Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza
Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza

Cisco ogłosiło innowacje w oprogramowaniu, zaprojektowane w celu ułatwienia zarządzania i zabezpieczania sieci. Ponieważ obecnie firmy w coraz większym stopniu inwestują w technologie cyfrowe, zespoły IT muszą podołać rosnącej liczbie zadań. Aby odciążyć specjalistów IT i umożliwić im skupienie się na wdrażaniu ...

Czytaj więcej...

[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom
[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom

Z raportu przeprowadzonego przez Forbes Insights na zlecenie VMware wynika, że europejski biznes musi jeszcze wiele zrobić, by sprawnie walczyć z zagrożeniami w cyfrowych czasach. Aż 75 proc. organizacji  nie wierzy w skuteczność swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT, a tylko niecałe 18 proc. przedsiębiorc...

Czytaj więcej...

Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych
Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych

Sposoby wykorzystywania chmury do zarządzania danymi i maksymalizacji ich wartości w firmach nieustannie się rozwijają. Zapewne minęły już lata, gdy wdrażanie rozwiązań opartych na chmurze wydawało się być pierwszym krokiem w nowy wspaniały świat. Jednak wraz z każdym nowym modelem używania chmury pojawiają się nowe za...

Czytaj więcej...

Aktualności

VMware: Pacjenci oczekują większej cyfryzacji służby zdrowia

Medycyna cyfryzacjaRok 2020 okazał się punktem zwrotnym dla rozwoju telezdrowia. Badanie VMware pokazuje, że niemal połowa (44%) Europejczyków z entuzjazmem podchodzi do zastąpienia osobistych konsultacji medycznych spotkaniami zdalnymi z lekarzem. Co ciekawe, w największym stopniu z telemedycyny chcą korzystać osoby w wieku 45-54 lat.

Lockdown, przeciążenie służby zdrowia, a jednocześnie obawa przed koronawirusem sprawiły, że wielu pacjentów, zamiast skorzystać z wizyty w przychodni, testowało skuteczność telemedycyny i teleporad. W Wielkiej Brytanii przed pojawieniem się koronawirusa konsultacje wideo stanowiły zaledwie 1% z 340 milionów wizyt rocznie realizowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki w systemie NHS. Po wybuchu pandemii, liczba wizyt na ostrym dyżurze spadła o 57% w porównaniu z rokiem 2019, natomiast platforma lekarska Push Doctor odnotowała wzrost liczby konsultacji o 70% tygodniowo.

Hybrydowy model opieki

Nie inaczej jest w Polsce. Z raportu NFZ wynika, że w czasie epidemii nawet 80% konsultacji medycznych odbywało się w formie teleporady. Niektórzy pacjenci skorzystali z tej możliwości po raz pierwszy w życiu. Wiele wskazuje na to, że znaczna część z nich nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnego modelu ochrony zdrowia. Według raportu STADA Health Report 2020 3 na 4 Polaków jest skłonnych do korzystania z porad lekarskich w formie zdalnej - w 2019 taką wolę wyrażało 58% ankietowanych.

"W czasie pandemii wiele osób, które wcześniej nie korzystały z pracy zdalnej, dostrzegło w tym modelu wiele zalet. Na tyle oswoiły się one z technologią, że dziś większość z nich preferuje model hybrydowy - połączenie pracy z domu z pracą w biurze. Z telemedycyną jest podobnie. Nie traktujemy jej jako zamiennik tradycyjnej opieki zdrowotnej, ale jej ważne uzupełnienie. Wraz z cyfryzacją służby zdrowia będzie to coraz bardziej widoczne" - zwraca uwagę Arkadiusz Sikora z VMware.

Firma przeprowadziła badanie, z którego wynika, że z powodu pandemii podejście do telemedycyny zmieniło się znacząco. Z raportu VMware wynika, że 46% konsumentów wierzy w to, że technologia znacznie obniża u nich ryzyko inwazyjnego zabiegu chirurgicznego w ciągu najbliższych 5 lat. 51% uważa, że technologia pozwala podnieść jakość życia osób znajdujących się w trudnej sytuacji, np. osób starszych i niepełnosprawnych. 58% badanych jest zadowolonych z faktu, że członkowie ich rodzin, którzy chorują przewlekle i mają zapewnione bezpieczeństwo pomimo tego, że mieszkają z dala od placówek medycznych.

Badania pokazują jednocześnie, że najbardziej entuzjastycznie nastawieni do modelu opieki zdrowotnej, w którym wizyty u lekarza odbywają się przy wykorzystaniu technologii, są osoby w wieku 45-54 lat.

"Telemedycyna otrzymała duży kredyt zaufania. I bardzo dobrze, bo niesie ze sobą bardzo dużo korzyści dla pacjenta. Jest też jednym ze sposobów na odciążenie służby zdrowia i obniżenie jej kosztów. Trzeba tylko pamiętać o tym, by tego potencjału nie zmarnować i przygotowując się do cyfryzacji poświęcić wystarczająco dużo uwagi technologicznym fundamentom. Od nich zależy bezpieczeństwo wrażliwych danych pacjentów czy ciągłość działania usług" - zwraca uwagę Arkadiusz Sikora z VMware.

Lekarz-komputer?

Badania pokazują, że pacjenci coraz przychylniej patrzą na wykorzystanie technologii podczas zabiegów. Wzrosła wiara w możliwości sztucznej inteligencji w obszarze ochrony zdrowia. 40% pacjentów jest dziś w stanie zaufać komputerowi, który zamiast lekarza, rozpozna anomalie, na przykład komórki rakowe. Co więcej, zdaniem ankietowanych roboty są mniej zawodne - 45% respondentów pozytywnie odnosi się do wykonania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego przez lepiej wykwalifikowanego lekarza ze wsparciem robotów chirurgicznych niż osobiście przez lekarza o niższych kwalifikacjach.

Badanie VMware potwierdziło również spadek nieufności związanej z przekazywaniem danych o stanie zdrowia. Nie wystarcza nam już wpisanie w wyszukiwarce Google symptomów choroby, 60% konsumentów nie ma nic przeciwko temu, by ich lekarz dysponował pełnymi informacjami o ich codziennym życiu, np. o poziomie aktywności fizycznej, diecie i odżywianiu, aby mógł zapewnić im lepszą opiekę zdrowotną.

"Efekt domina stopniowo eliminuje sceptycyzm wobec wykorzystania technologii w ochronie nas samych, jak też rodzin czy przyjaciół" - mówi Jens Kögler, Healthcare Industry Director EMEA w VMware. "Pacjenci, którzy jako pierwsi dostrzegli potencjał tej technologii w zakresie monitorowania, diagnozowania oraz poprawy stanu zdrowia i samopoczucia, pomagają zmienić jej odbiór społeczny" - dodaje Sikora.

O badaniu: Badanie zostało przeprowadzone przez YouGov i objęło 6109 dorosłych Europejczyków.

Źródło: VMware