Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

QEMU 1.5.0 wydany!

QemuTrzy miesiące po wydaniu wersji 1.4, zespół programistów odpowiedzialnych za rozwój QEMU, popularnego otwartoźródłowego programu do emulacji i wirtualizacji, dostępnego na zasadach licencji LGPLv2 i GPLv2, poinformowali o wydaniu nowej, dużej wersji oznaczonej numerem 1.5.0.


QEMU daje możliwość pracy w dwóch tybach: użytkownika oraz systemu, a dzięki modułowi KQEMU wykorzystuje KVM (Kernel-based Virtual Machine) do akceleracji sprzętowej, wspierającej wirtualizację. Narzędzie oferuje wsparcie dla najpopularniejszych architektur sprzętowych, w tym. x86, x86-64, PowerPC, S390, SPARC i ARM.

W nowej wersji, 1.5.0 dodano wsparcie obsługi kart graficznych (w trybie passthrough) hosta przez maszynę zwirtualizowaną, dzięki wykorzystaniu VFIOO. Funkcjonalność przetestowano na kartach Nvidia 8400gs, 73001e, NVS290; ATI/AMD Radeon HD5450 oraz HD7850.

Istotną funkcjonalnością wprowadzoną w tej wersji, jest obsługa (w trybie do odczytu, readonly=on) - VHDX - formatu obrazów dysków wirtualnych hypervisora Microsoft Hyper-V. Qemu 1.5.0 wspiera dyski VHD o stałym rozmiarze i dynamiczne, niestety nie radzi sobie z obsługą dysków różnicowych.

Dodano również eksperymentalne wsparcie dla strumieniowania USB 3.0 dla kontrolerów nec-usb-xhci i emulowane urządzenie SCSI na USB. Przepisano obsługę portów USB na maszynach wirtualnych z użyciem biblioteki libusb. Wprowadzono wsparcie emulacji TPM (Trusted Platform Module) na procesorach x86, oraz obsługę EFI przez ROMy iPXE.

Tiny Code Generator (TCG) wzbogacono o obsługę zestawu instrukcji: SSE 4.1, SSE 4.2, AES-NI, PCMULQDQ, BMX i ADX. Deweloperzy wprowadzili również możliwość dodawania procesorów we włączonym systemie, przy użyciu komendy QMP cpu-add.

Ponadto dyski iSCSI wspierają zmianę rozmiaru na włączonym systemie, przy użyciu block_resize, dodano wsparcie ssh (zdalny dostęp można wywołać komendą: qemu -drive file=ssh://host/path/to/file), w VNC dodano szyfrowanie połączeń websocket z użyciem szyfrowania TLS oraz przyspieszono obsługę systemów Windows i migrację maszyn wirtualnych na żywo (Live Migration).