Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Ransomware Qlocker wciąż niebezpieczny - możesz stracić swoje pliki!

RansomwareBrak dostępu do firmowych dokumentów, rodzinnych zdjęć i filmów zapisanych na serwerze NAS, a zamiast nich dysk wypełniony spakowanymi plikami 7zip i dokument tekstowy z żądaniem okupu - to oznaki ataku ransomwarem Qlocker. Niestety opcji ratunku jest niewiele. Okup sięga kilku tysięcy złotych, a samodzielne próby rozwiązania problemu mogą jedynie pogorszyć sytuację. W ostatnim czasie eksperci ESET otrzymali kolejne zgłoszenie, tym razem od mieszkańca Poznania, który padł ofiarą ataku.

Problem, z jakim zmierzyła się ofiara wspomnianego zagrożenia szyfrującego, ujawniła potrzeba skorzystania z archiwalnych plików, które znajdowały się na domowym serwerze NAS QNAP. Niestety nie było to możliwe - wszystkie prywatne zdjęcia, filmy, jak i dokumenty firmowe zostały zablokowane. Właściciel serwera nie mógł w żaden sposób dotrzeć do swoich danych, które zostały zaszyfrowane za pomocą archiwizatora 7zip, takiego samego z którego korzysta wielu internautów. Jedynym dostępnym plikiem był dokument tekstowy o nazwie !!!READ_ME.

"Cyberprzestępcy wykorzystali dziurę w zabezpieczeniach serwera i zainstalowali ransomware Qlocker, który zaszyfrował wszystkie dane znajdujące się na serwerze. Tego typu sytuacje były nagminne w kwietniu i maju tego roku, natomiast w dalszym ciągu występują. Pomimo, że producent serwerów QNAP przygotował 16 kwietnia 2021 aktualizację, łatającą lukę w zabezpieczeniach, wielu właścicieli serwerów QNAP nadal jej nie zainstalowało" - mówi Kamil Sadkowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Chcesz odzyskać pliki, zapłać okup
Po kliknięciu w dokument tekstowy o nazwie !!!READ_ME, wyświetlana jest wiadomość twórców zagrożenia, którzy informują o możliwości przywrócenia zaszyfrowanych plików pod warunkiem zapłacenia okupu w kryptowalucie. Dokument tekstowy zawiera szczegółową instrukcję, w której zawarte są unikalne klucze oraz witryny internetowe umożliwiające zrealizowanie płatności. Atakujący żądają od ofiar kwot sięgających równowartości kilku tysięcy złotych. Eksperci z ESET rekomendują, by okupu nie płacić. Zamiast tego warto skorzystać z porad producenta serwera. Można próbować odzyskać dane na własną rękę, jednak szansa na pomyślność takich działań nie jest duża, a skutkiem nieudanych prób może być uszkodzenie plików i bezpowrotne ich utracenie. Zamiast tego lepiej poszukać pomocy wśród firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Niestety koszt takiej usługi nierzadko przekracza kwotę okupu.

W opisywanym przypadku na szczęście inne, podłączone do tej samej sieci co serwer, urządzenia nie zostały zainfekowane. Jednocześnie ofiara ataku potwierdziła, że w ostatnim czasie nie otrzymała żadnej podejrzanej wiadomości, a wszelkie inne konta, w tym mailowe, są odpowiednio chronione.

"To cenna lekcja dla wszystkich, w tym również dla firm. W kontekście ochrony danych należy myśleć o zabezpieczeniach kompleksowo i wielowarstwowo. W wypadku sprzętów, typu router czy serwer plików, które trudno zabezpieczyć antywirusem, konieczne jest regularne aktualizowanie firmware’u. Wszystko dlatego, że ewentualna infekcja ransomwarem może skutkować poważnymi stratami zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw" - dodaje Kamil Sadkowski.

Jak chronić się przed tego rodzaju atakami?
Należy pamiętać, że po udanym ataku próba odzyskania plików może być bardzo trudna a nawet niemożliwa. Na celowniku cyberprzestępców są zarówno osoby prywatne, gminy, jak i mniejsze firmy. Jeśli nie chcesz narazić się na nieprzyjemności związane z atakiem hakerskim i koniecznością zapłaty okupu, oto parę wskazówek, które mogą pomóc zapobiec dotkliwym skutkom potencjalnych ataków.

Miej kopie zapasowe danych…
Wiele firm dotkniętych przez oprogramowanie ransomware stwierdza, że ich kopie zapasowe są nieaktualne lub brakuje im kluczowych danych. Przywrócenie utraconych plików w razie awarii może być w takich przypadkach niemożliwe. Dlatego powinniśmy traktować kopie zapasowe danych jako inwestycję w nieprzerwane działanie firmy.

…i sprawdzaj, czy działają
Zasadność posiadania kopii zapasowych ujawnia się zazwyczaj dopiero po wystąpieniu awarii lub zewnętrznego ataku. Kopie warto przechowywać na różnych nośnikach i w różnych lokalizacjach. W ten sposób, minimalizowane jest ryzyko niemożności przywrócenia danych w sytuacji krytycznej. Koniecznie sprawdzaj regularnie czy wykonane kopie działają i zawierają wszystkie potrzebne dane.

Pamiętaj o ochronie
Regularnie aktualizuj firmaware posiadanych urządzeń, a komputer i telefon chroń skutecznym pakietem antywirusowym. Dla podniesienia skuteczności ochrony koniecznie zabezpiecz dostęp do ustawień antywirusa hasłem.

Źródło: ESET

Logowanie i rejestracja