Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

PRIMEHPC FX10 - superkomputer od Fujitsu

Firma Fujitsu poinformowała o globalnej dostępności superkomputera PRIMEHPC FX10, który jest skalowalny do teoretycznej szczytowej wydajności przetwarzania 23,2 petaflopa. Maszyna stanowi kolejne udoskonalenie technologii superkomputerów Fujitsu zastosowanej w komputerze K, który osiągnął najwyższą wydajność na świecie w czerwcu 2011 r.


Wszystkie elementy superkomputera - od procesorów po warstwę pośrednią - zostały opracowane przez Fujitsu, dzięki czemu charakteryzują się wysoką niezawodnością i doskonałą sprawnością. W zależności od potrzeb klientów system można skalować aż do konfiguracji 1024 stelaży, co pozwala osiągnąć ogromną wydajność na poziomie 23,2 petaflopa.

Obecnie symulacje komputerowe są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, od badań podstawowych na uniwersytetach i w placówkach naukowych po projektowanie produktów w firmach. Przewiduje się, że w przyszłości takie symulacje będą używane do rozwiązywania problemów społecznych - w tym w pracach nad nowymi lekami, badaniach medycznych, analizie trzęsień ziemi i zjawisk pogodowych oraz opracowywaniu nowych źródeł energii. Superkomputery, które są platformą umożliwiającą symulację komputerową, stają się coraz wydajniejsze i bardziej skalowalne. W szczególności istnieje duże zapotrzebowanie na superkomputery wysokiej klasy o wydajności liczonej w petaflopach.

Nowy Superkomputer jest w znacznym stopniu zgodny z komputerem K - superkomputerem opracowywanym wspólnie przez firmy RIKEN i Fujitsu w ramach inicjatywy, którą kieruje japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). W związku z tym doskonale nadaje się do tworzenia oprogramowania, które ma być używane na komputerze K.

1. Oferuje bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe klasy światowej o wydajności do 23,2 petaflopa W swojej największej możliwej konfiguracji składającej się z 98 304 węzłów w 1024 stelażach superkomputer stanowi bardzo szybkie, skalowalne w szerokim zakresie środowisko obliczeniowe o wydajności teoretycznej do 23,2 petaflopa, z 6 petabajtami pamięci.

2. Procesory SPARC64 IXfx zapewniają wysoką wydajność przy niskim poborze mocy, są znacznie wydajniejsze od procesorów SPARC64 VIIIfx, na których są oparte i które pracują w komputerze K. Każdy procesor ma 16 rdzeni. Dzięki zastosowaniu chłodzenia wodnego i konstrukcji o wysokiej sprawności, która zwiększa wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy, osiąga wydajność autonomiczną klasy światowej 236,5 gigaflopa i wydajność na wat przekraczającą 2 gigaflopy.

3. Zapewnia wysoką wydajność produkcyjną dzięki uruchamianiu wielu aplikacji równocześnie oraz zmniejsza pracochłonność prac programistycznych. Skalowalne połączenia „Tofu” z 10 łączami, każde o wydajności 5 GB/s x 2 (w obu kierunkach), oraz oryginalna warstwa pośrednia HPC Fujitsu, Technical Computing Suite, z kompilatorem i biblioteką, dają wysoką wydajność wykonywania wielu równoległych aplikacji.

Technologia VISIMPACT umożliwia łatwe wdrożenie hybrydowego równoległego modelu programowania łączącego wątki z interfejsem przekazywania komunikatów, który zmniejsza pracochłonność projektowania aplikacji w trybie masowego programowania równoległego.

Dane techniczne produktu
1. Sprzęt
• Węzeł
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa - 236,5 gigaflopa
 - Procesor SPARC64 IXfx (1,848 GHz, 16 rdzeni) x 1
 - Pamięć 32 GB, 64 GB
 - Przepustowość pamięci 85 GB/s
 - Międzywęzłowa szybkość przesyłania danych 5 GB/s × 2 (dwukierunkowa)/łącze
• System
 - Liczba stelaży 4 ~ 1024
 - Liczba węzłów 384 ~ 98 304
 - Teoretyczna wydajność obliczeniowa 90,8 ~ 23 248 teraflopów
 - Całkowita pojemność pamięci    12 ~ 6 291 TB
 - Połączenia „Tofu”
 - Metoda chłodzenia - Bezpośrednie chłodzenie wodą + chłodzenie powietrzem (Opcjonalny moduł chłodzący z odprowadzaniem powietrza)
2. System operacyjny
 - Linux-based OS

Super komputer będzie dostępny na rynku od stycznia 2012 r. Fujitsu planuje sprzedać 50 systemów w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Fujitsu
Skomentuj na forum
 

Logowanie i rejestracja