Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

PRIMEHPC FX10 - superkomputer od Fujitsu

Firma Fujitsu poinformowała o globalnej dostępności superkomputera PRIMEHPC FX10, który jest skalowalny do teoretycznej szczytowej wydajności przetwarzania 23,2 petaflopa. Maszyna stanowi kolejne udoskonalenie technologii superkomputerów Fujitsu zastosowanej w komputerze K, który osiągnął najwyższą wydajność na świecie w czerwcu 2011 r.


Wszystkie elementy superkomputera - od procesorów po warstwę pośrednią - zostały opracowane przez Fujitsu, dzięki czemu charakteryzują się wysoką niezawodnością i doskonałą sprawnością. W zależności od potrzeb klientów system można skalować aż do konfiguracji 1024 stelaży, co pozwala osiągnąć ogromną wydajność na poziomie 23,2 petaflopa.

Obecnie symulacje komputerowe są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, od badań podstawowych na uniwersytetach i w placówkach naukowych po projektowanie produktów w firmach. Przewiduje się, że w przyszłości takie symulacje będą używane do rozwiązywania problemów społecznych - w tym w pracach nad nowymi lekami, badaniach medycznych, analizie trzęsień ziemi i zjawisk pogodowych oraz opracowywaniu nowych źródeł energii. Superkomputery, które są platformą umożliwiającą symulację komputerową, stają się coraz wydajniejsze i bardziej skalowalne. W szczególności istnieje duże zapotrzebowanie na superkomputery wysokiej klasy o wydajności liczonej w petaflopach.

Nowy Superkomputer jest w znacznym stopniu zgodny z komputerem K - superkomputerem opracowywanym wspólnie przez firmy RIKEN i Fujitsu w ramach inicjatywy, którą kieruje japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). W związku z tym doskonale nadaje się do tworzenia oprogramowania, które ma być używane na komputerze K.

1. Oferuje bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe klasy światowej o wydajności do 23,2 petaflopa W swojej największej możliwej konfiguracji składającej się z 98 304 węzłów w 1024 stelażach superkomputer stanowi bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe o wydajności teoretycznej do 23,2 petaflopa, z 6 petabajtami pamięci.

2. Procesory SPARC64 IXfx zapewniają wysoką wydajność przy niskim poborze mocy, są znacznie wydajniejsze od procesorów SPARC64 VIIIfx, na których są oparte i które pracują w komputerze K. Każdy procesor ma 16 rdzeni. Dzięki zastosowaniu chłodzenia wodnego i konstrukcji o wysokiej sprawności, która zwiększa wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy, osiąga wydajność autonomiczną klasy światowej 236,5 gigaflopa i wydajność na wat przekraczającą 2 gigaflopy.

3. Zapewnia wysoką wydajność produkcyjną dzięki uruchamianiu wielu aplikacji równocześnie oraz zmniejsza pracochłonność prac programistycznych. Skalowalne połączenia „Tofu” z 10 łączami, każde o wydajności 5 GB/s x 2 (w obu kierunkach), oraz oryginalna warstwa pośrednia HPC Fujitsu, Technical Computing Suite, z kompilatorem i biblioteką, dają wysoką wydajność wykonywania wielu równoległych aplikacji.

Technologia VISIMPACT umożliwia łatwe wdrożenie hybrydowego równoległego modelu programowania łączącego wątki z interfejsem przekazywania komunikatów, który zmniejsza pracochłonność projektowania aplikacji w trybie masowego programowania równoległego.

Dane techniczne produktu
1. Sprzęt
• Węzeł
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa - 236,5 gigaflopa
 - Procesor SPARC64 IXfx (1,848 GHz, 16 rdzeni) x 1
 - Pamięć 32 GB, 64 GB
 - Przepustowość pamięci 85 GB/s
 - Międzywęzłowa szybkość przesyłania danych 5 GB/s × 2 (dwukierunkowa)/łącze
• System
 - Liczba stelaży 4 ~ 1024
 - Liczba węzłów 384 ~ 98 304
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa 90,8 ~ 23 248 teraflopów
 - Całkowita pojemność pamięci    12 ~ 6 291 TB
 - Połączenia „Tofu”
 - Metoda chłodzenia - Bezpośrednie chłodzenie wodą + chłodzenie powietrzem (Opcjonalny moduł chłodzący z odprowadzaniem powietrza)
2. System operacyjny
 - Linux-based OS

Super komputer będzie dostępny na rynku od stycznia 2012 r. Fujitsu planuje sprzedać 50 systemów w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Fujitsu
Skomentuj na forum
 

Logowanie i rejestracja