Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Aktualności

Luki w prekonfigurowanych obrazach dla chmury Amazon

Klienci chmury Amazon mają dostęp do ponad 8000 wstępnie skonfigurowanych obrazów maszyn wirtualnych (Amazon Machine Images, AMI). Wiele z obrazów zawiera luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez atakującego do przejęcia wirtualnej infrastruktury.


Na możliwość wykorzystania obrazów AMI do ataku po raz pierwszy zwrócili uwagę specjaliści z Centrum Zaawansowanych Badań nad Bezpieczeństwem w Darmstadt (Center for Advanced Security Research Darmstadt, CASED), o czym informowaliśmy w lipcu br.

Wstępnie skonfigurowane obrazy zawierające niezbędne składniki, takie jak system Linux, Apache, bazę danych i inne usługi niezbędne do wdrażania aplikacji w chmurze tworzone są przez społeczność programistów. Jednak gdy wydawca obrazu pozostawi w systemie poufne dane albo historia powłoki Bash nie zostanie wyczyszczona przed publikacją obrazu, to istnieje ryzyko wykorzystania tych danych przez osoby trzecie.

Po czterech miesiącach od badań naukowców z CASED, za analizę obrazów AMI zabrali się naukowcy z francuskiego ośrodka badawczego EURECOM. Jak się okazało, ponad połowa z dostępnych na całym świecie obrazów, zawiera wcześniej wykryte luki oraz dodatkowe problemy.

AMI z systemem Windows, stanowiące niewielką część spośród 5300 przebadanych obrazów były szczególnie podatne na atak. Kwestie luk bezpieczeństwa stwierdzono w 246 z 253 virtual appliance z systemem Windows. Szczególnie często występowała luka pozwalająca na wykonanie kodu za pomocą podstawionej strony w przeglądarce Internet Explorer.

Duża liczba AMI z systemami Linux opierała się na starych wersjach Debiana, generujących słabe klucze SSH. Badacze zauważają, że podatność ta znana jest już od 2008 roku. Jednak przestarzałe oprogramowanie nie jest jedynym problemem.

Wykryto również prywatne klucze SSH, a nawet połączenia SSH, które wymagały tylko podania hasła, podatne na ataki typu brute-force. Nawet usunięcie poufnych danych nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdyż naukowcom udało się odtworzyć zawartość obrazu przy pomocy narzędzi linuksowych, takich jak np. extundelete. W blisko 1/5 badanych obrazów AMI, udało się odtworzyć 98% usuniętych plików.

Należy mieć na uwadze fakt, że wykryte błędy nie dotyczą samej infrastruktury chmurowej i powstały w wyniku nienależytego podejścia do kwestii bezpieczeństwa społeczności programistów. Dlatego ważnym jest by korzystając z gotowych rozwiązań, przed ich produkcyjną implementacją szczegółowo przyjrzeć się opisanym lukom.

Amazon poinformował swoich klientów o wykrytych problemach i wydał przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi sposobu ich usunięcia.

Czytaj również:
-> Użytkownicy chmury Amazon ujawniają poufne dane

Skomentuj na forum