Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Windows Server 2019 dostępny!

Windows Server 2019Przed tygodniem, zgodnie z zapowiedziami na konferencji Ignite, Microsoft wydał stabilną wersję Windows Server 2019, następcę Windows Server 2016, rozwijanego w czterech obszarach - chmur hybrydowych, bezpieczeństwa, platformy dla aplikacji i infrastruktury hiperkonwergentnej. Nowy serwerowy system Microsoft, jak podkreśla producent, przenosi aspekty zarządzania firmowych centrum danych na kolejny poziom.

Wśród najistotniejszych nowości  i usprawnień, na szczególną uwagę zasługują Windows Admin Center, rozszerzone wsparcie dla infrastruktury hiperkonwergentnej, usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i konteneryzacji.

Windows Admin Center, to rozwijana pod nazwą kodową 'Project Honolulu', webowa konsola wspierająca administratorów w codziennych zadaniach związanych z monitorowaniem i zarządzaniem infrastrukturą, agregująca w jednym miejscu wiele różnego rodzaju konsol rozsianych po całym systemie, takich jak Server Manager, Device Manager, Disk Management, Task Manager czy Event Viewer. Funkcjonalność platformy Windows Admin Center można rozszerzyć za pomocą wtyczek opracowanych przez firmy trzecie. Wsparcie dla środowisk hybrydowych ułatwia łączenie się z usługami dostępnymi w chmurze Azure, takimi jak Azure Backup, Azure File Sync, odzyskiwanie po awarii, itd.

Infrastruktura hiperkonwergentna (Hyper-Converged Infrastructure, HCI) to jeden z najnowszych trendów w środowiskach serwerowych. Również Microsoft wprowadza wiele unowocześnień w tym obszarze, wprowadzając usprawnienia funkcji Storage Spaces Direct, wprowadzonej w Windows Server 2016, obejmujące czterokrotnie powiększenie maksymalnej puli pamięci oraz znaczący wzrost wydajności środowiska. Nowa funkcja 'True Two-node' pozwala na łatwe hostowanie środowisk magazynowych definiowanych programowo (software-defined storage) w środowiskach brzegowych, charakteryzujących się niewielką infrastrukturą i ograniczoną łącznością sieciową.

Jak w wypadku każdego nowego wydania, Microsoft nie mógł pominąć warstwy bezpieczeństwa. Windows Defender został wyposażony w moduł ATP (Advanced Threat Protection) odpowiedzialny za wykrywanie wszelkiego rodzaju naruszeń bezpieczeństwa i automatyczne blokowanie ataków. Windows Defender Advanced Threat Protection wykrywa exploity typu zero-day, nim one zostaną poznane, dodatkowo chroniąc środowisko przed intruzami. Funkcjonalność Shielded VM (Shielded Virtual Machines), dostępna dotychczas dla maszyn wirtualnych z Windows, została rozszerzona o możliwość ochrony maszyn z Linux. Udoskonalenia wprowadzono również w obszarze SDN, poprzez szyfrowane podsieci, co uniemożliwia śledzenie ruchu SDN przez osobę mającą dostęp do sieci fizycznej.

Usprawnienia w obrębie konteneryzacji pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie kontenerów przy zmniejszeniu ich obrazu. Znacząco poprawiono kompatybilność aplikacji z Kubernetes. Ulepszenia zawarte w podsystemie Windows dla linuksa (Windows Subsystem on Linux, WSL) pozwalają na poprawę współpracy ze środowiskami Linux i natywnymi narzędziami Linux, takimi jak np. OpenSSH.

Z kolei System Insights, to nowa funkcja analityki predykcyjnej dla systemu Windows Server pomagająca w proaktywnym i wydajnym prognozowaniu zużycia zasobów. Funkcję System Insights zaprojektowano w taki sposób by można było ją uruchamiać we wszystkich instancjach systemu Windows Server, w tym w instancjach fizycznych, systemach zwirtualizowanych i w chmurze.

Zmniejszony obraz wersji Core przekłada się na mniejszą powierzchnię potencjalnych ataków i mniejsze wymagania wdrożeniowe.

Warto zwrócić uwagę, że usprawnienia takie jak  Storage Spaces Direct, szyfrowane podsieci, Windows Admin Center, wraz z deduplikacją ReFS mają niebagatelne znaczenie dla warstwy wirtualizacyjnej realizowanej za pomocą Microsoft Hyper-V 2019.

Wraz z Windows Server 2019 podobnie jak jego poprzednik dostępny jest w edycjach Standard - dla środowisk fizycznych i niewielkich środowisk zwirtualizowanych oraz w edycji Datacenter - dla środowisk, w których wirtualizacja i chmura odgrywają główną rolę. Ponadto małe firmy mogą wdrożyć Windows Server Essentials 2019, edycję nie wymagającą licencji dostępowych, skierowaną do niewielkich środowisk z maksymalnie 25 urządzeniami / 50 użytkownikami.

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem na temat Windows Server 2019 na blogu Altaro, w którym znalazła się również moja opinia na temat nowości w systemie.

 

Logowanie i rejestracja