Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Aktualności

Grizzly - siódme wydanie Openstack

OpenStackPół roku od wydania Folsom, zespół programistów skupionych wokół platformy chmurowej OpenStack poinformował o wydaniu siódmej wersji projektu, rozwijanej pod nazwą kodową Grizzly.


Platforma OpenStack została powołana do życia przez firmę hostingową Rackspace i agencję NASA w lipcu 2010 roku. Celem projektu, od samego początku jest stworzenie otwartoźródłowych interfejsów i oprogramowania na potrzeby usług cloud computing typu Infrastructure-as-a-service (IaaS).

W maju 2012 roku agencja NASA wycofała się z aktywnego rozwoju projektu, wyrażając zadowolenie, że społeczność OpenStack rozrosła się do tego stopnia, że platforma chmurowa jest w dobrych rękach. Cztery miesiące później, we wrześniu 2012 roku, firma Rackspace poszła w ślady NASA i przekazała zarządzanie i całą wartość projektu OpenStack w ręce OpenStack Foundation.

Aktualnie, fundacja zrzesza ponad 850 firm i instytucji, ponad 7000 indywidualnych członków oraz posiada zabezpieczenie finansowe w wysokości 10 mln USD. Wśród firm członkowskich znaleźli się liderzy branży IT, w tym AMD, AT&T, Cisco, Dell, HP, IBM, Intel, Red Hat oraz VMware.

Ulepszenia w nowej wersji platformy chmurowej pochodzą od 517 osób z firm członkowskich. Główny komponent OpenStack Compute (znany jako Nova) zyskał wsparcie dla zarządzania rozproszonymi klastrami 'Cells' i nową architekturę 'NoDB', redukującą zależność od scentralizowanej bazy danych. Wprowadzono również szersze wsparcie dla hypervisorów ESX, KVM, Xen i Hyper-V oraz możliwość dodawania i usuwania urządzeń sieciowych na gorąco.

Komponent ObjectStorage (nazwa kodowa Swift) odpowiedzialny za przetwarzanie i magazynowanie danych, daje możliwość wprowadzania wielkości przydziałów i operacji na dużych klastrach przez operatorów chmur. Do składnika Block Storage (znany jako Cinder) wprowadzono inteligentny harmonogram zarządzania alokacją pamięci masowej na podstawie obciążeń roboczych i dodano sterowniki dla pamięci masowej zaplecza takich jak Cep/RBDh, EMC, HP, IBM, NetApp oraz Red Hat Gluster.

Składnik sieciowy Quantum wspierający dotychczas takie technologie jak Open vSwitch, Cisco UCS/Nexus, Linux Bridge, Nicira, Ryu OpenFlow i NEC OpenFlow, wraz z wydaniem Grizzly oferuje obsługę Big Switch, Hyper-V, PlumGrid, Brocade oraz Midonet. Ponadto wprowadzono udoskonalenia wraz z API dla równoważenia obciążenia jako usługa (Load Balancing as a Service, LBaaS).

Ponadto wprowadzono jeszcze drobne usprawnienia w komponentach Dashboard ("Horizon") oraz OpenStack Identity (Keystone).

Szczegółowe informacje można znaleźć na Wiki projektu w dokumencie Release Notes.