Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Luki w prekonfigurowanych obrazach dla chmury Amazon

Klienci chmury Amazon mają dostęp do ponad 8000 wstępnie skonfigurowanych obrazów maszyn wirtualnych (Amazon Machine Images, AMI). Wiele z obrazów zawiera luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez atakującego do przejęcia wirtualnej infrastruktury.


Na możliwość wykorzystania obrazów AMI do ataku po raz pierwszy zwrócili uwagę specjaliści z Centrum Zaawansowanych Badań nad Bezpieczeństwem w Darmstadt (Center for Advanced Security Research Darmstadt, CASED), o czym informowaliśmy w lipcu br.

Wstępnie skonfigurowane obrazy zawierające niezbędne składniki, takie jak system Linux, Apache, bazę danych i inne usługi niezbędne do wdrażania aplikacji w chmurze tworzone są przez społeczność programistów. Jednak gdy wydawca obrazu pozostawi w systemie poufne dane albo historia powłoki Bash nie zostanie wyczyszczona przed publikacją obrazu, to istnieje ryzyko wykorzystania tych danych przez osoby trzecie.

Po czterech miesiącach od badań naukowców z CASED, za analizę obrazów AMI zabrali się naukowcy z francuskiego ośrodka badawczego EURECOM. Jak się okazało, ponad połowa z dostępnych na całym świecie obrazów, zawiera wcześniej wykryte luki oraz dodatkowe problemy.

AMI z systemem Windows, stanowiące niewielką część spośród 5300 przebadanych obrazów były szczególnie podatne na atak. Kwestie luk bezpieczeństwa stwierdzono w 246 z 253 virtual appliance z systemem Windows. Szczególnie często występowała luka pozwalająca na wykonanie kodu za pomocą podstawionej strony w przeglądarce Internet Explorer.

Duża liczba AMI z systemami Linux opierała się na starych wersjach Debiana, generujących słabe klucze SSH. Badacze zauważają, że podatność ta znana jest już od 2008 roku. Jednak przestarzałe oprogramowanie nie jest jedynym problemem.

Wykryto również prywatne klucze SSH, a nawet połączenia SSH, które wymagały tylko podania hasła, podatne na ataki typu brute-force. Nawet usunięcie poufnych danych nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdyż naukowcom udało się odtworzyć zawartość obrazu przy pomocy narzędzi linuksowych, takich jak np. extundelete. W blisko 1/5 badanych obrazów AMI, udało się odtworzyć 98% usuniętych plików.

Należy mieć na uwadze fakt, że wykryte błędy nie dotyczą samej infrastruktury chmurowej i powstały w wyniku nienależytego podejścia do kwestii bezpieczeństwa społeczności programistów. Dlatego ważnym jest by korzystając z gotowych rozwiązań, przed ich produkcyjną implementacją szczegółowo przyjrzeć się opisanym lukom.

Amazon poinformował swoich klientów o wykrytych problemach i wydał przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi sposobu ich usunięcia.

Czytaj również:
-> Użytkownicy chmury Amazon ujawniają poufne dane

Skomentuj na forum