Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

2013 - rokiem wielkich zmian w świecie firmowych rozwiązań IT

Donald Farmer QlikViewDonald Farmer, wiceprezes ds. zarządzania produktami w firmie QlikView, przewiduje że bierzący rok będzie czasem wielkich zmian w świecie IT. Za największy przełom od czasu wprowadzenia na rynek komputera osobistego Farmer uznał fakt, iż obecnie w domu dysponujemy lepszymi technologiami niż w biurze. Wszystkie sprzęty, które posiadamy (komputer, tablet, smartfon, konsole do gier) posiadają większą moc obliczeniową niż kiedykolwiek wcześniej.


Na początku nowego roku zawsze lubię spojrzeć w stronę trendów, których spodziewam się w moim życiu biznesowym. Ten rok może przynieść spore zmiany w świecie rozwiązań IT dla firm, ale…

Największa zmiana już nastąpiła
To przełom w IT od czasu wprowadzenia na rynek komputera osobistego. Obecnie mamy lepsze technologie w domu niż w biurze. Twój komputer, smartfon, sprzęt do gier, tablet i nagrywarka DVR mają więcej mocy obliczeniowej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet dobrze rozwinięte firmy nie mogą porównywać swojej infrastruktury IT do technologii przeznaczonej dla konsumentów. Jeśli oczekujesz łatwości użytkowania, dobrej łączności lub możliwości intuicyjnej nawigacji i interpretacji złożonych informacji, lepiej zostań w domu.

Dlaczego firmowych dokumentów nie można przeszukiwać tak szybko jak sieci korzystając z Google? Dlaczego nie da się wyszukiwać informacji biznesowych tak łatwo jak w Wikipedii? Dlaczego znalezienie nowego raportu jest tak trudne w porównaniu z wyszukiwaniem nowych aplikacji w AppStore?

Konsekwencje tej zmiany są poważne. Użytkownicy biznesowi są zniecierpliwieni i zmęczeni technologią, która spowalnia ich pracę. W 2013 roku to konsumenci będą dyktować warunki. Będą oczekiwać lepszych doświadczeń i jeśli nie zostaną one zapewnione przez systemy korporacyjne, to znajdą inne, swoje rozwiązania.

Oblicze IT zmienia się
Oczywiście zachodzące obecnie zmiany stanowią wyzwanie dla działów IT. Nie mogą one ich ignorować, ponieważ wymagający użytkownicy należą często do kadry kierowniczej.

Nie mówimy tu o młodszych pracownikach synchronizujących swoje smartfony z firmową pocztą elektroniczną. Kiedy CEO otrzymuje iPada na swoje urodziny, to dział IT musi zadbać, by CEO mógł korzystać z niego również do pracy.
 
W efekcie IT nie pełni już roli strażnika, ale pomocnika. Nie kontroluje i nie wdraża już każdej aplikacji i raportu, ale zamiast tego dostarcza dane i usługi, dzięki którym użytkownicy biznesowi mogą sami organizować sobie pracę.

Dział IT wciąż zarządza jakością danych oraz ich dostępnością i bezpieczeństwem. Ale możliwości wykorzystywania danych staną się tak zróżnicowane i będą zmieniać się w tak szybkim tempie, że IT dołoży wszelkich starań by zrozumieć i wspierać ten proces zamiast próbować go kontrolować.

Big Data? To już nie problem
Możesz myśleć, że w świecie Big Data nie ma miejsca na samoobsługowe rozwiązania. Mówimy w końcu o ogromnych ilościach złożonych danych. Jednak istnieje wiele mitów dotyczących Big Data.
 
Nawet gdy firma posiada ogromne ilości danych transakcyjnych, z internetu, sieci społecznościowych, nie są one przechowywane w formie jednego, ogromnego zbioru.

Technologie takie jak MapReduce umieszczają je na wielu serwerach, by łatwiej było nimi zarządzać. Dzisiaj użytkownicy korzystają z zaawansowanych narzędzi, by analizować dane z tak rozproszonych systemów. Jednak zapytania do platformy Hadoop są powolne, a systemy Big Data nie zostały zaprojektowane tak, by użytkownik sam dokonywał analiz, a tym bardziej konsument.
 
Porównuję te wyzwania IT do popularnego problemu wśród firm telekomunikacyjnych. Rozbudowana infrastruktura zapewnia telefony, okablowanie oraz dostęp do Internetu w każdym mieście, ale największe przeszkody pojawiają się na przysłowiowej ostatniej prostej - dostarczenie tych usług użytkownikom indywidualnym w każdym domu i biurze.

Działy IT muszą zmierzyć się z podobnym problemem w kontekście Big Data: jak udostępnić te dane użytkownikom biznesowym. Rok 2013 będzie rokiem, w którym użytkownicy biznesowi otrzymają łatwe w obsłudze narzędzia Business Discovery by mogli odnaleźć się w skomplikowanym świecie Big Data.

Co oznacza mobilność
Kupiłem ostatnio swojej 87-letniej teściowej iPada. Podstaw uczyłem ją przez godzinę. Teraz korzysta z niego codziennie. To „urządzenie mobilne” odmieniło jej życie, ale nigdy nie opuściło jej mieszkania. Bycie mobilnym jest wygodne, ale iPady i inne tablety oraz smartfony mają dodatkową, nawet ciekawszą właściwość: ekran dotykowy. Dotyk jest intuicyjny. Każdy, od dzieci po osoby starsze, może z przyjemnością uczyć się w ten naturalny sposób. Nawet goryle czy koty uwielbiają bawić się iPadami, co można zobaczyć na wielu filmach.

Teraz, dzięki nowym systemom operacyjnym takim jak Windows 8 czy OS X Mountain Lion, ekrany dotykowe są dostępne w laptopach i komputerach stacjonarnych. Ekrany dotykowe zmienią również oprogramowanie dla biznesu. Z własnego doświadczenia z pracy z klientami wiem, że poświęcają oni więcej czasu na zgłębianie danych, jeśli korzystają z aplikacji dotykowych. A to oznacza więcej odkryć i wniosków. W 2013 roku takie rozwiązania dostępne będą dla biznesu.

Business Intellience jest wszędzie
Niektórzy analitycy mówią, że z Business Intelligence korzysta tylko 30% użytkowników biznesowych. Myślę, że mają rację. Czy to oznacza, że polegliśmy przy próbie dostarczenia BI dla każdego? Niezupełnie.

Większość osób ma wiele aplikacji zainstalowanych na swoich smartfonach. Sam posiadam aplikację, która rejestruje jak biegam i trenuję. Mam też taką, która monitoruje mój harmonogram chodzenia spać - bardzo przydatna podczas przemieszczania się między strefami czasowymi. Inna aplikacja łączy mnie z moim rachunkiem inwestycyjnym i bankowym. W każdej z tych aplikacji istnieje możliwość uzyskania dobrze zaprojektowanych, łatwych w obsłudze wykresów i raportów. Nawet mój rachunek za prąd jest przedstawiony w takiej analitycznej formie.

Korzystamy z powszechnie dostępnych rozwiązań BI, tylko że często użytkownicy biznesowi nie dostrzegają płynących z nich korzyści. Są przyzwyczajeni do starszych, mniej elastycznych aplikacji.
 
Można oczekiwać ważnych zmian, z uwagi na wymagania użytkowników i starania branży by dostarczać narzędzia umożliwiające analizę i odkrywanie zależności w każdym miejscu.

W nowym świecie BI, nikt nie powinien być skazany na bycie „użytkownikiem końcowym”, który biernie polega na predefiniowanych raportach i gotowych formach prezentacji.

Dzisiaj każdy użytkownik, nawet bez specjalistycznych umiejętności może odkrywać dane i wyciągać nowe wnioski. Może też samodzielnie badać wyjątki i poznawać ukryte zależności. Dawny „użytkownik końcowy” przestaje być „końcowy” - może zaczynać nowe procesy i inicjować nowe analizy.

Dostrzegam najciekawszą zmianę w całej swojej karierze związanej z BI:  koniec użytkownika końcowego i narodziny po prostu użytkownika - korzystającego w pracy z narzędzi tak, jak korzysta z technologii będąc konsumentem.

Źródło: QlikView