Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2013)

GartnerFirma Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w obszarze strategicznego wykorzystania technologii informatycznych, na początku wakacji, opublikowała najnowszą wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86, autorami którego są Thomas J. Bittman, George J. Weiss, Mark A. Margevicius, Philip Dawson.


Rynek wirtualizacji serwerów x86 jest definiowany przez firmy, poszukujące rozwiązań do wirtualizacji aplikacji lub systemów operacyjnych działających pod kontrolą serwerów x86, redukując zbędne elementy sprzętowe serwera i powiązane z tym koszty. Rynek wirtualizacji infrastruktury serwerowej x86 obejmuje takie obciążenia jak zwirtualizowane aplikacje, serwery webowe i serwery bazodanowe, hostowane wirtualne desktopy, serwery plików, itp.

Raport Gartnera lokuje dostawców technologii wirtualizacji serwerów w jednym z czterech kwadrantów - liderzy, pretendenci, wizjonerzy i gracze niszowi - bazując na wizji przedsiębiorstw oraz zdolności do jej realizacji. Magiczny Kwadrant ocenia dostawców, mając na względzie takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości realizacyjne, uwzględniając potencjał dostawcy, jego rozwiązań oraz informację zwrotną od klientów.

W tegorocznym raporcie Magic Quadrant uwzględnieni zostali dostawcy rozwiązań, spełniający kilka istotnych kryteriów. Musieli posiadać w ofercie serwerowe rozwiązania do wirtualizacji dla architektury x86 w postaci oprogramowania działającego bezpośrednio na sprzęcie (hypervisor) lub technologii kontenerowej (container), muszą zapewnić podstawowe narzędzia administracyjne, muszą mieć co najmniej 100 organizacji korzystających z ich produktów na dzień 15 marca 2013 r.

Magic Quadrant Server Virtualization x86 2013

Citrix
Pomimo niezawodnych produktów z linii XenServer, Citrix nie nadąża za innymi dostawcami wirtualizacyjnymi pod względem udziału w rynku. Strategia Citrix koncentruje się na wirtualizacji desktopów (poprzez XenDesktop oraz XenApp) ze znacznie mniejszym zainteresowaniem klientów chcących wirtualizować obciążenia inne niż VDI. Jak twierdzą analitycy - uzależnienie od wirtualizacji desktopów opóźniło przyjęcie przez rynek hypervisora XenServer.

Kluczem do realizacji strategii firmy Citrix jest możliwość wykorzystania bardzo dużych i lojalnych klientów (ponad 200.000 klientów). Ci klienci używają różnych rozwiązań Citriksa, z XenApp i XenDesktop jako produktami podstawowymi. Chociaż Citrix z sukcesami sprzedaje oba z nich, to dostrzegł możliwości rynku dla urządzeń mobilnych i przedstawił kilka własnych rozwiązań wpisujących się w trend BYOD, takich jak XenMobile i CloudGateway.

Mocne strony Citrix wg analityków to bogate możliwości produktów za niską cenę, duże szanse na rynku usług chmurowych, powiązanie hypervisora XenServer z innymi produktami Citrix (mobilne, sieciowe i desktopowe) oraz bardzo duży i lojalny kanał sprzedaży.

Obserwatorów rynku ciekawi fakt, jak Citrix poradzi sobie w najbliższych miesiącach. Czy przekształcenie XenServer’a (wraz w wydaniem XenServer 6.2) w produkt w pełni otwartoźródłowy i włączenie hypervisora do Linux Foundation pozwoli Citrixowi na pozyskanie większej liczby klientów.

Microsoft
Microsoft jest obecny na rynku wraz z z Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM) od 5 lat. Windows Server 2008 z platformą wirtualizacji Hyper-V został wydany w 2008 roku. Kolejne aktualizacje wprowadziły wiele zmian, a ulepszenia wprowadzone we wrześniu ub. roku wraz z wydaniem Windows Server 2012 w parze z wydanym w kwietniu ub. roku System Center 2012, znacznie zbliżyły Microsoft do VMware. Microsoft diametralnie poprawił zdolność swoich produktów do tworzenia prywatnych chmur obliczeniowych, jednocześnie usprawniając możliwości integracji środowisk z chmurą Azure. Analitycy Gartnera zaznaczyli jednak, że Microsoft jest daleko w tyle za VMware w tworzeniu ekosystemu usługodawców.

Jak podano w raporcie, Microsoft może zaspokoić potrzeby większości przedsiębiorstw w zakresie wirtualizacji serwerów, a wyzwaniem dla firmy z Redmond nie są funkcjonalności rozwiązań a konkurencyjność na rynku z zakorzenionym konkurentem jakim jest VMware. Microsoft sporo zyskuje dzięki środowisku administracyjnemu, znanemu administratorom Windows.

Oracle
Podobnie jak przed rokiem, firma Oracle ze swoją platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86, zbudowaną na bazie hypervisora Xen i technologii nabytych wraz z przejęciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron (dostępną również w wersji dla architektury SPARC, zbudowanej w oparciu o Sun LDOM), znalazła się w kwadrancie pretendentów. Ofertę uzupełnia Oracle Solaris Containers i Oracle Linux Containers, wraz z oprogramowaniem do zarządzania cyklem wdrażania chmur obliczeniowych oraz pamięciami masowymi.

Analitycy kolejny raz zwracają uwagę na niezaprzeczalny fakt, iż Oracle swoją pozycję zawdzięcza głównie dzięki budowie zintegrowanych rozwiązań w obszarze wirtualizacji środowisk bazodanowych.

Parallels
Firma oferuje dwa produkty wirtualizacyjne: Parallels Containers dla Windows i Parallels Cloud Server, który zawiera  Parallels Containers (wcześniej znany pod nazwą Parallels Virtuozzo Containers) dla Linux oraz Parallels Hypervisor. Oba produkty kierowane są do usługodawców skupiających się na wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. Ponadto firma jest główna siłą napędową dla OpenVZ, który jest podstawą Parallels Containers i ważnym źródłem potencjalnych migracji do Parallels Containers.

Parallels oferuje unikalne i innowacyjne rozwiązania oparte na kontenerze, w tym Live Migration i częściową izolację. Firma oferuje obniżenie kosztów administrowania i redukcji liczby OS, jak również wyższy poziom gęstości w porównaniu do rozwiązań opartych o hypervisor.

Red Hat
Podobnie jak przed ubiegłorocznym raportem i tym razem Red Hat poczynił pewne postępy udoskonalając swoją wirtualizacyjną platformę Red Hat Enterprise Virtualization, wprowadzając kilka ulepszeń do RHEV 3.1. Integracja KVM z jądrem Linux, sprawia że rozwiązanie Red Hata są często wybierane podczas wirtualizacji środowisk linuksowych, jednak alternatywne rozwiązania ze świata linuksa, jak Oracle VM (oparty na Xen), Citrix XenServer, Parallels Containers, SuSE (Xen i KVM) i Joyent (SmartOS) oddziałują na Red Hata jak hamulec. Kolejnym hamulcem opóźniającym wejście na rynek jest to, ze większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL działa pod kontrolą hypervisora VMware. Tym samym firma swoją strategię kieruje w stronę chmur hybrydowych.

VMware
VMware to wyraźny lider w obszarze wirtualizacji. Firma utrzymuje swoje przywództwo w zakresie funkcjonalności. Wprowadzając vSphere 5.1  w sierpniu 2012 roku, poprawiła skalowalność platformy, dodała ulepszenia vSphere Distributed Switch, wsparcie dla obsługi wirtualizacji SR-IOV, ulepszono vMotion, pozwalając na przeprowadzanie migracji maszyn wirtualnych bez współdzielonej pamięci masowej, dodano replikację w sieciach LAN i WAN oraz wprowadzono VMware vSphere Data Protection.

Klienci VMware są zadowoleni z możliwości produktów i wsparcia dostawców. Analitycy Gartnera dostrzegają wyraźny wzrost poziomu rozwiązań konkurencji ale bardzo niewielu z pośród dużych klientów decyduje się na zmiany. Kilka spośród mniejszych firm, korzystających dotychczas wyłącznie z rozwiązań VMware, wdrożyło rozwiązania konkurencji w oddziałach.

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner

Logowanie i rejestracja