Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Aktualności

Linux w szkole dzięki nowej podstawie programowej

TUX AbsolwentWprowadzona przez Ministerstwo Edukacji zmiana w programie nauczania szkół przygotowujących do zawodu informatyka obowiązkowo wprowadza podstawy obsługi dystrybucji linuksowych. W realizacji nowej podstawy programowej szkoły i nauczyciele wspierani sąprzez SUSE.


Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Edukacji reforma w programie nauczania szkół przygotowujących do zawodu (w tym licea profilowane i technika) wprowadza istotne zmiany w nauczaniu zawodu "Technik Informatyk" związane z potrzebami rynku pracy, w tym obowiązek nauczania różnych systemów operacyjnych używanych w firmach. W praktyce  wymaga to  rozszerzenia i pogłębienia kształcenia umiejętności konfiguracji i eksploatacji systemów linuksowych.

Na rynku dominują obecnie dwie komercyjne dystrybucje Linuksa (Red Hat i SUSE) przygotowane do obsługi firm i instytucji. Towarzyszą im profesjonalnie  szkolenia i ścieżki certyfikacyjne, w ramach których można zdobyć uznawane na całym świecie certyfikaty zawodowe. Obecnie tylko firma SUSE, która od 2004 r. posiada przedstawicielstwo w Polsce, prowadzi program edukacyjny skierowany do szkół i uczelni.

Dzięki programowi Academic Training Partner PL szkoły mogą prowadzić bezpłatnie autoryzowane szkolenia z systemów SUSE Linux przygotowane w języku polskim, a jedynym kosztem jest przeszkolenie w razie potrzeby nauczyciela oraz wyposażenie szkoły w materiały dydaktyczne dla uczniów. Korzystają na tym uczniowie i studenci, którzy mogą przejść pełne, autoryzowane przez producenta szkolenie i otrzymać certyfikaty CLA (Certified Linux Administrator) i CLP (Certified Linux Professional) zaliczając równocześnie dany przedmiot szkolny. Oszczędzają w ten sposób blisko 10 tys. zł, które byłyby im potrzebne na opłacenie kursów oferowanych w komercyjnych ośrodkach szkoleniowych. Egzamin praktyczny, do którego są przygotowywani uczniowie, potwierdza wysokie umiejętności i wiedzę praktyczną z zakresu systemów Linux, czego oczekują przyszli pracodawcy.

Koordynator programu wraz z firmą SUSE dostarcza szkołom jedne z najlepszych z dostępnych na rynku materiałów szkoleniowych przygotowane w języku polskim i dostosowane do wymagań polskich programów nauczania, a także bezpłatnie wyposaża szkoły w oprogramowanie niezbędne do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Dla nauczycieli została przygotowana platforma e-learningowa i szkolenia, dzięki którym uzyskują certyfikat Doradcy Ucznia uprawniający do prowadzenia szkoleń z systemów SUSE Linux Enterprise (SLES) w ramach programu na zajęciach szkolnych.

Firma SUSE we współpracy ze stowarzyszeniem PTUN Open Horizons Poland opracowała i za darmo udostępnia dla gimnazjów i liceów podręczniki do nauki podstaw systemu Linux (dostępne na stronie oedu.pl w formacie pdf/odt). Kolejny działaniem wspierającym szkoły w realizacji nowej podstawy programowej jest przygotowanie zgodnego z nią podręcznika do nauczania systemów Linux. Ukaże się on już na początku roku dzięki współpracy koordynatorów programu nauczania systemów SUSE Linux Enterprise w szkołach z wydawnictwem Helion.

Więcej informacji dla szkół i nauczycieli, w tym przykładowe materiały (e-booki z podręcznikiem i ćwiczeniami) oraz testy sprawdzające wiedzę i umiejętności znajdują się na stronie programu SUSE dla szkół.

Źródło: SUSE