Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Najważniejsze cyberzagrożenia w 2013 roku

Doctor WebWedług specjalistów z firmy Doctor Web, jednym z najważniejszych cyberzagrożeń w ciągu minionych 12 miesięcy była masowa wysyłka trojanów typu Encoder, wykorzystywanych do szyfrowania plików, a następnie żądania zapłaty za ich rozszyfrowanie, atakujących m.in. instytucje finansowe.


W porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła również popularność adware i złośliwego oprogramowania wymierzonego w urządzenia z systemem Android. Jednym z najbardziej aktywnych trojanów bankowych w 2013 r. był natomiast Zeus p2p - do końca listopada 2013 r. w Polsce miało miejsce ponad 11 tysięcy ataków z wykorzystaniem tego programu.

Najpopularniejsze Trojany 2013
Z danych zebranych przez specjalistów Doctor Web za pomocą narzędzia Dr.Web CureIt!, największym zagrożeniem ubiegłego roku było złośliwe oprogramowanie z rodziny Trojan.Host, a w szczególności odpowiedzialny za największą liczbę infekcji Trojan.Hosts.6815, przekierowujący na wskazane przez przestępców strony www wyłudzające informacje (tzw. phishing). Kolejnym istotnym zagrożeniem pod względem ilości infekcji był Trojan reklamowy Trojan.LoadMoney.1, opierający swoje działanie na ładowaniu niebezpiecznych plików.

Botnety
W 2013 r. eksperci z Doctor Web zidentyfikowali kilkanaście różnych botnetów, czyli sieci złożonych z zainfekowanych komputerów. Do utworzenia jednego z nich, przestępcy użyli Trojana Win32.Rmnet.12. Jego działanie polega m.in. na wykradaniu loginów i haseł, używanych w klientach FTP. Do końca kwietnia 2013 r. liczba komputerów, na których zidentyfikowano tego Trojana, wynosiła 9,232,024, co oznaczało wzrost liczby infekcji o 2,5 mln w ciągu pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku. Innym przedstawicielem rodziny Rmnet był złośliwy moduł Trojan.Rmnet.19, utrudniający prawidłowe funkcjonowanie programów antywirusowych. Kolejnym przykładem botnetu była grupa komputerów zarażonych złośliwym programem BackDoor.Bulknet.739, przeznaczonym do masowej wysyłki spamu, który przestał istnieć z końcem grudnia 2013 r.

Trojany typu Encoder
Miniony rok upłynął pod znakiem masowych wysyłek z wykorzystaniem Trojanów z rodziny Trojan.Encoder, wykorzystywanych do szyfrowania plików, a następnie żądania zapłaty za ich rozszyfrowanie. W 2013 r. do baz wirusów Dr.Web dodano ponad 200 modyfikacji tego złośliwego oprogramowania, a łącznie zainfekowano ponad 6,700 urządzeń. W ostatnim czasie ataki z wykorzystaniem tego programu stały się jeszcze bardziej wyrafinowane – w celu wymuszenia okupu, cyberoszuści szyfrują np. zestawienia finansowe firm, do których przenikają poprzez złośliwe oprogramowanie dołączone do dokumentów aplikacyjnych kandydatów do pracy w danej firmie.

Równocześnie, Specjaliści z Dr.Web odnotowali wśród cyberprzestępców malejącą popularność złośliwego oprogramowania typu Winlock, poprzez które wymuszali oni opłatę w zamian za odblokowanie ograniczenia użytkownikom dostępu do wybranych funkcji systemu, plików, czy stron internetowych.

Zagrożeni klienci e-bankowości
Ważnym zjawiskiem w ubiegłym roku były ukierunkowane ataki na klientów bankowości elektronicznej z wykorzystaniem nowych rodzajów złośliwego oprogramowania. Przykładem takiego zagrożenia okazał się Trojan.Dexter (znany także jako Alina, BlackPOS, Dexter, Vskimmer), który wyrządził wielomilionowe szkody bankom w 40 krajach. Jesienią ubiegłego roku zidentyfikowany został również Trojan.PWS.Ibank.752, stanowiący zagrożenie nie tylko dla klientów bankowości elektronicznej, ale również dla posiadaczy aplikacji biznesowych typu SAP. Pod koniec roku wykryty został także Trojan BackDoor.Caphaw. Dystrybuowany poprzez wiadomościami na Skype, przejmował funkcje różnych aplikacji, w tym przeglądarek i systemów bankowości elektronicznej, umożliwiając cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do wszystkich informacji wprowadzanych przez użytkownika, w tym do loginów i haseł. Natomiast jednym z najbardziej aktywnych trojanów bankowych w 2013 r. był program Zeus p2p (Trojan.PWS.Panda). Według danych Doctor Web, od jesieni 2012 do końca listopada 2013 roku w Polsce miało miejsce ponad 11 tysięcy ataków z wykorzystaniem tego złośliwego oprogramowania.

Trojany reklamowe i „górnicze”
Od początku 2013 roku wzrosła liczba złośliwego oprogramowania o funkcji adware, które ma za zadanie wyświetlanie reklam przynoszących zyski oszustom. Za największą liczbę infekcji tego rodzaju odpowiada Trojan.LoadMoney.1. Inne złośliwe programu tego rodzaju, których główna funkcjonalność polega na przekierowywaniu użytkownika na niechciane, należące do cyberprzestępców adresy www to: BackDoor.Finder, Trojan.Zekos i Trojan.Mods.1. Jednym z bardziej popularnych Trojanów reklamowym zagrażających użytkownikom MacBooków okazał się w ubiegłym roku Trojan.Yontoo.1, który pobiera i instaluje na zainfekowanym komputerze wtyczkę do przeglądarki zawierającą moduł szpiegujący aktywność użytkownika komputera. Koniec 2013 roku to również czas nasilonej aktywności "górniczych" programów malware, pozyskujących Bitcoiny i Litecoiny. Pierwszym wykrytym zagrożeniem tego typu był Trojan.BtcMine.221. Jego główna funkcjonalność i związane z nią zagrożenie polega na tym, że przejmując funkcje różnych aplikacji, wykorzystuje on bez wiedzy użytkownika moce obliczeniowe jego komputera do tworzenia (tzw. wykopywania) wirtualnej waluty o nazwie Litecoin.
 
Zagrożenia dla systemu Linux
Dane z ostatniego rok dostarczają kolejnych dowodów na to, że także system Linux nie jest wolny od zagrożeń. W sierpniu zidentyfikowano trojana Linux.Hanthie, znanego również jako „Hand of Thief” („Ręka Złodzieja”). W czerwcu odkryto natomiast kolejną wersję trojana typu Linux.Sshdkit, który pozwala uzyskać nieautoryzowany dostęp do danych na serwerach z systemem Linux. Pozostałe zagrożenia dla systemu Linux, zidentyfikowane w ubiegłym roku przez specjalistów z Doctor Web to: Linux.Fokirtor.1, Trojany z rodziny Linux.DDoS, Linux.Darlloz, Linux.Cdorked i Trojan Linux.Trolomod, przeznaczony do ataków na serwer Apache.

Zagrożenia dla systemu Android
Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej ataków na urządzenia mobilne w 2013 r. dotyczyło urządzeń z systemem Android. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do baz wirusów Dr.Web dodanych zostało 1,547 rodzajów złośliwego oprogramowania tego typu. Do najważniejszych zagrożeń należały Trojany z rodziny Android.Spy i Android.SmsSpy, wśród których jest wiele Trojanów bankowych, wykradających poufne dane w postaci kodów mTAN, służących do weryfikacji operacji bankowych.

Oszustwa z sieci
Nadal częste pozostają także przypadki cyberoszustw z wykorzystaniem metod inżynierii społecznej. Jej ofiarami padają często osoby w trudnej sytuacji życiowej, czy np. ludzie korzystający z portali z ofertami zatrudnienia. Odpowiadając na fałszywe ogłoszenia, są oni często proszeni o wysłanie SMS-a z potwierdzeniem danych, co jest równoznaczne z uruchomieniem dodatkowej, płatnej usługi w telefonie, bez wiedzy użytkowników.

Perspektywy na rok 2014
Zdaniem specjalistki z Doctor Web, Joanny Schulz-Torój: "W 2014 r. ujawnią się kolejne infekcje urządzeń mobilnych, a jednym z głównych celów ataków pozostaną użytkownicy platformy Android. Nie można wykluczyć m.in., że w najbliższym czasie pojawią się również następne botnety wymierzone w urządzenia z tym systemem, podobne do największego w historii botnetu wykrytego we wrześniu ubiegłego roku. Przyszłe realne zagrożenia to również mutacje trojanów: Encoder, Winlock, Inject i Exploit. Poza tym należy spodziewać się również kolejnych cyberataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowanie typu adware i Trojanów używanych do produkcji wirtualnej waluty Bitcoin."

Źródło: Doctor Web