Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Sieć centrów danych OVH obejmie całą Europę

Cloud Computing Data CenterJak wynika z danych Komisji Europejskiej, Szwecja, Włochy, Wielka Brytania czy Holandia to kraje, w których stopień wykorzystania chmury jest najwyższy. Dlatego właśnie zachodnia i północna część Europy stały się ośrodkami, w których większość dostawców decyduje się umieścić swoje centra danych. Ryzyko takiej inwestycji jest stosunkowo niewielkie gdyż na miejscu działa wiele dojrzałych technologicznie przedsiębiorstw, które są potencjalnymi odbiorcami usług w modelu cloud computing.

Zachowawcza strategia dostawców usług serwerowych sprawia, że wielu z nich pomija perspektywiczne regiony Europy, w których w najbliższym czasie nastąpi rozpowszechnienie narzędzi cyfrowych.

Firma OVH, europejski lider rynku usług serwerowych, obrała drogę zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie tworzy sieć centrów danych, uwzględniając w swoich planach całą Europę. Wschodnia część kontynentu odgrywa w strategii firmy ważną rolę. Plany uruchomienia centrów danych w Hiszpanii, Anglii czy Niemczech poprzedziło otwarcie ośrodka w Warszawie.

Europa Wschodnia nie chce pozostać w tyle
Wschód Europy nie jest powszechnie kojarzony z wysokim stopniem cyfryzacji. Wskaźniki DESI (The Digital Economy and Society Index), przedstawiające stopień cyfrowego rozwoju krajów Unii Europejskiej, są jednoznaczne. Polska, Węgry, Słowacja czy Bułgaria - wszystkie te kraje zostały zakwalifikowane przez Komisję Europejską do kategorii „pozostających w tyle" (falling behind). Udział chmury w całkowitej wartości rynku IT w Polsce nieznacznie przekracza 1 proc. i jest ponad dwukrotnie niższy niż wskaźniki światowe. Mimo to perspektywy rozwoju są bardzo optymistyczne. Według najnowszego raportu firmy analitycznej PMR, krajowy rynek usług chmury publicznej w 2015 r. zwiększył się o blisko jedną trzecią. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój biznesu działającego w oparciu o usługi cyfrowe, w kolejnych latach możemy spodziewać się wzrostów w całym regionie Europy Środkowo–Wschodniej.

Otwarta brama do chmury
Poza stopniem cyfryzacji, barierą wejścia na rynek Europy Wschodniej jest cena. Wielu dostawców nie jest w stanie zapewnić usług, które byłyby dostosowane do budżetów firm z tego regionu, dlatego rezygnują z inwestycji w centra danych w krajach takich jak Polska. Celem OVH jest stworzenie rozporoszonej sieci placówek i umożliwienie firmom przechowywania danych na terenie ich kraju lub w bezpośrednim sąsiedztwie.

"Decydując o wyborze miejsca powstania centrum danych bierzemy pod uwagę nie tyle obecną sytuację rynkową, co perspektywy rozwoju. Zaobserwowaliśmy, że kraje takie jak Polska czy Czechy bardzo szybko chłoną nowe technologie. Na rynkach lokalnych Europy Wschodniej powstają małe firmy, które chcą funkcjonować w środowisku cyfrowym, ale nie mogą sobie pozwolić na uruchomienie, a następnie utrzymanie własnej infrastruktury serwerowej. Perspektywa przetwarzania danych w chmurze i skorzystania z usług zewnętrznego dostawcy jest dla nich niezwykle kusząca. Właśnie takie organizacje są naszymi potencjalnymi klientami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wykorzystywanym przez OVH, takim jak m.in. energooszczędne chłodzenie cieczą, możemy zaoferować doskonały stosunek ceny do jakości" - tłumaczy Alexandre Morel, Chief Marketing Officer w firmie OVH.

Również większe firmy w regionie Europy Wschodniej przekonują się do usług zewnętrznych dostawców i coraz chętniej łączą swoje rozwiązania z proponowanymi przez nich produktami, tworząc chmurę hybrydową. Dzięki temu przedsiębiorstwa wciąż mają kontrolę nad swoimi danymi, a jednocześnie mogą elastycznie zwiększać lub zmniejszać wielkość zasobów. Dostęp do szerokiego spektrum klientów, do których zaliczają się firmy z wielu sektorów rynku, był istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o budowie centrum danych OVH w Europie Wschodniej.

Polski przyczółek na wschodzie Europy
Warszawskie centrum danych powstało z myślą nie tylko o firmach z Polski, ale również innych krajów. Placówka będzie obsługiwała klientów m.in. z Bałkanów, Turcji, Rumunii, Rosji, Łotwy, Litwy, Estonii czy Izraela, gdzie rynek start-upów rozwija się niezwykle dynamicznie.

Jednym z powodów, dla których OVH zdecydowało się na budowę centrum danych w Polsce, było duże doświadczenie na lokalnym rynku oraz silna kadra specjalistów. Warto podkreślić, że od 12 lat działa w Polsce zespół R&D, który razem z kolegami z Francji tworzy i rozwija usługi oferowane przez OVH na całym świecie.

Źródło: OVH

Logowanie i rejestracja