Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Aktualności

Trendy w BI na 2014 rok

QlikTechNiedawno wkroczyliśmy w 2014 rok. Warto zastanowić się, co przyniesie on dla sektora rozwiązań Business Intelligence (BI). Analiza danych  pełni coraz ważniejszą rolę, pomagając biznesmenom, menadżerom i pracownikom wyższego szczebla w podejmowaniu świadomych decyzji.


Koniecznością stało się dostarczanie intuicyjnych i samoobsługowych rozwiązań, pozwalających pracownikom różnych działów w firmie zrozumieć znaczenie danych – często niepochodzących z działu IT.

Od zarządzania danymi do „humanizacji” technologii - przedstawiam dziesięć trendów, których branża powinna trzymać się w 2014 roku.

Humanizacja IT
Od dłuższego czasu rozmawiamy o konsumeryzacji IT. Obecnie weszliśmy w kolejny etap technologicznej rewolucji - humanizację IT. Kolejne postępy w technologii: operowanie dotykiem, wybieranie głosowe, mobilność, a nawet możliwość „noszenia” technologii (Google Glass), zmieniają sposób interakcji użytkowników z technologią i wymagają od niej, aby stała się nie tylko bardziej intuicyjna, ale również bardziej naturalna. Dlatego rozwiązania BI powinny wspierać tego typu możliwości pracy i eliminować nieintuicyjne, nienaturalne podejście do analizy, by uniknąć zniechęcenia użytkowników.

Analiza Big Data
Wiele firm postrzega Big Data jako coś niemożliwego do przeanalizowania. Jednak Big Data istnieje, a firmy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać jego potencjał. Platformy BI muszą dostosować się do wzrostu ilości danych i rozwinąć rozwiązania, które mogą łączyć różne rodzaje informacji pochodzących z wielu źródeł. Dlaczego? Ponieważ szerszy kontekst oznacza możliwość podejmowania trafniejszych decyzji.

Zarządzanie danymi na poważnie
Zarządzanie danymi w przedsiębiorstwie staje się niezbędne. Dzięki zapewnieniu zgodności danych, możemy sprawniej zarządzać informacjami w całym przedsiębiorstwie, eliminując wszelkie niespójności. Musimy zająć się tym na poważnie, bo jeśli nie my, to zrobi to nasza konkurencja.

Moc w rękach ludzi
Dzięki rozwiązaniom koncentrującym się na potrzebach konkretnego użytkownika, stawiającym go w centrum, każdy - od dyrektorów po pracowników działu sprzedaży - może używać Business Intelligence, aby stworzyć jeszcze pełniejszy obraz swojego biznesu. Dzięki temu możemy zidentyfikować trendy, których w innym wypadku byśmy nie odkryli oraz odkryć specyficzne dla danego przedsiębiorstwa wnioski, które mogą pomóc uzyskać przewagę nad konkurencją. Nie powinniśmy kłaść nacisku na dostarczanie raportów zawierających wciąż te same KPI, ale skoncentrować się na oferowaniu odpowiednim ludziom, odpowiedniego wglądu w dane w dogodnym dla nich czasie.

Sam dostęp to nie wszystko
Rok 2013 był rokiem Big Data - ale czy właściwych „data”? Sam dostęp do danych niekoniecznie sprawia, że czujemy się pewnie. Lepszy dostęp nie równa się lepszym decyzjom. Jednak częstsze, iteracyjne, eksploracyjne interakcje z danymi już tak. Słuszne decyzje są podejmowane, gdy decydenci mają możliwość łatwego odkrywania ważnych dla nich informacji, dzięki niekrępowanej technologicznymi ograniczeniami interakcji z danymi.

Dane wielokrotnego użytku
Przywitajmy Nowy Rok z duchem recyklingu. Przedsiębiorcy często mają informacje w zasięgu ręki, w postaci wykorzystanych wcześniej danych. Te informacje mogą być przetwarzane i ponownie analizowane w celu rozwiązania problemów w innych obszarach.

Wspieranie mobilnych pracowników
Mobilność stała się standardem. Korzystanie z własnego telefonu lub laptopa w pracy jest powszechnie akceptowane, a producenci rozwiązań Business Intelligence powinni zdawać sobie z tego sprawę. Połączenie urządzeń mobilnych z dashboardami jest bardzo użyteczne, ale tylko wtedy, gdy dostarczone aplikacje, a nie sztywne zestawienia raportowe, będą spełniały oczekiwania użytkowników i będą działały na każdym urządzeniu.

Otwarte dane to lepsze analizy
Otwarte dane, publicznie dostępne informacje (prywatne oraz instytucjonalne) staną się źródłami, których popularność będzie rosła. Korzystanie z otwartych źródeł danych pozwoli przedsiębiorstwom porównać i poprawić jakość swoich danych dzięki dostępowi do wolumenów danych należących do stron trzecich.

Naturalne podejmowanie decyzji
Następna generacja BI skupi się na trafniejszym, bardziej intuicyjnym podejmowaniu decyzji. Możliwość wizualizacji danych jest jedną z jej części, ale tak jak nie każda myśl łączy się z obrazem, tak nie każdą analizę najlepiej prezentują wykresy.

Nie zapominajmy o Small Data
Big Data nadal będzie jednym z kluczowych obszarów zainteresowania Business Intelligence w nadchodzącym roku. Jednak nie znaczy to, że powinniśmy zapominać o innych źródłach danych. Każda informacja może być przeanalizowana i wykorzystana. Platformy BI muszą być zdolne do analizowania różnych źródeł danych, niezależnie od tego czy wolumeny danych są duże, małe czy średnie. Rzeczywistość pokazuje, że większość firm nie jest jeszcze w stanie w pełni wykorzystać tzw. small data.

Autor: Marcin Mazur, dyrektor regionalny na obszar Europy wschodniej, Grecji oraz Izraela w QlikTech.