Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

VMware: Pacjenci oczekują większej cyfryzacji służby zdrowia

Medycyna cyfryzacjaRok 2020 okazał się punktem zwrotnym dla rozwoju telezdrowia. Badanie VMware pokazuje, że niemal połowa (44%) Europejczyków z entuzjazmem podchodzi do zastąpienia osobistych konsultacji medycznych spotkaniami zdalnymi z lekarzem. Co ciekawe, w największym stopniu z telemedycyny chcą korzystać osoby w wieku 45-54 lat.

Lockdown, przeciążenie służby zdrowia, a jednocześnie obawa przed koronawirusem sprawiły, że wielu pacjentów, zamiast skorzystać z wizyty w przychodni, testowało skuteczność telemedycyny i teleporad. W Wielkiej Brytanii przed pojawieniem się koronawirusa konsultacje wideo stanowiły zaledwie 1% z 340 milionów wizyt rocznie realizowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki w systemie NHS. Po wybuchu pandemii, liczba wizyt na ostrym dyżurze spadła o 57% w porównaniu z rokiem 2019, natomiast platforma lekarska Push Doctor odnotowała wzrost liczby konsultacji o 70% tygodniowo.

Hybrydowy model opieki

Nie inaczej jest w Polsce. Z raportu NFZ wynika, że w czasie epidemii nawet 80% konsultacji medycznych odbywało się w formie teleporady. Niektórzy pacjenci skorzystali z tej możliwości po raz pierwszy w życiu. Wiele wskazuje na to, że znaczna część z nich nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnego modelu ochrony zdrowia. Według raportu STADA Health Report 2020 3 na 4 Polaków jest skłonnych do korzystania z porad lekarskich w formie zdalnej - w 2019 taką wolę wyrażało 58% ankietowanych.

"W czasie pandemii wiele osób, które wcześniej nie korzystały z pracy zdalnej, dostrzegło w tym modelu wiele zalet. Na tyle oswoiły się one z technologią, że dziś większość z nich preferuje model hybrydowy - połączenie pracy z domu z pracą w biurze. Z telemedycyną jest podobnie. Nie traktujemy jej jako zamiennik tradycyjnej opieki zdrowotnej, ale jej ważne uzupełnienie. Wraz z cyfryzacją służby zdrowia będzie to coraz bardziej widoczne" - zwraca uwagę Arkadiusz Sikora z VMware.

Firma przeprowadziła badanie, z którego wynika, że z powodu pandemii podejście do telemedycyny zmieniło się znacząco. Z raportu VMware wynika, że 46% konsumentów wierzy w to, że technologia znacznie obniża u nich ryzyko inwazyjnego zabiegu chirurgicznego w ciągu najbliższych 5 lat. 51% uważa, że technologia pozwala podnieść jakość życia osób znajdujących się w trudnej sytuacji, np. osób starszych i niepełnosprawnych. 58% badanych jest zadowolonych z faktu, że członkowie ich rodzin, którzy chorują przewlekle i mają zapewnione bezpieczeństwo pomimo tego, że mieszkają z dala od placówek medycznych.

Badania pokazują jednocześnie, że najbardziej entuzjastycznie nastawieni do modelu opieki zdrowotnej, w którym wizyty u lekarza odbywają się przy wykorzystaniu technologii, są osoby w wieku 45-54 lat.

"Telemedycyna otrzymała duży kredyt zaufania. I bardzo dobrze, bo niesie ze sobą bardzo dużo korzyści dla pacjenta. Jest też jednym ze sposobów na odciążenie służby zdrowia i obniżenie jej kosztów. Trzeba tylko pamiętać o tym, by tego potencjału nie zmarnować i przygotowując się do cyfryzacji poświęcić wystarczająco dużo uwagi technologicznym fundamentom. Od nich zależy bezpieczeństwo wrażliwych danych pacjentów czy ciągłość działania usług" - zwraca uwagę Arkadiusz Sikora z VMware.

Lekarz-komputer?

Badania pokazują, że pacjenci coraz przychylniej patrzą na wykorzystanie technologii podczas zabiegów. Wzrosła wiara w możliwości sztucznej inteligencji w obszarze ochrony zdrowia. 40% pacjentów jest dziś w stanie zaufać komputerowi, który zamiast lekarza, rozpozna anomalie, na przykład komórki rakowe. Co więcej, zdaniem ankietowanych roboty są mniej zawodne - 45% respondentów pozytywnie odnosi się do wykonania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego przez lepiej wykwalifikowanego lekarza ze wsparciem robotów chirurgicznych niż osobiście przez lekarza o niższych kwalifikacjach.

Badanie VMware potwierdziło również spadek nieufności związanej z przekazywaniem danych o stanie zdrowia. Nie wystarcza nam już wpisanie w wyszukiwarce Google symptomów choroby, 60% konsumentów nie ma nic przeciwko temu, by ich lekarz dysponował pełnymi informacjami o ich codziennym życiu, np. o poziomie aktywności fizycznej, diecie i odżywianiu, aby mógł zapewnić im lepszą opiekę zdrowotną.

"Efekt domina stopniowo eliminuje sceptycyzm wobec wykorzystania technologii w ochronie nas samych, jak też rodzin czy przyjaciół" - mówi Jens Kögler, Healthcare Industry Director EMEA w VMware. "Pacjenci, którzy jako pierwsi dostrzegli potencjał tej technologii w zakresie monitorowania, diagnozowania oraz poprawy stanu zdrowia i samopoczucia, pomagają zmienić jej odbiór społeczny" - dodaje Sikora.

O badaniu: Badanie zostało przeprowadzone przez YouGov i objęło 6109 dorosłych Europejczyków.

Źródło: VMware

Logowanie i rejestracja