Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Badanie: Firmy obawiają się o bezpieczeństwo środowisk cloud

Jak wynika z badania - 2011 State of Cloud Survey - opublikowanego przez firmę Symantec, przedsiębiorstwa i instytucje mają mieszane uczucia związane z bezpieczeństwem przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej. Większość ankietowanych organizacji kwestię bezpieczeństwa wskazuje zarówno jako główną obawę, jak i cel przechodzenia na "cloud computing".


Badanie firmy Symantec  ujawniło również, że działy IT nie są odpowiednio przygotowane na przetwarzanie w chmurze - niemal połowa respondentów stwierdziła, że ich personel IT nie jest jeszcze na to gotowy.

Badanie „State of Cloud Survey" koncentrowało się na różnych formach przetwarzania chmurowego. Obejmowało m.in. publiczne i prywatne chmury, w tym oprogramowanie dostarczane jako usługa (SaaS), infrastrukturę hybrydową, platformę w formie usługi (PaaS), a także publiczną i prywatną infrastrukturę.

Przeprowadzona ankieta ukazuje sprzeczności dotyczące bezpieczeństwa, jakie występują wśród organizacji. Z jednej strony jest ono wskazywane jako najważniejszy cel, a z drugiej jako największa obawa związana z przejściem do chmury. Osiemdziesiąt siedem procent ankietowanych jest przekonanych, że przejście na „cloud computing" nie pogorszy bezpieczeństwa, a może je wręcz poprawić. Jednak największą obawę stanowi kwestia samego zapewnienia bezpieczeństwa środowiska chmurowego. Wskazane w badaniu potencjalne zagrożenia obejmują miedzy innymi: złośliwe oprogramowanie, kradzież danych przez hakerów, a także utratę poufnych informacji.

"Wnioski z ankiety potwierdzają, że jedną z głównych obaw związanych z przejściem do chmury jest bezpieczeństwo. Aby rozwiązania chmurowe były godne zaufania, działy IT muszą podjąć działania, dzięki którym będą miały taki sam wgląd i kontrolę nad danymi i aplikacjami niezależnie od tego, czy znajdują się one w chmurze, czy też są utrzymywane w lokalnej infrastrukturze" - mówi Francis deSouza, prezes grupy Enterprise Products and Services, Symantec.
 
Wiele firm i instytucji - niemal połowa badanych - deklaruje brak gotowości na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Mniejszy procent ankietowanych (pomiędzy 15 a 18 procent) ocenia, że ich personel IT jest bardzo dobrze przygotowany na krok w stronę przetwarzania chmurowego.

Brak gotowości częściowo wynika z braku doświadczenia - zaledwie 25 procent zespołów IT miało jakąkolwiek styczność z przetwarzaniem w chmurze. W związku z tym większość organizacji sięga obecnie po pomoc z zewnątrz. W przypadku wdrożeń obejmujących infrastrukturę hybrydową lub rozwiązania typu „platforma jako usługa" (platform-as-a-service), mniej więcej trzy na czterech ankietowanych przyznaje się, że sięga po pomoc resellerów typu VAR, niezależnych konsultantów, integratorów systemów lub wyspecjalizowane usługi oferowane przez dostawców rozwiązań.
 
Wiele organizacji dyskutuje na temat przejścia do chmury - pomiędzy 75 a 81 procent ankietowanych przynajmniej rozmawia o różnych formach tego podejścia. Ponadto badanie wykazało, że zainteresowanie usługami chmurowymi jest bardzo wysokie. Siedemdziesiąt trzy procent ankietowanych korzysta już lub jest w trakcie wdrażania wybranych usług chmurowych, przy czym na czoło wysuwają się usługi związane z bezpieczeństwem. Główne rodzaje usług chmurowych, po które sięgają firmy, to poczta elektroniczna (zarządzanie lub bezpieczeństwo), zarządzanie bezpieczeństwem, a także usługi zapewniające ochronę sieci web i komunikatorów.

Niewiele jest jednak organizacji, które dokonałyby pełnej migracji do rozwiązań chmurowych. Mniej niż 20 procent potwierdziło, że zakończyło wdrożenia w każdym z głównych obszarów objętych badaniem. Mniej więcej jedna organizacja na cztery jest obecnie w fazie wdrożenia. Około dwóch trzecich wciąż jest na etapie wczesnych rozmów, testów lub w ogóle nie rozważa przejścia do chmury.

Badanie firmy Symantec pokazuje, że organizacje, które wdrożyły technologie chmurowe, nie uzyskują oczekiwanych efektów i korzyści. Osiemdziesiąt osiem procent oczekiwało, że chmura poprawi elastyczność zaplecza IT, ale tylko 47 procent potwierdza, że ten efekt udało się uzyskać. Wyniki okazały się także gorsze od oczekiwanych w takich obszarach jak przywracanie sprawności po awarii, efektywność, niższe koszty operacyjne i lepszy poziom bezpieczeństwa.

Zalecenia
Przyjmij aktywną postawę we wdrażaniu technologii przetwarzania w chmurze. Zbyt wiele organizacji IT wykazuje obecnie powolne, metodyczne, zachowawcze podejście do „cloud computing". Liderzy IT powinni utrzymać kontrolę nad ważnymi aspektami, takimi jak bezpieczeństwo, dostępność i koszty. Będzie to trudne, o ile personel nie zostanie odpowiednio przeszkolony i przygotowany.
Podziel dane i aplikacje na warstwy. Nie wszystkie informacje i aplikacje są równie ważne. Przeprowadź analizę i umieść dane oraz aplikacje w odpowiednich warstwach, aby określić, które z nich mogą być bez ryzyka przeniesione do chmury.
Oceń ryzyko i ustal odpowiednie zasady. Zadbaj o to, aby informacje o szczególnym znaczeniu były dostępne wyłącznie dla autoryzowanych użytkowników i nie opuszczały firmy. Sprawdź również, czy dostawcy usług chmurowych są w stanie sprostać wymogom odnośnie zgodności z przepisami prawa. Przeprowadź też ocenę potencjalnych dostawców usług chmurowych pod kątem kwestii operacyjnych, takich jak wysoka dostępność i mechanizmy przywracania sprawności po awarii.
Zacznij teraz. Przetwarzanie w chmurze nie wymaga podejścia zerojedynkowego: wszystko albo nic. Wykorzystanie usług chmurowych to łatwy, pierwszy krok w stronę „cloud computing". Choć przygotowanie do przeniesienia najważniejszych dla firmy aplikacji może wymagać czasu, to od prostszych programów i usług można rozpocząć natychmiast.

Źródło: Symantec
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja