Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Folsom - szóste wydanie chmury OpenStack

OpenStackNiespełna sześć miesięcy od wydania Essex, społeczność skupiona wokół platformy chmurowej OpenStack poinformowała o wydaniu szóstej wersji projektu, rozwijanego pod nazwą kodową Folsom.


Platforma OpenStack rozwijana jest od lipca 2010 roku z inicjatywy firmy Rackspace i agencji NASA. Celem projektu, od samego początku jest stworzenie wolnych interfejsów i oprogramowania na potrzeby usług typu cloud computing.

Organizacja skoncentrowana na tworzeniu oprogramowania dla publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych liczy sobie prawie 200 firm członkowskich z całej branży, w tym AMD, AT&T, Cisco, Dell, HP, IBM, Intel, Red Hat oraz VMware. Ulepszenia w nowej wersji platformy chmurowej Infrastructure-as-a-service (IaaS) pochodzą od 330 osób z firm członkowskich.

W maju br. NASA wycofała się z aktywnego rozwoju projektu, wyrażając zadowolenie, że społeczność OpenStack rozrosła się do tego stopnia, że platforma Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jest w dobrych rękach.

Natomiast we wrześniu firma Rackspace poinformowała, że przekazuje zarządzanie i całą wartość projektu OpenStack w ręce OpenStack Foundation.

W poprzednich edycjach (Austin, Bexar, Cactus, Diablo i Essex) wprowadzono i udoskonalono takie elementy jak ObjectStorage (Swift) - odpowiedzialny za przetwarzanie i magazynowanie danych, dodano obsługę hypervisorów Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V i VMware ESX/ESXi, wprowadzono panel zapewniający użytkownikom samoobsługowe udostępnianie zasobów oraz dodano komponent oferujący ujednolicony system uwierzytelniania - Identity (Keystone). Dodano również API wspomagające tworzenie wirtualnych sieci.

Nowa wersja wprowadza dwa nowe komponenty, Block Storage (nazwa kodowa "Cinder") oraz Virtual Networking ("Quantum") jako część systemu podstawowego, który obejmuje rozszerzoną wersję Compute ("Nova"), Object Storage ("Swift"), Dashboard ("Horizon"), Identity ("Keystone") oraz Image Service ("Glance"). "Cinder" block storage system został stworzony na bazie komponentu projektu Compute, Nova-Volume, by stać się pełnym komponentem systemu oferującym pamięć blokową oraz pamięć wolumenu i będzie rozwijany przez wskazany zespół.

Składnik sieciowy Quantum pozwala użytkownikom OpenStack na tworzenie i automatyzację sieci pomiędzy różnym interfejsami wirtualnych sieci skonfigurowanych na maszynach wirtualnych. To z kolei pozwala administratorom tworzyć sieci odzwierciedlające przepływ pracy oraz polityki i może np. być używane do izolacji ruchu pomiędzy użytkownikami chmury.

Ulepszenia komponentu Nova obejmują eliminację potrzeby z korzystania z DHCP w celu konfiguracji dużych pul maszyn wirtualnych. Po tym jak Microsoft zobowiązał się do asystowania przy projekcie, wsparcie dla Hyper-V zostało reaktywowane, tak by rozszerzyć zasięg platform wirtualizacji poza Xen, KVM, LXC i VMware ESX. Folsom Nova jest teraz w stanie wspierać Trusted Computing i może używać sprzętu do weryfikacji systemów w chmurze. Warstwa Swift, magazynująca dane w  stylu podobnym do Amazon S3, wspiera teraz gromadzenie metryk w czasie rzeczywistym odnośnie klastera i może korzystać z SSD dla gromadzenia meta danych w sytuacji gdy wymagana jest wysoka wydajność.

OpenStack Image Service, zarządzający obrazami wirtualnych maszyn, został przerobiony tak by poprawić wydajność i bezpieczeństwo z nowym API, nową biblioteką klienta i nowymi opcjami replikacji. Dashboard, Horizon, jest w tej chwili w swoim drugim wydaniu i jego interfejs webowy do zarządzania chmurą został zaktualizowany. Programiści poprawili możliwości zarządzanie siecią, usprawnili też wsparcie dla uwierzytelniania.