Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Aktualności

PRIMEHPC FX10 - superkomputer od Fujitsu

Firma Fujitsu poinformowała o globalnej dostępności superkomputera PRIMEHPC FX10, który jest skalowalny do teoretycznej szczytowej wydajności przetwarzania 23,2 petaflopa. Maszyna stanowi kolejne udoskonalenie technologii superkomputerów Fujitsu zastosowanej w komputerze K, który osiągnął najwyższą wydajność na świecie w czerwcu 2011 r.


Wszystkie elementy superkomputera - od procesorów po warstwę pośrednią - zostały opracowane przez Fujitsu, dzięki czemu charakteryzują się wysoką niezawodnością i doskonałą sprawnością. W zależności od potrzeb klientów system można skalować aż do konfiguracji 1024 stelaży, co pozwala osiągnąć ogromną wydajność na poziomie 23,2 petaflopa.

Obecnie symulacje komputerowe są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, od badań podstawowych na uniwersytetach i w placówkach naukowych po projektowanie produktów w firmach. Przewiduje się, że w przyszłości takie symulacje będą używane do rozwiązywania problemów społecznych - w tym w pracach nad nowymi lekami, badaniach medycznych, analizie trzęsień ziemi i zjawisk pogodowych oraz opracowywaniu nowych źródeł energii. Superkomputery, które są platformą umożliwiającą symulację komputerową, stają się coraz wydajniejsze i bardziej skalowalne. W szczególności istnieje duże zapotrzebowanie na superkomputery wysokiej klasy o wydajności liczonej w petaflopach.

Nowy Superkomputer jest w znacznym stopniu zgodny z komputerem K - superkomputerem opracowywanym wspólnie przez firmy RIKEN i Fujitsu w ramach inicjatywy, którą kieruje japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). W związku z tym doskonale nadaje się do tworzenia oprogramowania, które ma być używane na komputerze K.

1. Oferuje bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe klasy światowej o wydajności do 23,2 petaflopa W swojej największej możliwej konfiguracji składającej się z 98 304 węzłów w 1024 stelażach superkomputer stanowi bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe o wydajności teoretycznej do 23,2 petaflopa, z 6 petabajtami pamięci.

2. Procesory SPARC64 IXfx zapewniają wysoką wydajność przy niskim poborze mocy, są znacznie wydajniejsze od procesorów SPARC64 VIIIfx, na których są oparte i które pracują w komputerze K. Każdy procesor ma 16 rdzeni. Dzięki zastosowaniu chłodzenia wodnego i konstrukcji o wysokiej sprawności, która zwiększa wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy, osiąga wydajność autonomiczną klasy światowej 236,5 gigaflopa i wydajność na wat przekraczającą 2 gigaflopy.

3. Zapewnia wysoką wydajność produkcyjną dzięki uruchamianiu wielu aplikacji równocześnie oraz zmniejsza pracochłonność prac programistycznych. Skalowalne połączenia „Tofu” z 10 łączami, każde o wydajności 5 GB/s x 2 (w obu kierunkach), oraz oryginalna warstwa pośrednia HPC Fujitsu, Technical Computing Suite, z kompilatorem i biblioteką, dają wysoką wydajność wykonywania wielu równoległych aplikacji.

Technologia VISIMPACT umożliwia łatwe wdrożenie hybrydowego równoległego modelu programowania łączącego wątki z interfejsem przekazywania komunikatów, który zmniejsza pracochłonność projektowania aplikacji w trybie masowego programowania równoległego.

Dane techniczne produktu
1. Sprzęt
• Węzeł
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa - 236,5 gigaflopa
 - Procesor SPARC64 IXfx (1,848 GHz, 16 rdzeni) x 1
 - Pamięć 32 GB, 64 GB
 - Przepustowość pamięci 85 GB/s
 - Międzywęzłowa szybkość przesyłania danych 5 GB/s × 2 (dwukierunkowa)/łącze
• System
 - Liczba stelaży 4 ~ 1024
 - Liczba węzłów 384 ~ 98 304
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa 90,8 ~ 23 248 teraflopów
 - Całkowita pojemność pamięci    12 ~ 6 291 TB
 - Połączenia „Tofu”
 - Metoda chłodzenia - Bezpośrednie chłodzenie wodą + chłodzenie powietrzem (Opcjonalny moduł chłodzący z odprowadzaniem powietrza)
2. System operacyjny
 - Linux-based OS

Super komputer będzie dostępny na rynku od stycznia 2012 r. Fujitsu planuje sprzedać 50 systemów w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Fujitsu
Skomentuj na forum