Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Luki w prekonfigurowanych obrazach dla chmury Amazon

Klienci chmury Amazon mają dostęp do ponad 8000 wstępnie skonfigurowanych obrazów maszyn wirtualnych (Amazon Machine Images, AMI). Wiele z obrazów zawiera luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez atakującego do przejęcia wirtualnej infrastruktury.


Na możliwość wykorzystania obrazów AMI do ataku po raz pierwszy zwrócili uwagę specjaliści z Centrum Zaawansowanych Badań nad Bezpieczeństwem w Darmstadt (Center for Advanced Security Research Darmstadt, CASED), o czym informowaliśmy w lipcu br.

Wstępnie skonfigurowane obrazy zawierające niezbędne składniki, takie jak system Linux, Apache, bazę danych i inne usługi niezbędne do wdrażania aplikacji w chmurze tworzone są przez społeczność programistów. Jednak gdy wydawca obrazu pozostawi w systemie poufne dane albo historia powłoki Bash nie zostanie wyczyszczona przed publikacją obrazu, to istnieje ryzyko wykorzystania tych danych przez osoby trzecie.

Po czterech miesiącach od badań naukowców z CASED, za analizę obrazów AMI zabrali się naukowcy z francuskiego ośrodka badawczego EURECOM. Jak się okazało, ponad połowa z dostępnych na całym świecie obrazów, zawiera wcześniej wykryte luki oraz dodatkowe problemy.

AMI z systemem Windows, stanowiące niewielką część spośród 5300 przebadanych obrazów były szczególnie podatne na atak. Kwestie luk bezpieczeństwa stwierdzono w 246 z 253 virtual appliance z systemem Windows. Szczególnie często występowała luka pozwalająca na wykonanie kodu za pomocą podstawionej strony w przeglądarce Internet Explorer.

Duża liczba AMI z systemami Linux opierała się na starych wersjach Debiana, generujących słabe klucze SSH. Badacze zauważają, że podatność ta znana jest już od 2008 roku. Jednak przestarzałe oprogramowanie nie jest jedynym problemem.

Wykryto również prywatne klucze SSH, a nawet połączenia SSH, które wymagały tylko podania hasła, podatne na ataki typu brute-force. Nawet usunięcie poufnych danych nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdyż naukowcom udało się odtworzyć zawartość obrazu przy pomocy narzędzi linuksowych, takich jak np. extundelete. W blisko 1/5 badanych obrazów AMI, udało się odtworzyć 98% usuniętych plików.

Należy mieć na uwadze fakt, że wykryte błędy nie dotyczą samej infrastruktury chmurowej i powstały w wyniku nienależytego podejścia do kwestii bezpieczeństwa społeczności programistów. Dlatego ważnym jest by korzystając z gotowych rozwiązań, przed ich produkcyjną implementacją szczegółowo przyjrzeć się opisanym lukom.

Amazon poinformował swoich klientów o wykrytych problemach i wydał przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi sposobu ich usunięcia.

Czytaj również:
-> Użytkownicy chmury Amazon ujawniają poufne dane

Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja