ICE X High Performance Computing. Nadano mu nazwę Pangea i wykorzystano w nim nowatorski system chłodzenia cieczą M-Cell. - "Pangea to wyjątkowo potężny system umożliwiający przetwarzanie modeli numerycznych dla trójwymiarowych wizualizacji podziemnych formacji geologicznych" - mówi Klahr. - "Za pomocą tego systemu możemy wykonać dziesięciokrotnie więcej symulacji, niż przy użyciu poprzedniego superkomputera. Pozwoli nam to łatwiej identyfikować potencjalne złoża i określać najlepsze metody wydobycia."

Wybór systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server działającego na sprzęcie SGI, oprogramowania do zarządzania klastrami i usług wdrożeniowych dał w efekcie superkomputer wyróżniający się zarówno wysoką wydajnością, jak i efektywnością. System operacyjny SUSE Linux Enterprise Server stanowi szybką i stabilną platformę dla wyspecjalizowanych aplikacji używanych przez Total E&P, zaś jego małe wymagania pozwalają osiągnąć maksymalną wydajność dzięki niewielkiemu obciążeniu procesorów Xeon przez procesy systemowe.

Informacje o superkomputerze Pangea
Pangea to superkomputer o wydajności 2,3 PFlop (petaflopów), wykorzystujący architekturę pamięci rozproszonej ze 110592 rdzeniami procesorów Intel Xeon E5-2670 oraz 442 TB pamięci. Każdy węzeł pracuje z oddzielną instancją systemu SUSE Linux Enterprise Server (SLES) w całkowicie zrównoleglonym środowisku, zarządzanym przez SGI Management Center for ICE X. W chwili powstawania materiału, według listy Top500 (www.top500.org) Pangea jest jednym z dwóch najwydajniejszych superkomputerów wykorzystywanych w przemyśle. W celu zwiększenia sprawności energetycznej systemu i uzyskania jak najmniejszych kosztów eksploatacji, firma SGI zastosowała rozwiązanie M-Cell z zamkniętym obiegiem powietrza i chłodzeniem wodnym.

Informacje o firmie Total
Firma Total działa w 130 krajach i jest piątym co do wielkości koncernem paliwowym, którego akcje znajdują się w obrocie publicznym. Oprócz działalności na rynku paliwowym, obejmującej przetwórstwo, marketing, sprzedaż i dostawy ropy naftowej i produktów ropopochodnych, Total prowadzi poszukiwania i wydobycie w ponad 50 krajach.

Źródło: SUSE