Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

20 lat obecności HP na polskim rynku

HP Polska obchodzi w tym roku 20 lat działalności. Powstanie oddziału firmy przypadło na ważny czas zmian na polskim rynku, dynamiczny rozwój gospodarki w latach 90. oraz szanse realizacji najważniejszych projektów informatycznych zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Kilka z nich można uznać za kamienie milowe w rozwoju polskiego rynku informatycznego.


Na początku lat 90. najważniejszymi produktami w portfolio HP Polska były instrumenty medyczne oraz rozwiązania dla przedsiębiorstw. Przez kolejne lata portfolio HP rozszerzało się w wyniku fuzji o komputery firmy Compaq, zaawansowane oprogramowanie biznesowe Mercury i ArcSight, usługi outsourcingowe EDS, macierze 3PAR czy przełączniki 3Com. Przejęć było znacznie więcej, ale te znakomicie podkreślają kierunek rozwoju firmy globalnie, co oczywiście przełożyło się na działania na polskim rynku. Jednocześnie firma wycofała się z rynku medycznego, aparatów cyfrowych, projektorów i procesorów PA-RISC. W pierwszym roku działalności obroty firmy wynosiły 5 milionów dolarów, a warszawskie biuro zatrudniało 50 osób.

Wśród najważniejszych inwestycji firmy w Polsce, należy wymienić Globalne Centrum Biznesowe HP we Wrocławiu, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 2000 specjalistów, obsługujących klientów z całego regionu EMEA. W ofercie Centrum znajdują się m.in. usługi z zakresu finansów, HR, łańcucha dostaw  i marketingu. Złożoność usług świadczonych przez wrocławskie GCB, a także skala jego działalności sprawia, że jest to jedno z najważniejszych tego typu centrów w Europie.

Pierwszym kontraktem, który firma zalicza do swoich najważniejszych sukcesów, był projekt budowy Systemu Informatycznego dla Lasów Państwowych, podpisany  w 1991 roku. Jego budowa wiązała się m.in. z instalacją serwerów w ponad 300 nadleśnictwach oraz ze stworzeniem sieci obsługi serwisowej - co pozwoliło firmie uzyskać dużą przewagę nad konkurencją i poznać uwarunkowania funkcjonowania administracji państwowej.

Kolejne wdrożenia objęły sektor finansowy. Najważniejsze z nich to budowa systemu centralnego dla Narodowego Banku Polskiego, stworzenie systemu IT dla Polskiego Banku Inwestycyjnego, a później dla Lukas Banku, Inteligo i Alior Banku. Oznacza to kilka rewolucji, takich jak: odmiejscowienie klienta, stworzenie podstaw bankowości elektronicznej oraz, przy coraz szybciej rosnących oczekiwaniach klientów, stworzenie elastycznej skalowalnej platformy.

Na początku 2000 roku HP pozyskał kontrakty, które bezpośrednio przełożyły się na komfort życia obywateli. Od 2001 r., dzięki wdrożonemu przez HP systemowi informatycznemu, wymieniono w Polsce ponad 12 mln starych praw jazdy.

Jednym z najważniejszych wyzwań informatycznych dla polskiego oddziału było stworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Ten system kontroli unijnych dopłat do krajowej produkcji rolnej HP stworzył dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dzisiaj umożliwił on wypłatę 112 mld złotych 2 mln polskich rolników.

Technologie HP wspierają również policję w kluczowym dla bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa wykrywaniu sprawców przestępstw. System informatyczny Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej rocznie pozwala zarządzać dwoma milionami informacji kryminalnych pochodzącymi z 18 służb i urzędów, co poważnie skróciło czas przetwarzania danych. KCIK znacznie usprawnił też współpracę służb.

HP przyczynił się też do tego, że możemy poruszać się po Europie bez paszportów, stwarzając System Informacyjny Schengen drugiej generacji. Do systemu codziennie trafia około 340 tys. zapytań. Platforma obsługuje różne typy danych i integruje różne aplikacje, dzięki czemu tylko w 2010 r. system opracowany przez HP umożliwił szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie ok. 100 milionom ludzi.

Od 14 lat HP Polska jest największą firmą technologiczną w Polsce, zatrudniającą kilka tysięcy pracowników i współpracującą z licznym gronem partnerów działających na obszarze całego kraju, którzy świadczą usługi organizacjom działającym we wszystkich branżach.

HP jest powszechnie znany z urządzeń drukujących i do dziś firma zajmuje pozycję lidera w tym segmencie rynku. Co druga sprzedana drukarka, ma logo HP. Ponadto HP jest liderem na rynku usług IT, serwerów x86 i komputerów stacjonarnych.

"Moje losy są ściśle związane z HP. Zostałem zatrudniony w firmie na samym początku i mam pierwszy numer pracowniczy. Także przez te 20 lat od wewnątrz obserwuję jak HP się zmienia i rośnie. Po tylu latach wiem jedno; sukcesem każdej organizacji są przede wszystkim ludzie" - mówi Paweł Czajkowski, Prezes HP Polska.

Źródło: HP
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja