Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Aktualności

OpenSUSE 13.1

openSUSEPojawiła się finalna wersja openSUSE 13.1, jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Nowa odsłona zielonego kameleona, pozwalająca użytkownikom końcowym,  administratorom i programistom wykorzystywać bezpłatne oprogramowanie open source w infrastrukturach fizycznych, wirtualizacji oraz w środowiskach typu cloud, będzie wspierana do listopada 2016 r.


W trakcie ośmiu miesięcy prac, deweloperzy OpenSUSE postawili sobie za główny cel przygotowanie dystrybucji dobrze dopracowanej, którą powinni docenić użytkownicy, którzy ponad eksperymentalne nowinki cenią sobie długie wsparcie, stabilność i funkcjonalność systemu.

OpenSUSE 13.1 zawiera ponad 6 tysięcy pakietów i jest dostępny w wersjach dla pięciu architektur sprzętowych, z pięcioma dopracowanymi środowiskami graficznymi do wyboru: KDE Plasma Desktop, GNOME, Plasma Netbook, Enlightement, Xfce oraz LXDE.

Wśród najbardziej popularnych pakietów znalazły się Chromium 31, Firefox i Thunderbird w wersji 24, LibreOffice 4.1 oraz Calligra 2.7.4.

Zespół pracujący nad systemem znacząco poprawił szybkość działania narzędzia administracyjnego YaST 2, przepisując go całkowicie na język Ruby.

Sercem systemu jest jądro Linux 3.11 wprowadzające między innymi obsługę technologii zswap, usprawnioną obsługę procesorów Intel Haswell i sprzętowe dekodowanie wideo H.264 na kartach NVIDIA.

W nowym OpenSUSE znaleźć można nowy system plików dla pamięci Flash (F2S), chmurowy system s3fs pozwalający na wykorzystanie wirtualnych kontenerów chmury Amazon S3 jako część lokalnego systemu plików oraz wstępne wsparcie dla NFS 4.2.

W systemie nie mogło zabraknąć popularnych silników wirtualizacji - Xen i QEMU - z niezależnymi pakietami libvirt, usprawniającymi tworzenie środowisk zwirtualizowanych dostosowanych do potrzeb i wymagań użytkowników.

Obrazy płyt można pobrać z witryny projektu: software.opensuse.org/131/en