Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Aktualności

Qubes Beta 1 - bezpieczny OS

QubesJoanna Rutkowska w poście na blogu Invisible Things poinformowała o udostępnieniu pierwszej wersji beta - Qubes - otwartoźródłowego superbezpiecznego systemu operacyjnego bazującego na hypervisorze Xen i Fedora Linux.


Joanna Rutkowska, specjalistka w zakresie bezpieczeństwa systemów operacyjnych oraz rozwiązań wirtualizacyjnych, stojąca na czele Invisible Things Lab, przed rokiem poinformowała o rozpoczęciu prac nad Qubes OS.

Ideą przyświecającą pracy nad projektem było stworzenie systemu, zapewniającego maksimum bezpieczeństwa użytkownikom, bez względu na to czy korzystają z niego do pracy zawodowej, zakupów online czy bankowości internetowej.

Podczas roku, prace nad systemem posunęły się o krok milowy do przodu, a system pomimo iż ma status bety (Qubes Beta 1) można uznać za bardzo stabilny. Jednak klika elementów wymaga jeszcze dopracowania - stwierdziła Rutkowska.

Wysoki poziom bezpieczeństwa osiągnięto dzięki odizolowaniu od siebie poszczególnych aplikacji i krytycznych procesów systemowych, na co pozwala wirtualizacja. Qubes opiera się na koncepcji Security by Isolation, pozwalając użytkownikom na definiowanie domen bezpieczeństwa w oparciu o tzw. lekkie maszyny wirtualne (VM), w których odpalane są poszczególne aplikacje.

Dzięki bezpiecznemu graficznemu interfejsowi użytkownika, przygotowanemu wspólnie przez Joannę Rutkowską i Rafała Wojtczuka istnieje możliwość wykonywania bezpiecznych operacji kopiuj i wklej pomiędzy maszynami wirtualnymi.

Nowe funkcjonalności w wersji beta 1, bazującej na Fedora 14 (x64) obejmują:
• Ukończono instalator
• Wbudowany, prosty w obsłudze firewall dla maszyn wirtualnych (VM)
• Przebudowano funkcjonalność kopiuj-wklej, dzięki czemu jeszcze bardziej podniesiono poziom bezpieczeństwa
• Udoskonalono mechanizm szablonów VM, dzięki czemu w łatwy sposób można tworzyć wiele sieci i proxy dla maszyn
• Kompletny podręcznik użytkownika

Qubes Beta 1 można zainstalować na zewnętrznym nośniku podłączonym do portu USB (np. Pendrive), z pewnością ta opcja spotka się z dużym entuzjazmem osób chcących przetestować system.

W ciągu dwóch najbliższych miesięcy planowane jest wydanie drugiej bety, natomiast wersja finalna Qubes 1.0 ma zostać opublikowana po wakacjach.

-> Podręcznik użytkownika
-> Poradnik instalacji i obrazy ISO

Skomentuj na forum