Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Samodzielne sieci 5G nabierają kształtu - globalne badanie dla F5

Sieci 5GZgodnie z globalnymi badaniami zleconymi przez F5, niemal połowa operatorów komórkowych wdraża lub planuje wdrożyć samodzielną sieć 5G. Obecnie prawie wszyscy operatorzy 5G nie posiadają samodzielnych sieci z dedykowanym rdzeniem. Jednak takie sieci są budowane w szybkim tempie: pod koniec 2020 r. już 18% z ankietowanych operatorów telekomunikacyjnych wdrażało autonomiczny rdzeń 5G, a kolejne 29% planowało wdrożenia.

W Europie, samodzielny rdzeń 5G wdrażało 21% respondentów, tyle samo je planowało. 90% europejskich ankietowanych spodziewa się zakończenia wdrożeń samodzielnych sieci 5G do końca 2023 r. W Ameryce Pn. prognoza zamknięcia wdrożeń w tym samym terminie jest na poziomie 96%, na Bliskim Wschodzie i Afryce Pn. na poziomie 94%. W Azji do 2023 r. samodzielnymi sieciami 5G będzie odpowiednio dysponować 86% respondentów, mimo że wdrożenia na koniec 2020 r. były na wyższym poziomie niż w Europie tj. 22%, zaś ich planowanie na poziomie 41%.

Architektura - preferencje
Z badania wynika, że ankietowani operatorzy zarówno w perspektywie globalnej, jak i w Europie wyraźnie preferują stosy pionowe od jednego dostawcy (73% ankietowanych), przed najlepszą w klasie strategią horyzontalną (23%).

Ścieżki do krawędzi
Przetwarzanie na krawędzi - koncepcja lokalizacji mocy obliczeniowej blisko użytkowników końcowych  - ma być jedną z kluczowych cech sieci 5G. Globalnie 60% ankietowanych operatorów deklaruje gotowość na partnerstwo (lub gotowość do jego rozpatrzenia) z głównymi platformami chmury publicznej w celu zbudowania przepustowości w tym obszarze. Jednak w Europie tylko 18% twierdzi, że będzie współpracowało lub rozważy współpracę z platformami chmury publicznej. 40% operatorów twierdzi, że albo buduje własne sieci brzegowe, albo to zrobi.

"Przetwarzanie brzegowe (edge computing) ma fundamentalne znaczenie dla realizacji korzyści z 5G - łączności z wysoką responsywnością. Dlatego dobrze przemyślana i zrównoważona strategia brzegowa jest tak istotna dla operatorów. Nie muszą oni stawiać na jedną chmurę publiczną: nowe rozwiązania na rynku, w tym od F5, ułatwiają operatorom komórkowym wdrażanie i zabezpieczanie aplikacji oraz funkcji sieciowych w wielu środowiskach multi-cloud i brzegowych" - mówi Bart Salaets, Senior Director of Solutions Engineering w F5.

Płynne przejście z 4G do 5G - wyzwania
Pośród wyzwań, respondenci globalnie byli zgodni i wskazali na trzy kluczowe kwestie. Najważniejsza, na którą w Europie wskazało 61% respondentów, okazała się potrzeba ujednoliconej polityki bezpieczeństwa w sieciach 4G i 5G. Pozostałe dwa kluczowe wyzwania - w obu przypadkach w Europie wskazało 53% respondentów - to sygnalizacja i międzysieciowe połączenia oraz wprowadzanie funkcji sieci wirtualnych (VNF) skutecznie współpracujących z funkcjami natywnymi dla chmury (CNF).

"Zidentyfikowane przez operatorów komórkowych wyzwania opierają się na prowadzeniu złożonych sieci 5G równolegle z tradycyjnymi architekturami i są do pokonania. Jednak warunkiem sukcesu jest gruntowne rozważenie kwestii bezpieczeństwa i interoperacyjność w chwili przyjmowania natywnych dla chmury architektur 5G" - wskazuje Salaets.

Priorytety ochrony w samodzielnych sieciach 5G
Pośród funkcji bezpieczeństwa, zgodnie z ich znaczeniem dla wdrożenia i początkowego działania takich sieci 5G respondenci wskazali kolejno: sygnalizację sieci szkieletowej 5G, ochronę przed atakami DDoS i zapobieganie włamaniom, usługi brzegowe i IoT oraz usługi konfiguracji sieci szkieletowej. W odpowiedziach z Europy pojawiły się zwiększone obawy dotyczące bezpieczeństwa dla sieci brzegowych, Internetu Rzeczy i sieci RAN w chmurze.

O wszechstronnej technologii 5G, zaprojektowanej celem obsługi dużej przepustowości, liczby połączeń i niezawodności, mówi się w kategoriach przełomu dla osób fizycznych, firm i całej gospodarki. Dlatego budowanie zaufania do sieci 5G musi się opierać na solidnych środkach zapewniających bezpieczeństwo.

Potencjał 5G - europejski optymizm
W kwestii potencjału 5G i sprostaniu oczekiwaniom rynkowym operatorzy europejscy są optymistyczni, mimo powszechnej opinii o ich sceptycyzmie związanym z zadłużeniem firm telekomunikacyjnych w tym obszarze geograficznym. Podczas gdy 64% respondentów z Azji i 57% respondentów z Ameryki Pn. miało wątpliwości co do spełnienia obietnicy 5G i umożliwienia przyspieszonego wdrażania nowych usług dla klientów, tylko 34% respondentów w Europie uważa, że będzie to „niezwykle trudne".

Źródło: F5

Logowanie i rejestracja