Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2013)

GartnerFirma Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w obszarze strategicznego wykorzystania technologii informatycznych, na początku wakacji, opublikowała najnowszą wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86, autorami którego są Thomas J. Bittman, George J. Weiss, Mark A. Margevicius, Philip Dawson.


Rynek wirtualizacji serwerów x86 jest definiowany przez firmy, poszukujące rozwiązań do wirtualizacji aplikacji lub systemów operacyjnych działających pod kontrolą serwerów x86, redukując zbędne elementy sprzętowe serwera i powiązane z tym koszty. Rynek wirtualizacji infrastruktury serwerowej x86 obejmuje takie obciążenia jak zwirtualizowane aplikacje, serwery webowe i serwery bazodanowe, hostowane wirtualne desktopy, serwery plików, itp.

Raport Gartnera lokuje dostawców technologii wirtualizacji serwerów w jednym z czterech kwadrantów - liderzy, pretendenci, wizjonerzy i gracze niszowi - bazując na wizji przedsiębiorstw oraz zdolności do jej realizacji. Magiczny Kwadrant ocenia dostawców, mając na względzie takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości realizacyjne, uwzględniając potencjał dostawcy, jego rozwiązań oraz informację zwrotną od klientów.

W tegorocznym raporcie Magic Quadrant uwzględnieni zostali dostawcy rozwiązań, spełniający kilka istotnych kryteriów. Musieli posiadać w ofercie serwerowe rozwiązania do wirtualizacji dla architektury x86 w postaci oprogramowania działającego bezpośrednio na sprzęcie (hypervisor) lub technologii kontenerowej (container), muszą zapewnić podstawowe narzędzia administracyjne, muszą mieć co najmniej 100 organizacji korzystających z ich produktów na dzień 15 marca 2013 r.

Magic Quadrant Server Virtualization x86 2013

Citrix
Pomimo niezawodnych produktów z linii XenServer, Citrix nie nadąża za innymi dostawcami wirtualizacyjnymi pod względem udziału w rynku. Strategia Citrix koncentruje się na wirtualizacji desktopów (poprzez XenDesktop oraz XenApp) ze znacznie mniejszym zainteresowaniem klientów chcących wirtualizować obciążenia inne niż VDI. Jak twierdzą analitycy - uzależnienie od wirtualizacji desktopów opóźniło przyjęcie przez rynek hypervisora XenServer.

Kluczem do realizacji strategii firmy Citrix jest możliwość wykorzystania bardzo dużych i lojalnych klientów (ponad 200.000 klientów). Ci klienci używają różnych rozwiązań Citriksa, z XenApp i XenDesktop jako produktami podstawowymi. Chociaż Citrix z sukcesami sprzedaje oba z nich, to dostrzegł możliwości rynku dla urządzeń mobilnych i przedstawił kilka własnych rozwiązań wpisujących się w trend BYOD, takich jak XenMobile i CloudGateway.

Mocne strony Citrix wg analityków to bogate możliwości produktów za niską cenę, duże szanse na rynku usług chmurowych, powiązanie hypervisora XenServer z innymi produktami Citrix (mobilne, sieciowe i desktopowe) oraz bardzo duży i lojalny kanał sprzedaży.

Obserwatorów rynku ciekawi fakt, jak Citrix poradzi sobie w najbliższych miesiącach. Czy przekształcenie XenServer’a (wraz w wydaniem XenServer 6.2) w produkt w pełni otwartoźródłowy i włączenie hypervisora do Linux Foundation pozwoli Citrixowi na pozyskanie większej liczby klientów.

Microsoft
Microsoft jest obecny na rynku wraz z z Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM) od 5 lat. Windows Server 2008 z platformą wirtualizacji Hyper-V został wydany w 2008 roku. Kolejne aktualizacje wprowadziły wiele zmian, a ulepszenia wprowadzone we wrześniu ub. roku wraz z wydaniem Windows Server 2012 w parze z wydanym w kwietniu ub. roku System Center 2012, znacznie zbliżyły Microsoft do VMware. Microsoft diametralnie poprawił zdolność swoich produktów do tworzenia prywatnych chmur obliczeniowych, jednocześnie usprawniając możliwości integracji środowisk z chmurą Azure. Analitycy Gartnera zaznaczyli jednak, że Microsoft jest daleko w tyle za VMware w tworzeniu ekosystemu usługodawców.

Jak podano w raporcie, Microsoft może zaspokoić potrzeby większości przedsiębiorstw w zakresie wirtualizacji serwerów, a wyzwaniem dla firmy z Redmond nie są funkcjonalności rozwiązań a konkurencyjność na rynku z zakorzenionym konkurentem jakim jest VMware. Microsoft sporo zyskuje dzięki środowisku administracyjnemu, znanemu administratorom Windows.

Oracle
Podobnie jak przed rokiem, firma Oracle ze swoją platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86, zbudowaną na bazie hypervisora Xen i technologii nabytych wraz z przejęciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron (dostępną również w wersji dla architektury SPARC, zbudowanej w oparciu o Sun LDOM), znalazła się w kwadrancie pretendentów. Ofertę uzupełnia Oracle Solaris Containers i Oracle Linux Containers, wraz z oprogramowaniem do zarządzania cyklem wdrażania chmur obliczeniowych oraz pamięciami masowymi.

Analitycy kolejny raz zwracają uwagę na niezaprzeczalny fakt, iż Oracle swoją pozycję zawdzięcza głównie dzięki budowie zintegrowanych rozwiązań w obszarze wirtualizacji środowisk bazodanowych.

Parallels
Firma oferuje dwa produkty wirtualizacyjne: Parallels Containers dla Windows i Parallels Cloud Server, który zawiera  Parallels Containers (wcześniej znany pod nazwą Parallels Virtuozzo Containers) dla Linux oraz Parallels Hypervisor. Oba produkty kierowane są do usługodawców skupiających się na wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. Ponadto firma jest główna siłą napędową dla OpenVZ, który jest podstawą Parallels Containers i ważnym źródłem potencjalnych migracji do Parallels Containers.

Parallels oferuje unikalne i innowacyjne rozwiązania oparte na kontenerze, w tym Live Migration i częściową izolację. Firma oferuje obniżenie kosztów administrowania i redukcji liczby OS, jak również wyższy poziom gęstości w porównaniu do rozwiązań opartych o hypervisor.

Red Hat
Podobnie jak przed ubiegłorocznym raportem i tym razem Red Hat poczynił pewne postępy udoskonalając swoją wirtualizacyjną platformę Red Hat Enterprise Virtualization, wprowadzając kilka ulepszeń do RHEV 3.1. Integracja KVM z jądrem Linux, sprawia że rozwiązanie Red Hata są często wybierane podczas wirtualizacji środowisk linuksowych, jednak alternatywne rozwiązania ze świata linuksa, jak Oracle VM (oparty na Xen), Citrix XenServer, Parallels Containers, SuSE (Xen i KVM) i Joyent (SmartOS) oddziałują na Red Hata jak hamulec. Kolejnym hamulcem opóźniającym wejście na rynek jest to, ze większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL działa pod kontrolą hypervisora VMware. Tym samym firma swoją strategię kieruje w stronę chmur hybrydowych.

VMware
VMware to wyraźny lider w obszarze wirtualizacji. Firma utrzymuje swoje przywództwo w zakresie funkcjonalności. Wprowadzając vSphere 5.1  w sierpniu 2012 roku, poprawiła skalowalność platformy, dodała ulepszenia vSphere Distributed Switch, wsparcie dla obsługi wirtualizacji SR-IOV, ulepszono vMotion, pozwalając na przeprowadzanie migracji maszyn wirtualnych bez współdzielonej pamięci masowej, dodano replikację w sieciach LAN i WAN oraz wprowadzono VMware vSphere Data Protection.

Klienci VMware są zadowoleni z możliwości produktów i wsparcia dostawców. Analitycy Gartnera dostrzegają wyraźny wzrost poziomu rozwiązań konkurencji ale bardzo niewielu z pośród dużych klientów decyduje się na zmiany. Kilka spośród mniejszych firm, korzystających dotychczas wyłącznie z rozwiązań VMware, wdrożyło rozwiązania konkurencji w oddziałach.

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner