Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Intimus Hammer - sposób na kasowanie danych

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie przeznaczone do bezpowrotnego kasowania danych - Intimus Hammer - demagnetyzer działający w oparciu o metodę „secure erase”, usuwający dane z dysku komputerowego, jednocześnie nie niszcząc nośnika, tak by mógł on zostać użyty ponownie.


Intimus Hammer to specjalistyczne, wysokowydajne urządzenie do trwałego usuwania danych metodą „secure erase” z dysków HDD paralel ATA (PATA) i serial ATA (SATA). Urządzenie kasuje bezpowrotnie dane nie niszcząc jednocześnie twardego dysku, który może być ponownie użyty.

Do urządzenia można podłączyć jednocześnie 4 twarde dyski, a sam proces wymazywania obywa się z prędkością 4 GB na minutę. Intimus Hammer można podłączyć do komputera (via USB) lub używać niezależnie od sprzętu PC.

Sama metoda „secure erase” polega na nadpisaniu wszystkich użytkowanych obszarów dysku za pomocą zer. Dotyczy to także sektorów HPA (Host Protected Area) oraz DCO (Device Configuration Overlay). Ponieważ zarówno te obszary, jak i sektory poddane relokacji nie są dostępne dla programowych metod nadpisywania zawartości dysków twardych, sprzętowa metoda „enhanced secure erase” pozwala na najbezpieczniejsze usunięcie wszelkich danych zgromadzonych na danym nośniku. Skuteczność metody została potwierdzona przez amerykańskie agencje rządowe w dokumencie NIST 800-88.

„Secure erase” kontra demagnetyzer
Główna różnica pomiędzy niszczeniem danych za pomocą demagnetyzera a metodą „secure erase” sprowadza się do faktu, że podczas procesu demagnetyzacji dysk ulega całkowitemu zniszczeniu, w związku z czym nie może zostać ponownie użyty. Z tego też powodu usługa „secure erase” nazywana jest także metodą proekologiczną, ponieważ nie wymaga dalszej utylizacji twardych dysków.

„Secure erase” kontra młotek
Wydawałoby się, że szybszą i trwalszą metodą na usuwanie danych z nośników byłoby fizyczne zniszczenie dysku. Nic podobnego. Zgodnie informacjami opublikowanymi przez Center for Magnetic Recording Research (CMRR), dane można odczytać nawet z fragmentu o wymiarach 1/100 milimetra. A to oznacza, że nawet użycie najbardziej zaawansowanych niszczarek nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa danych umieszczonych na dysku.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zlecanie przez firmy, urzędy i inne instytucje operujące ważnymi, poufnymi danymi, usługi kasowania danych na zewnątrz. Outsourcing w tym przypadku jest zdecydowanie tańszy niż zakup samego urządzenia, szczególnie w miejscach, w których proces demagnetyzacji czy „secure erase” nie jest wykonywany zbyt często. Co istotne, taka usługa wykonywana jest zawsze w siedzibie klienta, w jego obecności.

W Polsce sprzedażą demagnetyzerów oraz realizowaniem usługi kasowania dysków w modelu outsourcingowym zajmuje się kilka firm. Są to np. Intimus Crypto, T&T Trading czy Printcom.

Źródło: www.demagnetyzery.pl
Skomentuj na forum