Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Samodzielne wdrażanie Internetu Rzeczy w domu i firmie

QNAP IoTRozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników biznesowych, jak i domowych. Z najnowszych badań wynika jednocześnie, że wiele osób obawia się, czy technologie te zapewniają odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa i czy ich dane na pewno pozostają poufne. Te obawy można łatwo zniwelować - stawiając na rozwiązania Internetu Rzeczy budowane samodzielnie.

Na rynku znajdziemy już wiele usług i urządzeń, które nawet niezaawansowanym użytkownikom pozwalają na łatwe budowanie inteligentnych systemów sterowania domem, monitoringu czy zarządzania usługami online.

Z raportu opublikowanego w listopadzie przez firmę konsultingową Deloitte wynika, że zainteresowanie rozwiązaniami z segmentu IoT/smart home w ostatnim czasie stale rośnie  aczkolwiek ów wzrost niekoniecznie przekłada się na równie szybko rosnącą sprzedaż takich produktów. Powodem jest fakt, że wiele osób obawia się „wpuszczenia” do swoich domów inteligentnych kamer, czujników i sensorów aż 40% respondentów zadeklarowało niepokój związany z możliwym niedostatecznym zabezpieczeniem urządzeń oraz narażeniem na szwank bezpieczeństwa oraz prywatności.

Dużo usług, mało współpracy
Dodatkowym problemem jest to, że wiele osób poszukuje wyspecjalizowanych systemów i zestawów usług  idealnie pasujących do specyfiki ich domu, aktywności czy potrzeb, kompatybilnych z zakupionym wcześniej sprzętem i możliwych do zarządzania z poziomu pojedynczego, scentralizowanego interfejsu. Takich rozwiązań niestety na rynku na razie brakuje  różni producenci rozwijają swoje ekosystemy smart home/IoT raczej niezależnie, a sprawienie by różne systemy efektywnie współpracowały bywa wyzwaniem.

Istnieje jednak rozwiązanie, pozwalające na skuteczne poradzenie sobie z wszystkimi tymi problemami  zbudowanie własnego systemu smart home/IoT, który siłą rzeczy będzie idealnie skrojony na miarę potrzeb danego użytkownika i w 100% spełni jego oczekiwania. Może to brzmieć dość skomplikowanie… ale tak naprawdę wcale takie nie jest.

Smart home z klocków
Na rynku jest ogromny wybór np. względnie tanich włączników, gniazdek, sensorów czy siłowników sterowanych via Wi-Fi, które doskonale sprawdzą się podczas budowy lub budowania własnego systemu inteligentnego domu, w którym chcemy wprowadzić np. funkcje zdalnego lub automatycznego (np. w oparciu o dane o porze dnia, temperaturze, informacji z czujnika ruchu/zmierzchu/deszczu) uruchamiania określonych urządzeń, oświetlenia (np. lampek choinkowych  sezon sprzyja!), ogrzewania czy uchylania/domykania okien. Rozwiązania te dostępne są nie tylko dla zaawansowanych użytkowników  rosnąca popularność urządzeń takich jak Arduino czy Raspberry Pi sprawiła, że powstała ogromna liczba gotowych, łatwych do wdrożenia usług i aplikacji, które zastosować można we własnych projektach. Tworzenie systemu z takich elementów nie wymaga zaawansowanej wiedzy  przypomina nieco budowanie z gotowych „klocków”.

QNAP

Warto jednak pamiętać, że taki system do sprawnego funkcjonowania potrzebuje efektywnie funkcjonującego mózgu  centralnego elementu, czyli serwera, który będzie służył jako platforma dla wszystkich usług, miejsce do przechowywania danych, punkt wymiany informacji z różnych systemów itp. "Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstało oprogramowanie QIoT Suite Lite platforma chmurowa Internetu Rzeczy, działająca z poziomu NAS-a QNAP i pozwalająca na błyskawiczne wdrażanie, konfigurowanie i hostowanie usług Internetu Rzeczy. Nie dość, że pozwala ona wykorzystać domowego NAS-a jako platformę dla IoT (bez żadnych dodatkowych kosztów  bo przecież NAS i tak już działa 24/7), to na dodatek rozwiązanie to jest wygodniejsze niż korzystanie z zewnętrznych usług i oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Jako, że wszystkie dane i pliki pozostają pod kontrolą użytkownika, ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu do nich jest minimalne. Oczywiście, nasze rozwiązania z tej dziedziny doskonale współpracują również z urządzeniami Arduino czy Raspberry Pi" - wyjaśnia Grzegorz Bielawski, Country Manager QNAP Polska.

qnap qiot quick setup wizard

"Warto również dodać, że taki system smart home można łatwo uzupełnić o inne, gotowe do wdrożenia rozwiązania QNAP, czyli np. dostępną dla użytkowników QNAP NAS aplikację Surveillance Station, pozwalającą na wykorzystanie NAS-a (z podłączoną kamerą/kamerami) jako pełnoprawnego centrum monitoringu, ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami takimi jak alerty, podgląd z urządzeń mobilnych itp." - dodaje Grzegorz Bielawski.
 
W ofercie QNAP znaleźć można również jednopłytkowy serwer QBoat, który doskonale sprawdzi się jako platforma dla projektów IoT.

Źródło: QNAP

Logowanie i rejestracja