Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

HP wprowadzi na rynek kontroler oraz oprogramowanie dla sieci SDN

HPHP zapowiedział wprowadzenie na rynek pierwszych w branży kompleksowych technologii sieciowych (software-defined network - SDN) opartych na otwartych standardach, sterowanych przez niezależne, centralne oprogramowanie. Przeniesienie inteligencji oprogramowania przełącznika na zewnątrz do centralnego kontrolera pozwala w sposób dużo efektywniejszy kontrolować zdarzenia w sieci z pojedynczego punktu.


W skład rozwiązania HP Virtual Application Networks wchodzi kontroler SDN, oprogramowanie zarządzające SDN oraz fizyczne przełączniki bazujące na SDN. Pozwala ono klientom  wykorzystać w pełni potencjał technologii SDN poprzez uniezależnienie swoich sieci od producentów sprzętu oraz poprzez użycie standardowego, wyniesionego z przełączników modułu zarządzającego.

HP jest pierwszym producentem, oferującym technologie programowo definiowanych sieci dla wszystkich trzech elementów - fizycznej infrastruktury, kontrolera oraz systemu zarządzania - tak aby uprościć i zwizualizować zarządzanie kontrolerem.

"Aby sprostać wyzwaniom stwarzanym przez sieci starszego typu, przedsiębiorstwa potrzebują możliwości kompleksowej automatyzacji sieci poprzez wykorzystanie technologii SDN do uniezależnienia płaszczyzny sterowania od infrastruktury fizycznej. Aby zapewnić najwyższą wydajność i prostotę oraz maksymalne wykorzystanie zasobów, klienci muszą zadbać o wdrożenie technologii SDN w całej sieci - od infrastruktury sprzętowej, poprzez płaszczyznę sterowania, po aplikacje, a także od centrum przetwarzania danych po komputery stacjonarne. Jest to warunek konieczny do rozwiązania obecnych problemów ze złożonością sieci, a także zwiększenia sprawności biznesowej przedsiębiorstwa" - powiedział Joe Skorupa, wybitny analityk i wiceprezes firmy Gartner.

Zalety technologii typu SDN:
• możliwość zarządzania całą infrastrukturą sieci w jednym centralnym miejscu,
• uniezależnienie od oprogramowania infrastruktury sprzętowej dowolnego producenta,
• możliwość łatwego i szybkiego oraz skalowalnego, dostosowanego do potrzeb, zautomatyzowanego autokonfigurowania sieci w zależności od aktualnie pojawiających się w niej aplikacji.

W miarę przechodzenia firm na przetwarzanie rozproszone, w środowiskach mocno skonsolidowanych i zwirtualizowanych okazuje się, że ręczne konfigurowanie sieci z poziomu interfejsu wiersza poleceń (command-line interface - CLI) jest podatne na błędy, zabiera zbyt dużo czasu oraz angażuje zbyt wiele zasobów ludzkich. Technologia typu SDN pozwala na zarządzanie całą infrastrukturą sieci w jednym centralnym miejscu, uniezależnia od sprzętu warstwę programową, która dotychczas była "zaszyta w sprzęcie", Umożliwia łatwe, szybkie oraz skalowalne zautomatyzowane autokonfigurowanie sieci w zależności od aktualnie pojawiających się w niej aplikacji, które jest również dostosowane do potrzeb wynikających np. z wirtualizacji.

Warstwa infrastruktury sprzętowej zapewnia otwarty dostęp do sterowania urządzeniami za pośrednictwem protokołu OpenFlow, który pozwala zautomatyzować konfigurację i bieżące utrzymanie sprzętu.

Warstwa kontrolera sterującego zapewnia scentralizowane zarządzanie. Nowy kontroler HP Virtual Application Networks SDN pozwala oddzielić sprzęt fizyczny (którego rola została zminilalizowana do wykonania decyzji kontrolera) od warstwy logicznej sieci. Dzięki temu, że kontroler widzi zdarzenia występujące w całej sieci i podejmuje decyzję o kształtowaniu ruchu (inaczej niż w dotychczasowej sieci, gdzie przełącznik miał wiedzę tylko o tym jak ruch wyglądał wewnątrz niego samego).

Warstwa aplikacji zarządzającej udostępnia programowalne interfejsy, które umożliwiają automatyczne uruchomienie gotowych skryptów. Nowe oprogramowanie HP Virtual Cloud Networks umożliwia operatorom chmur obliczeniowych czy też dużych sieci DataCenter zestaw gotowych skryptów do automatyzacji najbardziej popularnych zachowań sieci. To pozwala na bardzo szybkie i sprawne wdrożenie nowych usług i aplikacji w środowisku, które jest współdzielone tak aby każda usługa i aplikacja działając na fizycznie tych samych urządzeniach pracowała w środowisku zwirtualizowanym w sposób sprawny, szybki, odizolowany od reszty aplikacji i bezpieczny.

W warstwie aplikacji działa też nowe oprogramowanie HP Sentinel Security, które automatyzuje kontrolę nad dostępem i zapobieganie włamaniom do sieci za pomocą przełącznika z obsługą OpenFlow i kontrolera SDN HP. W rezultacie klienci mogą uniknąć złożoności i kosztów związanych z użytkowaniem wyspecjalizowanych dedykowanych zewnętrznych urządzeń sieciowych (Firewall, IPS, NgFw).

Kontroler HP Virtual Application Networks SDN pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r. Aplikacja HP Virtual Cloud Networks pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r. Aplikacja HP Sentinel Security jest już dostępna w przedsprzedaży dla wybranych klientów. Obsługa protokołu OpenFlow jest już dostępna na przełącznikach sieciowych HP po zainstalowaniu odpowiedniej aktualizacji oprogramowania.

Źródło: HP

 

Logowanie i rejestracja