Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Aktualności

Intimus Hammer - sposób na kasowanie danych

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie przeznaczone do bezpowrotnego kasowania danych - Intimus Hammer - demagnetyzer działający w oparciu o metodę „secure erase”, usuwający dane z dysku komputerowego, jednocześnie nie niszcząc nośnika, tak by mógł on zostać użyty ponownie.


Intimus Hammer to specjalistyczne, wysokowydajne urządzenie do trwałego usuwania danych metodą „secure erase” z dysków HDD paralel ATA (PATA) i serial ATA (SATA). Urządzenie kasuje bezpowrotnie dane nie niszcząc jednocześnie twardego dysku, który może być ponownie użyty.

Do urządzenia można podłączyć jednocześnie 4 twarde dyski, a sam proces wymazywania obywa się z prędkością 4 GB na minutę. Intimus Hammer można podłączyć do komputera (via USB) lub używać niezależnie od sprzętu PC.

Sama metoda „secure erase” polega na nadpisaniu wszystkich użytkowanych obszarów dysku za pomocą zer. Dotyczy to także sektorów HPA (Host Protected Area) oraz DCO (Device Configuration Overlay). Ponieważ zarówno te obszary, jak i sektory poddane relokacji nie są dostępne dla programowych metod nadpisywania zawartości dysków twardych, sprzętowa metoda „enhanced secure erase” pozwala na najbezpieczniejsze usunięcie wszelkich danych zgromadzonych na danym nośniku. Skuteczność metody została potwierdzona przez amerykańskie agencje rządowe w dokumencie NIST 800-88.

„Secure erase” kontra demagnetyzer
Główna różnica pomiędzy niszczeniem danych za pomocą demagnetyzera a metodą „secure erase” sprowadza się do faktu, że podczas procesu demagnetyzacji dysk ulega całkowitemu zniszczeniu, w związku z czym nie może zostać ponownie użyty. Z tego też powodu usługa „secure erase” nazywana jest także metodą proekologiczną, ponieważ nie wymaga dalszej utylizacji twardych dysków.

„Secure erase” kontra młotek
Wydawałoby się, że szybszą i trwalszą metodą na usuwanie danych z nośników byłoby fizyczne zniszczenie dysku. Nic podobnego. Zgodnie informacjami opublikowanymi przez Center for Magnetic Recording Research (CMRR), dane można odczytać nawet z fragmentu o wymiarach 1/100 milimetra. A to oznacza, że nawet użycie najbardziej zaawansowanych niszczarek nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa danych umieszczonych na dysku.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zlecanie przez firmy, urzędy i inne instytucje operujące ważnymi, poufnymi danymi, usługi kasowania danych na zewnątrz. Outsourcing w tym przypadku jest zdecydowanie tańszy niż zakup samego urządzenia, szczególnie w miejscach, w których proces demagnetyzacji czy „secure erase” nie jest wykonywany zbyt często. Co istotne, taka usługa wykonywana jest zawsze w siedzibie klienta, w jego obecności.

W Polsce sprzedażą demagnetyzerów oraz realizowaniem usługi kasowania dysków w modelu outsourcingowym zajmuje się kilka firm. Są to np. Intimus Crypto, T&T Trading czy Printcom.

Źródło: www.demagnetyzery.pl
Skomentuj na forum