Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Aktualności

20 lat obecności HP na polskim rynku

HP Polska obchodzi w tym roku 20 lat działalności. Powstanie oddziału firmy przypadło na ważny czas zmian na polskim rynku, dynamiczny rozwój gospodarki w latach 90. oraz szanse realizacji najważniejszych projektów informatycznych zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Kilka z nich można uznać za kamienie milowe w rozwoju polskiego rynku informatycznego.


Na początku lat 90. najważniejszymi produktami w portfolio HP Polska były instrumenty medyczne oraz rozwiązania dla przedsiębiorstw. Przez kolejne lata portfolio HP rozszerzało się w wyniku fuzji o komputery firmy Compaq, zaawansowane oprogramowanie biznesowe Mercury i ArcSight, usługi outsourcingowe EDS, macierze 3PAR czy przełączniki 3Com. Przejęć było znacznie więcej, ale te znakomicie podkreślają kierunek rozwoju firmy globalnie, co oczywiście przełożyło się na działania na polskim rynku. Jednocześnie firma wycofała się z rynku medycznego, aparatów cyfrowych, projektorów i procesorów PA-RISC. W pierwszym roku działalności obroty firmy wynosiły 5 milionów dolarów, a warszawskie biuro zatrudniało 50 osób.

Wśród najważniejszych inwestycji firmy w Polsce, należy wymienić Globalne Centrum Biznesowe HP we Wrocławiu, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 2000 specjalistów, obsługujących klientów z całego regionu EMEA. W ofercie Centrum znajdują się m.in. usługi z zakresu finansów, HR, łańcucha dostaw  i marketingu. Złożoność usług świadczonych przez wrocławskie GCB, a także skala jego działalności sprawia, że jest to jedno z najważniejszych tego typu centrów w Europie.

Pierwszym kontraktem, który firma zalicza do swoich najważniejszych sukcesów, był projekt budowy Systemu Informatycznego dla Lasów Państwowych, podpisany  w 1991 roku. Jego budowa wiązała się m.in. z instalacją serwerów w ponad 300 nadleśnictwach oraz ze stworzeniem sieci obsługi serwisowej - co pozwoliło firmie uzyskać dużą przewagę nad konkurencją i poznać uwarunkowania funkcjonowania administracji państwowej.

Kolejne wdrożenia objęły sektor finansowy. Najważniejsze z nich to budowa systemu centralnego dla Narodowego Banku Polskiego, stworzenie systemu IT dla Polskiego Banku Inwestycyjnego, a później dla Lukas Banku, Inteligo i Alior Banku. Oznacza to kilka rewolucji, takich jak: odmiejscowienie klienta, stworzenie podstaw bankowości elektronicznej oraz, przy coraz szybciej rosnących oczekiwaniach klientów, stworzenie elastycznej skalowalnej platformy.

Na początku 2000 roku HP pozyskał kontrakty, które bezpośrednio przełożyły się na komfort życia obywateli. Od 2001 r., dzięki wdrożonemu przez HP systemowi informatycznemu, wymieniono w Polsce ponad 12 mln starych praw jazdy.

Jednym z najważniejszych wyzwań informatycznych dla polskiego oddziału było stworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Ten system kontroli unijnych dopłat do krajowej produkcji rolnej HP stworzył dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dzisiaj umożliwił on wypłatę 112 mld złotych 2 mln polskich rolników.

Technologie HP wspierają również policję w kluczowym dla bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa wykrywaniu sprawców przestępstw. System informatyczny Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej rocznie pozwala zarządzać dwoma milionami informacji kryminalnych pochodzącymi z 18 służb i urzędów, co poważnie skróciło czas przetwarzania danych. KCIK znacznie usprawnił też współpracę służb.

HP przyczynił się też do tego, że możemy poruszać się po Europie bez paszportów, stwarzając System Informacyjny Schengen drugiej generacji. Do systemu codziennie trafia około 340 tys. zapytań. Platforma obsługuje różne typy danych i integruje różne aplikacje, dzięki czemu tylko w 2010 r. system opracowany przez HP umożliwił szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie ok. 100 milionom ludzi.

Od 14 lat HP Polska jest największą firmą technologiczną w Polsce, zatrudniającą kilka tysięcy pracowników i współpracującą z licznym gronem partnerów działających na obszarze całego kraju, którzy świadczą usługi organizacjom działającym we wszystkich branżach.

HP jest powszechnie znany z urządzeń drukujących i do dziś firma zajmuje pozycję lidera w tym segmencie rynku. Co druga sprzedana drukarka, ma logo HP. Ponadto HP jest liderem na rynku usług IT, serwerów x86 i komputerów stacjonarnych.

"Moje losy są ściśle związane z HP. Zostałem zatrudniony w firmie na samym początku i mam pierwszy numer pracowniczy. Także przez te 20 lat od wewnątrz obserwuję jak HP się zmienia i rośnie. Po tylu latach wiem jedno; sukcesem każdej organizacji są przede wszystkim ludzie" - mówi Paweł Czajkowski, Prezes HP Polska.

Źródło: HP
Skomentuj na forum