Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Aktualności

Gartner - Magic Quadrant dla wirtualizacji serwerów x86

GartnerFirma analityczna Gartner, po raz kolejny opublikowała raport Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86 (Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure). Pozycję lidera utrzymuje VMware, w tym samym kwadrancie po raz pierwszy znalazły się również Citrix i Microsoft.


W połowie 2011 r. co najmniej 40% obciążenia architektury x86 stanowiły serwery wirtualne, ponadto, wg. analityków liczba serwerów zwirtualizowanych od 2010 do 2015 roku ma wzrosnąć pięciokrotnie.

Liczba maszyn wirtualnych zwirtualizowanych serwerów wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich lat. Konkurencyjność rozwiązań wirtualizacyjnych rośnie. Zasięg wirtualizacji rozszerza się na mniejsze firmy. Z co raz większym entuzjazmem rynek przyjmuje wirtualizację desktopów i cloud computing.

Wirtualizacja jest strategiczną podstawą dla modernizacji infrastruktury, poprawy szybkości i jakości usług IT oraz migracji do hybrydowych i publicznych chmur obliczeniowych. Gwałtownie rosnąca liczba przedsiębiorstw średniej wielkości, które mają po raz pierwszy styczność z wirtualizacją ma do wyboru kilka bardzo mocnych rozwiązań.

Rynek się staje bardzo konkurencyjny, zarówno w zakresie oferowanych produktów jak kompleksowości wizji na drodze do chmur obliczeniowych. VMware zachowuje udział w rynku i pozycję lidera technologicznego, ale rynek rośnie w szybkim tempie i konkurenci tacy jak Citrix Systems i Microsoft mają większy udział niż przed rokiem. Choć większość przedsiębiorstw z listy Global 1000 wykorzystuje wirtualizację, to małe przedsiębiorstwa, szczególnie w gospodarkach wschodzących dopiero zaczyna lub jeszcze nie rozpoczęły wdrażania wirtualizacji. Ponadto cloud computing, przyczynia się do rozwoju usługodawców oferujących rozwiązania IaaS.

Raportem Magic Quadrant objęci mogą być producenci rozwiązań, spełniający kilka istotnych kryteriów: Muszą dostarczać rozwiązania wirtualizacji w architekturze x86 w postaci aplikacji instalowanych pod kontrolą systemu operacyjnego lub bezpośrednio na sprzęcie, muszą zapewnić podstawowe narzędzia administracyjne dla tych rozwiązań, muszą mieć co najmniej 100 różnych organizacji korzystających z ich produktów od 1 kwietnia 2011 r.

Magic Quadrant Virtualization 2011


Citrix i Microsoft dołączyły do VMware znajdującego się już od dawna w kwadrancie liderów. Chociaż VMware nadal wyznacza standardy w zakresie produktów i utrzymuje wysokie tempo w zakresie strategii, Microsoft zwiększył swój udział (szczególnie wśród firm średniej wielkości i nowych klientów rozpoczynających wdrożenia z zakresu wirtualizacji). Citrix również wykorzystał swoją mocną pozycję w zakresie wirtualizacji desktopów i dzięki darmowemu hypervisorowi XenServer poszerzył udział w rynku wirtualizacji serwerów.

Gdy Microsoft przesunął się do kwandrantu liderów, nie ma rzucających się w oczy pretendentów. Wraz z udoskonaleniem funkcjonalności wzrostem udziału w rynku i lepszym marketingiem bliskim wejścia w ten kwadrant jest Oracle.

Citrix zwiększając realizację swoich wizji przeszedł do kwadrantu liderów. Największe szanse na znalezienie się w tym kwadrancie ma Red Hat, który przedstawił swoją wizję CloudForms i dołączył do w Open Virtualization Alliance.

Oracle, Parallels i Red Hat pozostają niszowymi graczami na rynku wirtualizacji x86. Parallels jest nadal chętnie wybierany przez usługodawców skupiających się na wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji i prawdopodobnie wykorzysta ten fakt rozszerzając z czasem swoją ofertę. Oracle pozostaje mocną opcją dla aplikacji Oracle, DBMS i Oracle Linux. Red Hat rozważany jest przede wszystkim podczas wdrożeń mających na celu konsolidację i migrację systemów.

Magic Quadrant uwzględnia tylko rozwiązania komercyjne, pomijając bezpłatne rozwiązania open source jak Xen i KVM. Ale komercyjne implementacje tych rozwiązań już zostały uwzględnione.

W najnowszej odsłonie raportu nie uwzględniono SUSE (dawniej Novella). Decyzję taką podjęto w związku z przejęciem Novella przez Attachmate i wydzieleniem komercyjnej dystrybucji linuksa jako oddzielnej jednostki gospodarczej. SUSE zbyt krótko działa na rynku by móc oceniać jego strategię i wizje w odniesieniu do konkurencji. Poza tym w wyniku sojuszy z Microsoft, Citrix i VMware SUSE może być wirtualizowane na platformach konkurencji a poza tym wykorzystane jako fundament do wirtualizacji oferując dwa rozwiązania: KVM i XEN.

Autorami raportu Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (w roku 2011) są Thomas J. Bittman, George J. Weiss, Mark A. Margevicius, Philip Dawson.

Magiczny Kwadrat Gartnera ocenia dostawców technologii uwzględniając takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości realizacyjne. Kryteria oceny uwzględniają także potencjał dostawcy, jego produktów oraz informację zwrotną od klientów.

Raport The Magic Quadrant, będący graficznym przedstawieniem rynku w określonym czasie, został zastrzeżony prawem autorskim w 2010 przez Gartner, Inc. Przedstawia wykonaną przez Gartner analizę tego, jak producenci plasują się wobec kryteriów ustalonych dla tego segmentu rynku, zgodnie z definicją Gartner. W swoim raporcie Gartner nie popiera żadnego dystrybutora, produktu czy usługi i nie zaleca użytkownikom technologii wyboru jedynie dostawców umieszczonych w kwadrancie liderów (Leaders). Jest to wyłącznie narzędzie analityczne i nie powinno być rozumiane jako konkretne wskazówki do działania.

Źródło: Gartner
Skomentuj na forum