Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rozwiązanie Unified Access usprawnia środowiska IT w edukacji

Alcatel-LucentWzrost popularności urządzeń konsumenckich oraz rozwój trendu BYOD jest faktem. Nigdzie nie jest to tak łatwo dostrzegalne, jak w środowisku szkolnym i akademickim. Inteligentne urządzenia mobilne wyznaczają nowy standard, dlatego instytucje edukacyjne, w tym uczelnie wyższe, muszą odnaleźć nowy sposób radzenia sobie z tą zmianą.


Johan Ragmo, dyrektor ds. rozwoju działalności w firmie Alcatel-Lucent Enterprise odpowiedzialny za region środkowo-północnej i wschodniej Europy, pokazuje, w jaki sposób rozwiązanie Unified Access może pomóc szkolnictwu w zarządzaniu sieciami informatycznymi.

Uczniowie czy studenci nie rozpoczynają teraz nowego roku szkolnego czy akademickiego, wyposażeni w plecaki i piórniki, wyczekując z zaciekawieniem, co powie im nauczyciel; ich uwaga jest skierowana na nowe technologie, dlatego przynoszą ze sobą smartfony, tablety, konsole do gier - a więc różnorodne urządzenia z funkcjami sieciowymi, na ogół bezprzewodowe i przenośne. Kadra naukowa chce móc korzystać z urządzeń, które najlepiej odpowiadają im potrzebom w pracy, i mieć dostęp do zasobów z każdego miejsca. Co więcej, także pracownicy administracji i dostawcy mają swoje oczekiwania względem sieci WLAN i LAN, dlatego działy IT muszą szukać nowych rozwiązań.

Szkolnictwo to prawdopodobnie jeden z najlepszych przykładów takiego środowiska, w którym rozwiązanie Unified Access będzie w stanie rozwiązać wszystkie problemy komunikacyjne użytkowników - i przywróci działowi IT kontrolę nad własną infrastrukturą sieciową.

Jednorazowa rejestracja - wielokrotny dostęp
Instytucje edukacyjne, takie jak szkoły czy uczelnie, mają to do siebie, że pracujące i uczące się w nich osoby często je zmieniają. Początek nowego roku szkolnego i akademickiego wiąże się dużym obciążeniem dla działu IT - nowe osoby i nowe urządzenia, dotychczasowi uczniowie i studenci z nowymi, ale także starszymi urządzeniami, a z drugiej strony sieci przewodowe i bezprzewodowe odpowiadające za określone obszary - wszystkie te elementy wymagają szerokiego wsparcia i niemałych zasobów informatycznych.

Oto, jak rozwiązanie Unified Access może ułatwić życie uczniom, studentom, nauczycielom i dostawcom usług... oraz działowi IT. Cała koncepcja opiera się na wykorzystaniu profilów zapisanych w systemie Unified Access, dzięki czemu każdy użytkownik musi się rejestrować tylko raz, aby uzyskać kod dostępu, zaś system automatycznie ustawi parametry dostępu, indywidualnie dla każdego użytkownika.

W ramach nowego procesu rejestracji w systemie szkoły lub uczelni użytkownik będzie mógł zarejestrować swoje urządzenia przy okazji zapisywania się na zajęcia. Otrzyma wtedy unikalny identyfikator oraz profil użytkownika w oparciu o wymagania dotyczące zajęć, co zapewni mu dostęp do potrzebnych materiałów i aplikacji. Taka sama procedura obejmie nauczycieli, pracowników administracyjnych, a nawet dostawców. Taki sposób ustanawiania zasad ułatwia działowi IT zarządzanie sprzętem, tak aby uczeń, student lub pracownik instytucji edukacyjnej mógł dodać własne urządzenia do swojego profilu w sieci. Za pośrednictwem portalu uzyskują odpowiedni dostęp sieciowy, w zależności od używanego w danym czasie urządzenia, wykorzystując automatyczny proces konfiguracji.

W ten sposób dostęp do sieci uzyskują nie tylko urządzenia indywidualnych osób - system ten obejmuje także nowe wyposażenie instalowane w środowisku uczelni, takie jak interaktywne tablice czy zautomatyzowane usługi biblioteczne, które nawiązują połączenie sieciowe w sposób stabilny i bezpieczny. Dzięki systemowi Unified Access każdy użytkownik, tak nauczyciel, uczeń czy student, jak i pracownik administracyjny czy dostawca usług, uzyskuje odpowiedni poziom dostępu sieciowego, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu.

Unified Access zarządza priorytetami, uwzględniając nie tylko profile użytkowników, ale również szereg innych kryteriów, takich jak lokalizacja czy pora dnia. W wyniku tego dostęp do sieci podczas zajęć może być ograniczany na rzecz komfortu prowadzącego, ale uczniowie czy studenci przebywający w kafejce internetowej mogą liczyć na lepszą jakość połączenia.

Rozwiązanie Unified Access pozwala takim organizacjom, jak instytucje edukacyjne, zyskać wyjątkową elastyczność konfigurowania i kontrolowania sieci w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, użytkowników i zapotrzebowania. Działy IT zyskują z kolei możliwość zapewniania użytkownikom sieci niezawodnego i stabilnego dostępu za pośrednictwem urządzeń przewodowych i bezprzewodowych wtedy, kiedy go potrzebują dla poszczególnych użytkowników.

Źródło: Alcatel-Lucent Enterprise

Logowanie i rejestracja