Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Aktualności

HP wprowadzi na rynek kontroler oraz oprogramowanie dla sieci SDN

HPHP zapowiedział wprowadzenie na rynek pierwszych w branży kompleksowych technologii sieciowych (software-defined network - SDN) opartych na otwartych standardach, sterowanych przez niezależne, centralne oprogramowanie. Przeniesienie inteligencji oprogramowania przełącznika na zewnątrz do centralnego kontrolera pozwala w sposób dużo efektywniejszy kontrolować zdarzenia w sieci z pojedynczego punktu.


W skład rozwiązania HP Virtual Application Networks wchodzi kontroler SDN, oprogramowanie zarządzające SDN oraz fizyczne przełączniki bazujące na SDN. Pozwala ono klientom  wykorzystać w pełni potencjał technologii SDN poprzez uniezależnienie swoich sieci od producentów sprzętu oraz poprzez użycie standardowego, wyniesionego z przełączników modułu zarządzającego.

HP jest pierwszym producentem, oferującym technologie programowo definiowanych sieci dla wszystkich trzech elementów - fizycznej infrastruktury, kontrolera oraz systemu zarządzania - tak aby uprościć i zwizualizować zarządzanie kontrolerem.

"Aby sprostać wyzwaniom stwarzanym przez sieci starszego typu, przedsiębiorstwa potrzebują możliwości kompleksowej automatyzacji sieci poprzez wykorzystanie technologii SDN do uniezależnienia płaszczyzny sterowania od infrastruktury fizycznej. Aby zapewnić najwyższą wydajność i prostotę oraz maksymalne wykorzystanie zasobów, klienci muszą zadbać o wdrożenie technologii SDN w całej sieci - od infrastruktury sprzętowej, poprzez płaszczyznę sterowania, po aplikacje, a także od centrum przetwarzania danych po komputery stacjonarne. Jest to warunek konieczny do rozwiązania obecnych problemów ze złożonością sieci, a także zwiększenia sprawności biznesowej przedsiębiorstwa" - powiedział Joe Skorupa, wybitny analityk i wiceprezes firmy Gartner.

Zalety technologii typu SDN:
• możliwość zarządzania całą infrastrukturą sieci w jednym centralnym miejscu,
• uniezależnienie od oprogramowania infrastruktury sprzętowej dowolnego producenta,
• możliwość łatwego i szybkiego oraz skalowalnego, dostosowanego do potrzeb, zautomatyzowanego autokonfigurowania sieci w zależności od aktualnie pojawiających się w niej aplikacji.

W miarę przechodzenia firm na przetwarzanie rozproszone, w środowiskach mocno skonsolidowanych i zwirtualizowanych okazuje się, że ręczne konfigurowanie sieci z poziomu interfejsu wiersza poleceń (command-line interface - CLI) jest podatne na błędy, zabiera zbyt dużo czasu oraz angażuje zbyt wiele zasobów ludzkich. Technologia typu SDN pozwala na zarządzanie całą infrastrukturą sieci w jednym centralnym miejscu, uniezależnia od sprzętu warstwę programową, która dotychczas była "zaszyta w sprzęcie", Umożliwia łatwe, szybkie oraz skalowalne zautomatyzowane autokonfigurowanie sieci w zależności od aktualnie pojawiających się w niej aplikacji, które jest również dostosowane do potrzeb wynikających np. z wirtualizacji.

Warstwa infrastruktury sprzętowej zapewnia otwarty dostęp do sterowania urządzeniami za pośrednictwem protokołu OpenFlow, który pozwala zautomatyzować konfigurację i bieżące utrzymanie sprzętu.

Warstwa kontrolera sterującego zapewnia scentralizowane zarządzanie. Nowy kontroler HP Virtual Application Networks SDN pozwala oddzielić sprzęt fizyczny (którego rola została zminilalizowana do wykonania decyzji kontrolera) od warstwy logicznej sieci. Dzięki temu, że kontroler widzi zdarzenia występujące w całej sieci i podejmuje decyzję o kształtowaniu ruchu (inaczej niż w dotychczasowej sieci, gdzie przełącznik miał wiedzę tylko o tym jak ruch wyglądał wewnątrz niego samego).

Warstwa aplikacji zarządzającej udostępnia programowalne interfejsy, które umożliwiają automatyczne uruchomienie gotowych skryptów. Nowe oprogramowanie HP Virtual Cloud Networks umożliwia operatorom chmur obliczeniowych czy też dużych sieci DataCenter zestaw gotowych skryptów do automatyzacji najbardziej popularnych zachowań sieci. To pozwala na bardzo szybkie i sprawne wdrożenie nowych usług i aplikacji w środowisku, które jest współdzielone tak aby każda usługa i aplikacja działając na fizycznie tych samych urządzeniach pracowała w środowisku zwirtualizowanym w sposób sprawny, szybki, odizolowany od reszty aplikacji i bezpieczny.

W warstwie aplikacji działa też nowe oprogramowanie HP Sentinel Security, które automatyzuje kontrolę nad dostępem i zapobieganie włamaniom do sieci za pomocą przełącznika z obsługą OpenFlow i kontrolera SDN HP. W rezultacie klienci mogą uniknąć złożoności i kosztów związanych z użytkowaniem wyspecjalizowanych dedykowanych zewnętrznych urządzeń sieciowych (Firewall, IPS, NgFw).

Kontroler HP Virtual Application Networks SDN pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r. Aplikacja HP Virtual Cloud Networks pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r. Aplikacja HP Sentinel Security jest już dostępna w przedsprzedaży dla wybranych klientów. Obsługa protokołu OpenFlow jest już dostępna na przełącznikach sieciowych HP po zainstalowaniu odpowiedniej aktualizacji oprogramowania.

Źródło: HP